2003 Class AAA Girls State Cross Country Results
Percy Warner Park - Steeplechase Course
Nashville, Tennessee - November 1, 2003

Team Results

1. Brentwood 68; 2. White Station 104; 3. Morristown West 118; 4. Houston 120; 5. Farragut 126; 6. Oak Ridge 192; 7. Bolton 215; 8. Northwest 256; 9. Knoxville West 263; 10. Science Hill 269; 11. Siegel 334; 12. Cordova 344; 13. Tennessee 347; 14. Kenwood 360; 15. Bradley Central 413; 16. Cookeville 423; 17. Bartlett 432; 18. Germantown 461; 19. Beech 518; 20. Cleveland 533; 21. Ooltewah 537; 22. Columbia 559; 23. Pearl Cohn 616; 24. Franklin 641.

Individual Results

1. Jill Skinner, Brentwood 17:54; 2. Rita Jorgensen, White Station 18:08; 3. Kim Partee, Brentwood 18:17; 4. Emily Bain, Bolton 18:17; 5. Lindsay Keveren, Brentwood 19:02; 6. Katherine Crouse, Bolton 19:18; 7. Jamie Babb, Northwest 19:21; 8. Alex Prary, Morristown West 19:24; 9. Beth McVean, White Station 19:25; 10. Michelle Pitoniak, Houston 19:25.

11. Caroline Sneed, Farragut 19:27; 12. Andrea North, Farragut 19:37; 13. Stephanie Place, Tennessee 19:38; 14. Amanda Morgan, Oak Ridge 19:39; 15. Megan Williams, Tullahoma 19:40; 16. Terza Weston, Northwest 19:41; 17. Jessica Moran, Lincoln Co. 19:42; 18. Kay Sanford, Knoxville West 19:50; 19. Haley Moody, Morristown West 19:51; 20. Brooke Dufee, Houston 19:55.

21. Tiffany Palmer, Cleveland 19:56; 22. Solange Adams, Tennessee 19:57; 23. Brianne Durfee, Houston 20:01; 24. Traci Jones, Science Hill 20:01; 25. Brandi Crane, White Station 20:04; 26. Katie Sprinkle, Powell 20:07; 27. Tara Gietema, Morristown West 20:07; 28. Jenny Randolph, Bearden 20:10; 29. Samantha Saxon, Northwest 20:16; 30. Molly Sasser, Cookeville 20:19.

31. Megan Heyduck, Siegel 20:22; 32. Rachel Weakley, Clarksville 20:23; 33. Chelsea Fielder, Morristown West 20:24; 34. Lauren Hanna, Brentwood 20:25; 35. Sara Shapiro, Brentwood 20:27; 36. Ali Carney, Sevier Co. 20:28; 37. Sarah Brinson, Farragut 20:29; 38. Katie Bondani, Cordova 20:30; 39. Christine Pitoniak, Houston 20:31; 40. Mallory Bader, White Station 20:32.

41. Christen Olson, Farragut 20:33; 42. Sarah McFalls, White Station 20:36; 43. Tiffany Whitney, Farragut 20:42; 44. Jordan Kaltwasser, Houston 20:46; 45. Tara Tae, Oak Ridge 20:47; 46. Rebecca Whelan, Knoxville West 20:48; 47. Terra Haggard, Morristown West 20:49; 48. Miriam Williamson, Houston 20:51; 49. Juliette McNamara, White Station 20:51; 50. Laura Galindo, Oak Ridge 20:52.

51. Lily Lee, Maryville 20:52; 52. Emma Bowers, Science Hill 20:53; 53. Jackie Pickel, Bradley Central 20:55; 54. Kelsie Clack, Oak Ridge 20:56; 55. Mellissa Smith, Oak Ridge 20:57; 56. Moniqua Ardrey, Germantown 21:00; 57. Megan Russell, Kenwood 21:00; 58. Nickey Balduf, Siegel 21:01; 59. Ellie Leggett, Farragut 21:02; 60. Alex Ross, Columbia 21:03.

61. Hannah Bowers, Science Hill 21:04; 62. Suzanne Reese, Columbia 21:04; 63. Kristina Vangruger, Brentwood 21:06; 64. Emily Earles, Cookeville 21:08; 65. Sarah Sullivan, White Station 21:09; 66. Breonna Brown, Wilson Central 21:11; 67. Sarah Achelpohl, Bolton 21:12; 68. Crystal Thomas, Kenwood 21:13; 69. Sabrina Williams, Pearl Cohn 21:13; 70. Aundria Bosserdet, Kenwood 21:14.

71. Andrea Chianella, Germantown 21:14; 72. Stephanie Nieman, Cordova 21:15; 73. Erin Leonard, Knoxville West 21:19; 74. Angie Roach, Wilson Central 21:19; 75. Laural Ensign-Simmons, Oak Ridge 21:20; 76. Rachel Haynes, Bartlett 21:21; 77. Michelle Ratliff, David Crockett 21:23; 78. Keisha Watkins, Bolton 21:23; 79. Malorie Pittman, Siegel 21:29; 80. Mary Bailey, Knoxville West 21:29.

81. Julia Seward, Science Hill 21:33; 82. Beth Pressley, Knoxville West 21:35; 83. Stephanie Hull, Ravenwood 21:38; 84. Emily Job, Ooltewah 21:39; 85. Jesse Jolley, Bradley Central 21:44; 86. Karen Taylor, Cordova 21:45; 87. Andrea Lindley, Farragut 21:48; 88. Lindsey Davis, Science Hill 21:48; 89. Katie Remington, Bolton 21:51; 90. Barbara Johnson, Cordova 21:52.

91. Madison McGinness, Bartlett 21:54; 92. Katie Myers, Soddy Daisy 21:56; 93. Lili Zaldana, Tennessee 21:57; 94. Amber Marshall, Cumberland Co. 21:59; 95. Keoi Coulthard, Dobyns Bennett 22:00; 96. Jessica Grammer, Bartlett 22:01; 97. Kaitlyn Tanner, Bartlett 22:01; 98. Amber Kienlen, Bradley Central 22:03; 99. Catherine Baites, Beech 22:05; 100. Ginni Herron, McMinn Co. 22:06.

101. Tesha Haggard, Morristown West 22:10; 102. Deanna Jackson, Northwest 22:12; 103. Allison MacBeth, Siegel 22:17; 104. Erica Cindo, Oak Ridge 22:22; 105. Krista Edmonds, Beech 22:23; 106. Rachel Hardin, Houston 22:24; 107. Alicia Hill, Kenwood 22:28; 108. Pam Woolsey, McMinn Co. 22:28; 109. Julie Spencer, Ooltewah 22:30; 110. Jamie Dinkins, Powell 22:30.

111. Cameron Ogg, Cordova 22:31; 112. Jenni Holmes, Ooltewah 22:31; 113. Brittany Zionkowski, Kenwood 22:33; 114. Karen McBroom, Cookeville 22:35; 115. Cybil Covic, Cordova 22:36; 116. Katherine Ryan, Siegel 22:38; 117. Liz Dyer, Bradley Central 22:39; 118. Danja Yates, Pearl Cohn 22:41; 119. Anna Chambers, Germantown 22:41; 120. Kelsey Armstrong, Morristown West 22:42.

121. Alexander Proctor, Rossview 22:42; 122. Lauren McGraw, Bolton 22:47; 123. Lauren Williams, Franklin 22:51; 124. Ashleigh Thaler, Franklin 22:51; 125. Lakezia Ortiz, Nashville Overton 22:52; 126. Katie Gilliam, Science Hill 22:55; 127. Krista Smith, Cleveland 22:57; 128. Jeanna Dalton, Bradley Central 22:57; 129. Stefanie Burns, Bradley Central 22:58; 130. Kim Lowe, Beech 23:02.

131. Sarah Kmet, Cookeville 23:06; 132. Corinna Brewington, Kenwood 23:10; 133. Brittany Trigg, Tennessee 23:11; 134. Jessica Casler, Beech 23:12; 135. Alexa Constantine, Franklin 23:13; 136. Blair Walker, Beech 23:17; 137. Ashley Brown, Siegel 23:20; 138. Kelly Johnson, Tennessee 23:23; 139. Sarah Snapp, Bartlett 23:26; 140. Leslie Kilxner, Germantown 23:26.

141. Christine Stall, Northwest 23:27; 142. Emily Harris, Bolton 23:30; 143. Becca McGrath, Cleveland 23:31; 144. Mikki Ralson, Ooltewah 23:33; 145. Phomba Wright, Red Bank 23:34; 146. Kat Smith, Germantown 23:37; 147. Casey Hiller, Germantown 23:38; 148. Brittany Wyatt, Bartlett 23:39; 149. Kaitlin Maguire, Brentwood 23:42; 150. Heather Rawson, Cordova 23:43.

151. Katherine Lynn, Cookeville 23:44; 152. Cara Hawkins, Siegel 23:53; 153. Connor Vogel, Germantown 24:05; 154. Lasker Gaskins, Tennessee 24:07; 155. Casey Pietener, Northwest 24:10; 156. Fran Dranzo, Columbia 24:14; 157. Kelly Massey, Bartlett 24:20; 158. Lindsey Jackson, Bradley Central 24:20; 159. Laurel Dunn, Cleveland 24:28; 160. Jewel Bunch, Beech 24:49.

161. Megan Broome, Knoxville West 24:50; 162. Jill Frank, Cookeville 24:58; 163. Emily Lemon, Cleveland 25:06; 164. Lindsie Leis, Northwest 25:24; 165. Rochelle Crook, Cookeville 25:29; 166. Rosanne West, Beech 25:30; 167. Karen Coleman, Cleveland 25:33; 168. Toni Sneed, Pearl Cohn 25:36; 169. Jessica Franklin, Tennessee 25:38; 170. Shatophia Seymour, Pearl Cohn 25:40.

171. Mackerzie Boyles, Ooltewah 25:41; 172. Ellen Francis, Franklin 25:41; 173. Lindsey Satterfield, Cleveland 26:04; 174. Rachel Sherbakoff, Knoxville West 26:41; 175. Lori Taylor, Kenwood 26:58; 176. Marisha Phillips, Pearl Cohn 27:29; 177. Aleshia Palmer, Nashville Overton 27:52; 178. Micole Bradford, Columbia 29:09; 179. Katie Moss, Columbia 30:35; 180. Stella Johnson, Pearl Cohn 30:40.

181. Alexis Custard, Columbia 30:45; 182. Ashley Kendrick, Pearl Cohn 30:50; 183. Amber Selfe, Franklin 30:55.