Bowling News


2017 TSSAA State Bowling Championships

2017 TSSAA BOWLING CHAMPIONSHIPS Smyrna Bowling Center – Smyrna, TN January 19-21, 2017 DIVISION I BOYS’ CHAMPIONSHIPS INDIVIDUAL TEAM State Tournament Qualifiers State Tournament Results District, Region, & Sectional Results Baker Match Results State Tournament Bracket & Match Score Sheets DIVISION I GIRLS’ CHAMPIONSHIPS INDIVIDUAL TEAM State Tournament Qualifiers State Tournament Results District, Region, & […]

More »

2017 TSSAA Division I Bowling Individual State Qualifiers

Qualifiers By Last Name Name (School, Grade) Avg. Ackers, Dorian (Ridgeway, Jr.) 197.67 Akers, Jr., George (Jackson County, Jr.) 194.83 Anderson, Jonah (White House, Sr.) 226.63 Askew, Dewayne (Ridgeway, Jr.) 203.52 Avery*, Elijah (Riverdale, So.) 198.07 Berry, Jacob (Blackman, Fr.) 215.71 Bradshaw, Jarred (Lebanon, Sr.) 222.10 Brady*, Trevor (Santa Fe, Fr.) 214.50 Brown, Landon (Bartlett, […]

More »

2017 TSSAA Division I Girls’ Bowling Individual State Qualifiers

Qualifiers By Last Name Name (School, Grade) Avg. Barber, Camy (Brentwood, Sr.) 182.55 Barkdull*, Ashlynn (Stewarts Creek, Jr.) 183.52 Baxter, Cege (Stone Memorial, Sr.) 147.90 Berry*, Kayla (Blackman, Sr.) 178.58 Bolding, Paige (White House, Jr.) 187.88 Brentson, Madison (Independence, Sr.) 131.81 Brown, Moriah (Hardin Valley, Sr.) 170.00 Burke, Joannie (Dobyns Bennett, So.) 161.64 Butler, Libby […]

More »

2017 Division I Bowling District, Region, & Sectional Results

DISTRICT TOURNAMENT RESULTS District Winner Runner-Up 5 Rhea County McMinn County 6 Soddy-Daisy Signal Mountain 7 Smyrna Riverdale 8 Tullahoma Columbia Central 9 Brentwood Summit 10 Nashville Overton Lipscomb Academy 11 McGavock Goodpasture 12 Lebanon Station Camp 13 White House Creek Wood 14 Upperman Alvin C. York 17 Collierville Bartlett 18 Memphis Middle College Craigmont […]

More »

2017 Division I Girls’ Bowling District, Region, & Sectional Results

DISTRICT TOURNAMENT RESULTS District Winner Runner-Up 5 Rhea County Walker Valley 6 Soddy-Daisy Hixson 7 Blackman Oakland 8 Tullahoma Columbia Central 9 Ravenwood Brentwood 10 Cane Ridge Lipscomb Academy 11 Hume-Fogg N. Martin Luther King 12 Lebanon Wilson Central 13 White House Creek Wood 14 Stone Memorial Cumberland County 17 Bartlett Bolton 18 Craigmont Memphis […]

More »

2017 TSSAA Division II Region Bowling Team Final Standings

BOYS GIRLS Region Team Place Region Team Place East/Middle McCallie 1st  East/Middle Girls Preparatory School 1st East/Middle Donelson Christian Academy 2nd  East/Middle Pope John Paul II 2nd East/Middle Father Ryan 3rd  East/Middle Friendship Christian 3rd East/Middle Pope John Paul II 4th  East/Middle Harpeth Hall 4th East/Middle Ezell-Harding 5th  East/Middle Father Ryan 5th West Christian Brothers […]

More »

2016 TSSAA State Bowling Championships

2016 TSSAA BOWLING CHAMPIONSHIPS Smyrna Bowling Center – Smyrna, TN January 21-23, 2016 DIVISION I BOYS’ CHAMPIONSHIPS INDIVIDUAL TEAM State Tournament Qualifiers State Tournament Results District, Region, & Sectional Results State Tournament Bracket & Match Score Sheets DIVISION I GIRLS’ CHAMPIONSHIPS INDIVIDUAL TEAM State Tournament Qualifiers State Tournament Results District, Region, & Sectional Results State […]

More »

2016 TSSAA Division II Region Bowling Team Final Standings

BOYS GIRLS Region Team Place Region Team Place East/Middle McCallie (14-5) 1st  East/Middle Girls Preparatory School (12-6) 1st East/Middle Friendship Christian (14-2) 2nd  East/Middle Harpeth Hall (11-1) 2nd East/Middle Father Ryan (12-4) 3rd  East/Middle Friendship Christian (11-1) 3rd East/Middle Donelson Christian Academy (12-3) 4th  East/Middle Father Ryan (7-5) 4th East/Middle Montgomery Bell Academy (15-4) 5th […]

More »

2016 TSSAA Division II Bowling Individual State Qualifiers

Qualifiers By Last Name Name (School, Grade) Avg. Agnew, Nick (St. Benedict, So.) 207.35 Alcott, Sam (Ensworth, Jr.) 186.10 Benefield, Jacob (McCallie, Jr.) 178.70 Coulthard, Ben (Montgomery Bell Academy, So.) 177.50 Dewey, Ross (Donelson Christian Academy, Jr.) 200.00 Dirugeris, John (Father Ryan, Jr.) 182.20 Majic, Evan (McCallie, Sr.) 185.60 McDonald, Bryce (Donelson Christian Academy, So.) […]

More »

2016 TSSAA Division II Girls’ Bowling Individual State Qualifiers

Qualifiers By Last Name Name (School, Grade) Avg. Holly, Abrams (Friendship Christian, So.) 147.00 Grace, Becker (St. Agnes, Fr.) 161.61 Nia, Bowley (Harding Academy, Jr.) 149.52 Carlee, Campbell (Pope John Paul II, Jr.) 150.40 Kristian, Connolly (St. Agnes, Sr.) 160.91 Caroline, Conrad (St. Agnes, Jr.) 183.56 Brice, Dabbs (Friendship Christian, Jr.) 130.00 Lauren, Davis (St. […]

More »

2016 TSSAA Division I Bowling Individual State Qualifiers

Qualifiers By Last Name Name (School, Grade) Avg. Ackers, Dorian (Ridgeway, So.) 198.03 Adams, Quincy (Whitehaven, Sr.) 133.10 Akers, Jr., George (Jackson County, So.) 185.20 Anderson, Jonah (White House, Jr.) 210.00 Askew, Dewayne (Ridgeway, So.) 203.17 Bay, Phillip (Bartlett, Sr.) 209.57 Bell, Peyton (Lebanon, Sr.) 214.72 Benbow, Nathan (Brentwood, Sr.) 177.79 Blackwell, Jacob (N. Overton, […]

More »

2016 TSSAA Division I Girls’ Bowling Individual State Qualifiers

Qualifiers By Last Name Note: A change has been made in the wildcard qualifiers. Name (School, Grade) Avg. Barber, Camy (Brentwood, Jr.) 193.25 Barkdull, Ashlynn (Stewarts Creek, So.) 183.20 Barlow, Leslie (Cumberland County, Sr.) 133.18 Beckner, Madison (White House, Sr.) 188.00 Berry*, Kayla (Blackman, Jr.) 182.66 Brunette, Hunter (Jackson County, Sr.) 134.20 Cain, Madeline (White […]

More »

2016 Division I Bowling District, Region, & Sectional Results

DISTRICT TOURNAMENT RESULTS District Winner Runner-Up 5 Walker Valley McMinn County 6 Soddy-Daisy Signal Mountain 7 Smyrna Stewarts Creek 8 Columbia Central Tullahoma 9 Brentwood Summit 10 Nashville Overton Cane Ridge 11 McGavock East Nashville 12 Lebanon Hendersonville 13 White House Creek Wood 14 Upperman Alvin C. York 17 Collierville Bartlett 18 Memphis Middle College […]

More »