2011 Class AAA State Golf Championships
WillowBrook Golf Club
Manchester, TN
October 4th - 5th, 2011

Boys Results

Team Scores

Hendersonville 590, Brentwood 600, Houston 603, Farragut 604, Siegel 628, Walker Valley 629, Dobyns-Bennett 634, Munford 645.

Individual Scores

Tyler Guy (Sr.), Rossview 67-71--138
Wes Gosselin (Sr.), Hardin Valley 69-72--141
Carson Jacobs (Sr.), Hendersonville 69-73--142
Michael Monroe (Sr.), Independence 70-72--142
Clark Melton (Sr.), Walker Valley 70-73--143
Bryan Grisard (Sr.), Hendersonville 72-72--144
Ben Wolcott (Jr.), Dickson County 72-72--144
Daniel Booker (Fr.), Dyer County 75-71--146
Ben Carroll (So.), Hardin County 72-74--146
Peyton McClure (Sr.), Brentwood 74-72--146
Tyler Peggs (Sr.), Houston 74-72--146
Peyton Sliger (Sr.), William Blount 75-71--146
Andrew Hall (Sr.), Knoxville Halls 72-75--147
Austin Kramer (Sr.), Knoxville Halls 71-76--147
Stuart Thomas (Jr.), Farragut 76-71--147
Corey Evans (Sr.), Walker Valley 74-74--148
Austin Jackson (Jr.), Houston 73-75--148
Chris Tyminski (So.), Brentwood 75-73--148
Cayman Ratliff (So.), Sullivan South 77-72--149
Cole Selecman (Sr.), Farragut 77-72--149
Arjuna Anday (Jr.), Siegel 73-77--150
Keifer Clary (Jr.), Siegel 78-72--150
Adam Cunningham (Sr.), Cookeville 75-75--150
Zach Hester (Sr.), Soddy-Daisy 74-76--150
Grant Lawrence (Sr.), Brentwood 74-76--150
Jonathan Wise (Sr.), Ravenwood 68-82--150
Jake Etherington (Sr.), Munford 76-75--151
Easton Lavelle (Jr.), Munford 73-78--151
Kevin Lee (Jr.), Hendersonville 77-74--151
Ken Miller (Sr.), Dobyns-Bennett 74-77--151
Tyler Reynolds (Sr.), McMinn County 77-76--153
Mitch Thomas (Sr.), Farragut 80-73--153
Noah Trenkler (So.), Hendersonville 74-79--153
Austin Hazelgrove (Fr.), Houston 77-77--154
Jacob Choi (So.), Houston 76-79--155
Chris Hutson (Jr.), Farragut 81-74--155
Tyler Austin (Jr.), Hardin County 79-77--156
Davis Baxter (So.), Ravenwood 81-75--156
Drew Grundberg (So.), Brentwood 77-79--156
Zach Haynes (So.), Smyrna 75-82--157
Taylor Smith (Jr.), Daniel Boone 80-77--157
Cole Newman (Jr.), Clarksville 75-85--160
Neil Delwadia (Sr.), Dobyns-Bennett 76-85--161
Ryan Grundberg (Sr.), Brentwood 79-82--161
Mark Dalton (Fr.), Farragut 81-81--162
Ty Medling (Jr.), Collierville 78-84--162
Justin Pan (Jr.), Rossview 81-81--162
Zach Smith (So.), Bolton 80-82--162
James Beckner (Fr.), Dobyns-Bennett 82-81--163
Blake Blizard (Sr.), Dobyns-Bennett 82-81--163
Drew Doran (So.), Dobyns-Bennett 81-82--163
Cody Harrington (Sr.), Cookeville 81-83--164
Parks Hartsfield (Fr.), Lawrence County 90-75--165
Todd McGill (Jr.), South Doyle 80-85--165
Kyle Clary (Fr.), Siegel 86-81--167
Darrick Fisher (Jr.), Tullahoma 92-75--167
Thomas Lewter (So.), Siegel 79-89--168
Bryson Riggs (Sr.), Walker Valley 82-86--168
G Rollins (Jr.), Siegel 84-84--168
Seth Bambling (Sr.), Franklin 86-83--169
Sam Lopez (Fr.), Munford 85-84--169
Hunter Carroll (So.), Walker Valley 81-89--170
Justice Murphy (Jr.), Seymour 86-85--171
Malik Luckett (So.), White Station 88-85--173
Ben Wright (So.), Lawrence County 93-80--173
Salvador Lopez (Jr.), Munford 92-82--174
Dilip Palanisamy (Sr.), White Station 87-88--175
Ian Campbell (So.), Germantown 90-90--180
Zach Kilby (Jr.), Walker Valley 86-95--181
Josh Mecklin (Jr.), Munford 99-100--199
Will West (Jr.), Houston 0-80--80
Tucker Keen (Jr.), Hendersonville 0-91--91

Girls Results

Team Scores

Clarksville 303, Walker Valley 308, Sullivan South 311, Siegel 329, Farragut 337, Munford 355, Indepedence 365, White Station 384.

Individual Scores

Emily Williams (Sr.), Lawrence County 71-74--145
Samantha Gotcher (Jr.), Clarksville 74-75--149
Abbie Gregory (Jr.), Beech 73-76--149
Avery George (Sr.), Walker Valley 76-74--150
Allyson Dunn (So.), Sullivan South 76-76--152
Alexa Rippy (Jr.), Rossview 76-78--154
Whitney Robertson (Jr.), Clarksville 78-76--154
Allison Woodward (So.), Science Hill 78-78--156
Megan Beane (So.), Clarksville 80-77--157
Kelli Pemberton (Sr.), Bearden 78-79--157
Katie Bishop (So.), Walker Valley 83-75--158
Meridith Hawkins (Sr.), Powell 85-73--158
Jessica Cathey (Sr.), Soddy-Daisy 80-79--159
Katie Story (So.), Dickson County 82-77--159
Breanna White (Sr.), Sullivan South 80-79--159
Megan Williamson (Sr.), Blackman 84-75--159
Kelly Merkel (Sr.), Columbia Central 82-78--160
Maddie Denton (Sr.), Siegel 82-80--162
Allison Geer (Sr.), White County 81-81--162
Samantha Griffith (So.), Ooltewah 84-78--162
Katie Parrott (Sr.), Ravenwood 84-78--162
Erica Edwards (Jr.), Riverdale 78-86--164
Lacie York (Jr.), Sullivan South 83-81--164
Kayland Boling (Fr.), Farragut 85-80--165
Eliza Chang (Sr.), Science Hill 83-82--165
Cassidy Gibson (Jr.), Cocke County 82-84--166
Cassie Shultz (Sr.), Siegel 84-83--167
Caroline Berrong (Sr.), Maryville 83-87--170
Catherine Doyle (Sr.), Brentwood 84-86--170
Elizabeth Keeling (Fr.), Farragut 82-90--172
Amanda Levin (Sr.), Munford 84-89--173
Hanley Long (Fr.), Rossview 81-93--174
Amber Hardy (Sr.), Independence 89-87--176
Julie Keener (Jr.), Rhea County 91-86--177
Brittani Pederson (Jr.), Walker Valley 90-87--177
Mary Anne Kiker (Sr.), Siegel 90-90--180
Madison Willis (Jr.), Munford 98-84--182
Katie Han (So.), White Station 93-91--184
Mary Buckman (Jr.), Lenoir City 94-91--185
Sarah Holland (Jr.), Hardin County 93-93--186
Alexandra Strong (So.), Jefferson County 95-91--186
Sara Kleine-Kracht (Fr.), Brentwood 97-91--188
Victoria Lipert (So.), Independence 94-95--189
Megan Huynh (Jr.), Houston 97-93--190
Kara Glover (Sr.), Brighton 108-92--200
Nisha Palanisamy (Fr.), White Station 99-101--200
Mallory Lemmers (Sr.), Independence 99-104--203
Jasmine Ragland (Jr.), M. Overton 97-107--204
Kaela Jones (So.), Bartlett 110-95--205
Catherine English (Fr.), N. Overton 104-102--206
Emily Gorman (Sr.), Dyer County 106-100--206
Bella Dorosh (Sr.), Houston 116-108--224
Abby Parker (So.), White Station 117-110--227
Holly Hughes (So.), Collierville 124-112--236
Lindsey Owen (Fr.), Munford 111-128--239