Licensed to AllTrax Timing - Contractor License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/26/2005 08:35 PM
            2005 TSSAA Girls State Track Championships - 5/26/2005             
                          Briarcrest Christian School                          
                              Memphis, Tennessee                               
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash D-I AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rives, Lynette            12 Rossview                 12.04    10  
  2 Campbell, Deshawn            Tullahoma                12.23     8  
  3 Johnson, Judy             12 Bearden                  12.34     6  
  4 Palmer, Erika                Memp. East               12.35     5  
  5 Sims, Chasity                Ridgeway                 12.49     4  
  6 McClain, Sureatha            Brainerd                 12.54     3  
  7 Davis, Trisha                Rossview                 12.71     2  
 
Girls 200 Meter Dash D-I AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Judy             12 Bearden                  24.73    10  
  2 Campbell, Deshawn            Tullahoma                25.15     8  
  3 Rives, Lynette            12 Rossview                 25.18     6  
  4 McClain, Sureatha            Brainerd                 25.41     5  
  5 Turner, Khalia               Hillsboro                25.73     4  
  6 Sims, Chasity                Ridgeway                 25.87     3  
 
Girls 400 Meter Dash D-I AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rives, Lynette            12 Rossview                 55.68    10  
  2 Coward, Jackie             9 Knox West                56.34     8  
  3 Davis, Trisha                Rossview                 58.13     6  
  4 Haynes, Chanel               Houston                  58.18     5  
  5 Gordon, Sable                Memp. East               58.82     4  
  6 Philpot, Jenna               Coffee Co.               59.66     3  
  7 Dake, Catelyn             11 Farragut                 59.89     2  
  8 Crutcher, Porshia            Red Bank               1:02.47     1  
 
Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run D-I AAA Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rives, Lynette            12 Rossview               2:21.26   806  
  2 Adams, Aisha              12 Millington             2:21.53   803  
  3 Pickel, Jackie            11 Bradley Central        2:25.95   745  
  4 Pendleton, Marissa        12 Houston                2:27.14   729  
  5 Stewart, Lauren           12 Brentwood              2:27.84   720  
  6 Harris, Marissa           12 Memp. Central          2:32.98   656  
  7 Wortham, Ellen             9 Maryville              2:33.54   649  
  8 Sampley, Danielle         10 William Blount         2:33.66   648  
  9 Lyons, Meagan             12 Greeneville            2:35.18   629  
 10 Robertson, Cherice        11 Ridgeway               2:42.38   546  
 11 McCoy, Amanda             11 Ravenwood              2:59.14   373  
 
Girls 800 Meter Run D-I AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Holtfreter, Kali             Hendersonville         2:12.59    10  
  2 Hine, Virginia               White Station          2:13.43     8  
  3 Jorgensen, Rita              White Station          2:13.58     6  
  4 Wright, Phoebe               Red Bank               2:16.68     5  
  5 Boettger, Raven           11 Knox West              2:17.94     4  
  6 Fenstermaker, Julieann    12 Farragut               2:19.50     3  
  7 Kerstetter, Kerrie           Brentwood              2:20.50     2  
  8 Heikkinen, Kirsten           Tullahoma              2:36.91     1  
 
Girls 1600 Meter Run D-I AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jorgensen, Rita              White Station          4:58.99    10  
  2 Holtfreter, Kali             Hendersonville         5:01.17     8  
  3 VanWhye, Renae               Collierville           5:06.57     6  
  4 Wright, Phoebe               Red Bank               5:16.51     5  
  5 Proctor, Allie               Rossview               5:27.13     4  
  6 Burtnett, Cacy               Cleveland              5:27.42     3  
  7 Scalf, Allie               8 Science Hill           5:28.46     2  
  8 Coulthard, Keri           12 Doby-Bennett           5:38.08     1  
 
Girls 3200 Meter Run D-I AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 VanWhye, Renae               Collierville          10:57.23    10  
  2 Hine, Virginia               White Station         11:02.60     8  
  3 Skinner, Jill                Brentwood             11:32.56     6  
  4 Randolph, Jenny           10 Bearden               11:58.59     5  
  5 Soro, Leah                12 Knox West             11:59.26     4  
  6 Palmer, Tiffany              Cleveland             12:02.95     3  
  7 Gilmore, Leigh               Brentwood             12:08.07     2  
  8 Williams, Megan              Tullahoma             12:10.72     1  
 
Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles D-I AAA Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stewart, Lauren           12 Brentwood                14.52   1  906  
  2 Sampley, Danielle         10 William Blount           14.56   2  901  
  3 Lyons, Meagan             12 Greeneville              14.60   1  895  
  4 Harris, Marissa           12 Memp. Central            14.65   2  888  
  5 Robertson, Cherice        11 Ridgeway                 14.73   2  878  
  6 Adams, Aisha              12 Millington               15.00   1  842  
  7 McCoy, Amanda             11 Ravenwood                15.09   2  830  
  8 Klimecki, Haley           11 Red Bank                 15.29   3  804  
  9 Rives, Lynette            12 Rossview                 15.30   1  802  
 10 Wortham, Ellen             9 Maryville                15.36   3  795  
 11 Pendleton, Marissa        12 Houston                  15.67   3  755  
 12 Pickel, Jackie            11 Bradley Central          17.71   3  519  
 
Girls 100 Meter Hurdles D-I AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Coward, Jackie             9 Knox West                14.14    10  
  2 Harris, Marissa           12 Memp. Central            14.16     8  
  3 Robertson, Cherice        11 Ridgeway                 14.24     6  
  4 Stewart, Lauren           12 Brentwood                14.53     5  
  5 McCoy, Amanda             11 Ravenwood                15.13     4  
  6 McDowell, Kendyll            Bradley Central          16.42     3  
  7 Klimecki, Haley           11 Red Bank                 20.00     2  
 
Girls 300 Meter Hurdles D-I AAA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Marissa           12 Memp. Central            42.39    10  
  2 Adams, Aisha              12 Millington               43.73     8  
  3 Obi, Chiamaka                Rossview                 44.37     6  
  4 Lyons, Meagan             12 Greeneville              44.41     5  
  5 Wortham, Ellen             9 Maryville                45.85     4  
  6 Pollock, Lizz                Northeast                46.64     3  
  7 Sigler, Katie                Tullahoma                50.21     2  
  8 Klimecki, Haley           11 Red Bank                 53.93     1  
 
Girls 4x100 Meter Relay D-I AAA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Science Hill  'A'                                     48.47    10  
  2 Ridgeway  'A'                                         48.54     8  
  3 Brainerd  'A'                                         48.59     6   .5847
  4 Hillsboro  'A'                                       J48.59     5   .5887
  5 Knoxville West  'A'                                   49.29     4  
  6 Memp. East  'A'                                       49.41     3  
  7 Riverdale  'A'                                        50.12     2  
  8 Antioch  'A'                                          50.16     1  
 
Girls 4x200 Meter Relay D-I AAA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kirby  'A'                                          1:41.33    10  
  2 Brainerd  'A'                                       1:42.92     8  
  3 Bearden  'A'                                        1:42.93     6  
  4 Science Hill  'A'                                   1:44.18     5  
  5 McGavock  'A'                                       1:44.67     4  
  6 Kenwood  'A'                                        1:46.20     3  
  7 Columbia  'A'                                       1:48.05     2  
 -- Memp. East  'A'                                         DNF  
 
Girls 4x400 Meter Relay D-I AAA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rossview  'A'                                       3:52.15    10  
  2 Memp. Central  'A'                                  3:54.10     8  
  3 Knoxville West  'A'                                 3:54.57     6  
  4 Kirby  'A'                                          3:58.01     5  
  5 Science Hill  'A'                                   4:02.79     4  
  6 Red Bank  'A'                                       4:02.93     3  
  7 Kenwood  'A'                                        4:10.41     2  
  8 Riverdale  'A'                                      4:15.00     1  
 
Girls 4x800 Meter Relay D-I AAA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Brentwood  'A'                                      9:36.18    10  
  2 Farragut  'A'                                       9:46.33     8  
  3 Knoxville West  'A'                                 9:50.20     6  
  4 Memp. East  'A'                                     9:51.78     5  
  5 Houston  'A'                                        9:56.73     4  
  6 Rossview  'A'                                      10:14.33     3  
  7 Tullahoma  'A'                                     10:24.72     2  
  8 Riverdale  'A'                                     10:48.87     1  
 
Outdoor Pentathlon: #4 Girls High Jump D-I AAA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stewart, Lauren           12 Brentwood                1.73m    5-08.00  891  
  2 Robertson, Cherice        11 Ridgeway                 1.62m    5-03.75  759  
  2 McCoy, Amanda             11 Ravenwood                1.62m    5-03.75  759  
  2 Harris, Marissa           12 Memp. Central            1.62m    5-03.75  759  
  2 Wortham, Ellen             9 Maryville                1.62m    5-03.75  759  
  2 Adams, Aisha              12 Millington               1.62m    5-03.75  759  
  2 Lyons, Meagan             12 Greeneville              1.62m    5-03.75  759  
  2 Rives, Lynette            12 Rossview                 1.62m    5-03.75  759  
  9 Sampley, Danielle         10 William Blount           1.57m    5-01.75  701  
 10 Pendleton, Marissa        12 Houston                  1.42m    4-07.75  534  
 11 Pickel, Jackie            11 Bradley Central          1.37m    4-06.00  481  
 -- Klimecki, Haley           11 Red Bank                    NH            
 
Girls High Jump D-I AAA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stewart, Lauren           12 Brentwood              5-08.00      1.72m   10  
  2 Merriweather, Jessica        Bartlett              J5-08.00      1.72m    8  
  3 McCoy, Amanda             11 Ravenwood              5-04.00      1.62m    6  
  4 Lyons, Meagan             12 Greeneville           J5-04.00      1.62m    5  
  5 Guffin, Elina                Kirby                  5-02.00      1.57m    4  
  6 Trigg, Britttany          11 Tennessee             J5-02.00      1.57m    3  
  7 Kmet, Sara                   Cookeville             5-00.00      1.52m    2  
 -- Dap, Lauren                  Riverdale                   NH            
 
Girls Long Jump D-I AAA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stewart, Lauren           12 Brentwood             19-02.25      5.84m   10  
  2 Adams, Aisha              12 Millington            18-11.00      5.76m    8  
  3 Harris, Marissa           12 Memp. Central         18-07.50      5.67m    6  
  4 Gaeto, Alyssa                Ravenwood             17-05.50      5.32m    5  
  5 Trigg, Britttany          11 Tennessee             16-11.00      5.15m    4  
  6 Klimecki, Haley           11 Red Bank              16-06.50      5.04m    3  
  7 Sealey, Brittany             Brainerd              15-09.50      4.81m    2  
 
Outdoor Pentathlon: #3 Girls Long Jump D-I AAA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stewart, Lauren           12 Brentwood                5.68m   18-07.75  753  
  2 Harris, Marissa           12 Memp. Central            5.67m   18-07.25  750  
  3 Adams, Aisha              12 Millington               5.52m   18-01.50  706  
  4 Robertson, Cherice        11 Ridgeway                 5.30m   17-04.75  643  
  5 Rives, Lynette            12 Rossview                 5.25m   17-02.75  628  
  6 Wortham, Ellen             9 Maryville                5.12m   16-09.75  592  
  7 Lyons, Meagan             12 Greeneville              5.05m   16-07.00  573  
  7 Sampley, Danielle         10 William Blount           5.05m   16-07.00  573  
  9 McCoy, Amanda             11 Ravenwood                4.87m   15-11.75  524  
 10 Klimecki, Haley           11 Red Bank                 4.83m   15-10.25  514  
 11 Pendleton, Marissa        12 Houston                  4.70m   15-05.00  479  
 12 Pickel, Jackie            11 Bradley Central          4.43m   14-06.50  411  
 
Girls Triple Jump D-I AAA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stewart, Lauren           12 Brentwood             41-11.25     12.78m   10  
  2 Robertson, Cherice        11 Ridgeway              37-04.00     11.37m    8  
  3 Gaeto, Alyssa                Ravenwood             36-08.00     11.17m    6  
  4 Walker, Gabrielle            Brainerd              34-11.00     10.64m    5  
  5 Lamp, Jennifer            12 Bearden               33-07.00     10.23m    4  
  6 Townsend, Jessica            Cordova               33-06.00     10.21m    3  
  7 Mintz, Kendra                Riverdale             33-03.00     10.13m    2  
  8 Phillips, Keisha           9 Science Hill          33-02.00     10.10m    1  
 
Girls Shot Put D-I AAA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cox, Brittany                Glencliff             42-11.00     13.08m   10  
  2 Robbs, Rachel                Ooltewah              37-07.50     11.46m    8  
  3 Onwu, Kathy                  Riverdale             37-00.50     11.29m    6  
  4 Campbell, Tenesha            Northwest             36-04.50     11.08m    5  
  5 Best, Katie               12 William Blount        34-08.50     10.57m    4  
  6 Martin, Carol                Memp. East            33-09.50     10.29m    3  
  7 Himmelreich, Sara         11 Bearden               33-00.00     10.05m    2  
  8 Weaver, Markeshia            Bolton                32-10.50     10.02m    1  
 
Outdoor Pentathlon: #2 Girls Shot Put D-I AAA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Harris, Marissa           12 Memp. Central           10.16m   33-04.00  540  
  2 Stewart, Lauren           12 Brentwood               10.00m   32-09.75  529  
  3 Adams, Aisha              12 Millington               9.49m   31-01.75  496  
  4 Lyons, Meagan             12 Greeneville              9.05m   29-08.25  467  
  5 Rives, Lynette            12 Rossview                 8.96m   29-04.75  462  
  6 Robertson, Cherice        11 Ridgeway                 8.85m   29-00.50  454  
  7 Sampley, Danielle         10 William Blount           8.47m   27-09.50  430  
  8 Pickel, Jackie            11 Bradley Central          8.09m   26-06.50  405  
  9 Pendleton, Marissa        12 Houston                  7.96m   26-01.50  397  
 10 McCoy, Amanda             11 Ravenwood                7.27m   23-10.25  352  
 11 Wortham, Ellen             9 Maryville                6.74m   22-01.50  318  
 
Girls Discus Throw D-I AAA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Onwu, Kathy                  Riverdale               122-05     37.31m   10  
  2 Raynor, Brittany             Northside               115-03     35.12m    8  
  3 Cox, Brittany                Glencliff               108-01     32.94m    6  
  4 Douglas, Tiffany          12 Campbell County         106-05     32.43m    5  
  5 Tross, Dominique             Millington              103-09     31.62m    4  
  6 Chalmer, Amber               Riverdale                98-05     29.99m    3  
  7 Simpson, Hannah           12 Tennessee                97-00     29.56m    2  
  8 Cotham, Dominica             Pearl Cohn               81-00     24.68m    1  
  
Girls Pole Vault D-I AAA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Krochak, Beth                Brentwood             10-06.00      3.20m   10  
  2 Cole, Rebecca             12 Farragut             J10-06.00      3.20m    8  
  3 Bolton, Whitney              Bolton                10-00.00      3.04m    6  
  4 Edwards, Katie            12 Oak Ridge              9-06.00      2.89m    5 
 
                Women - D-II - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Girls Prep. Sch.           124        2) Brentwood Aca.            122   
    3) Harpeth Hall               104        4) Univ. Sch. of Nashville    64   
    5) Hutchison                   60.50     6) Knox. Webb                 41   
    7) Baylor                      38.50     8) St. Benedict               31   
    9) Briarcrest                  30        9) Ensworth                   30   
   11) Evangelical Chr. Sch.       26       12) St. Mary's                 16   
   13) Harding Aca.                 9       13) Notre Dame                  9   
   15) Father Ryan                  8       16) St. Agnes                   6   
   16) Knox. Catholic               6       18) St. Andrew's                5   
   18) John Paul II                 5       20) Memp. Catholic              3   
 
              Women - D-I AAA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Brentwood                   75        2) Rossview                   62   
    3) Knoxville West              42        4) Memp. Central              38   
    5) Bearden                     33        6) Ridgeway                   32   
    6) White Station               32        8) Brainerd                   29   
    9) Riverdale                   28        9) Millington                 28   
   11) Tullahoma                   23       12) Science Hill               22   
   13) Ravenwood                   21       13) Farragut                   21   
   15) Red Bank                    20       15) Memp. East                 20   
   17) Kirby                       19       18) Hendersonville             18   
   19) Glencliff                   16       19) Collierville               16   
   21) Greeneville                 14       22) Houston                    13   
   23) Tennessee                    9       23) Hillsboro                   9   
   25) Ooltewah                     8       25) Bartlett                    8   
   25) Memphis Northside            8       28) Bolton                      7   
   29) Cleveland                    6       29) William Blount              6   
   31) Kenwood                      5       31) Maryville                   5   
   31) Northwest                    5       31) Oak Ridge                   5   
   31) Campbell County              5       36) McGavock                    4   
   37) Coffee Co.                   3       37) Cordova                     3   
   37) Northeast                    3       37) Bradley Central             3   
   41) Centennial                   2       41) Cookeville                  2   
   41) Columbia                     2       44) Pearl Cohn                  1   
   44) Antioch                      1       44) Dobyns-Bennett              1   
 
              Women - D-I A-AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Mitchell                    94        2) Lipscomb                   62   
    3) Chatt. Christian            53        4) Austin East                50   
    5) Trezevant                   42        6) Raleigh Egypt              30   
    7) Lenoir City                 29        7) Sullivan Central           29   
    9) Anderson Co.                28.50    10) Univ. Sch. of Jackson      24   
   11) Hume-Fogg                   20       12) Goodpasture                18   
   13) Walker Valley               17       13) Creek Wood                 17   
   15) Harpeth                     16       16) Chattanooga Arts & Scienc  15   
   17) Ezell-Harding               14       18) Martin Luther King         13   
   18) Haywood Co.                 13       18) Christ Presbyterian Aca.   13   
   21) Tyner Academy               11       21) Springfield                11   
   23) Volunteer                   10       23) Unicoi Co.                 10   
   23) East Ridge                  10       26) Eagleville                  8   
   26) Sheffield                    8       28) Seymour                     7   
   29) Chr. Aca. of Knox.           6       29) Sullivan North              6   
   29) Page                         6       29) Carter                      6   
   29) Jackson Chr.                 6       34) McKenzie                    5   
   35) B.T. Washington              4.50    36) Fayette Ware                4   
   36) Dyer Co.                     4       38) Elizabethton                3   
   38) Pigeon Forge                 3       40) Mt. Pleasant                2   
   40) Covington                    2       40) Brighton                    2   
   40) Nashville Christian          2