2019 Mr. & Miss Basketball Award Finalists


Mr. & Miss Basketball Awards
Finalists Announced

Hermitage, Tennessee, February 7, 2019 – The awards will be presented to the top girls and boys in five classifications of the Tennessee Secondary School Athletic Association on the floor of Murphy Center on the campus of MTSU at a time and date to be announced in mid-February.  The decision will be made based on possible scheduling issues involving Conference USA and MTSU.  A reception for the finalists and their families will be held prior to the awards presentation.

A statewide committee of sportswriters selected winners based on performance during the 2018-2019 regular season. Academics and character were also taken into consideration. High school head basketball coaches and members of the media nominated the finalists.

This is the 35th year that the Mr. and Miss Basketball Awards have been presented to Tennessee’s best high school basketball players. American General was the sponsor of the event since the inception of the awards in 1985 until 2001. The Memphis Grizzlies were sponsors of the awards from 2002-2004. From 2005-2015 the Mr. and Miss Basketball Awards were presented at the conclusion of each respective championship game as part of the post-game trophy ceremony.

MEDIA: If you need further information concerning the 2019 Mr. and Miss Basketball awards, please contact Matthew Gillespie or Heather Carter at TSSAA (615-889-6740).

Class A Mr. & Miss Basketball Finalists
 Mr. Basketball Finalists  Miss Basketball Finalists
 Ja’darius Harris Macey Lee
 Peabody High School Trinity Christian Academy
Anthony Jones Chloe Moore-McNeil
Humboldt High School Greenfield High School
Catthadious Moore Karly Weathers
Manassas High School Loretto High School
Class AA Mr. & Miss Basketball Finalists
 Mr. Basketball Finalists  Miss Basketball Finalists
Blake Atwood Kimia Carter
Johnson County High School Brainerd High School
Kadrion Johnson Gracee Dishman
Marshall County High School Cumberland County High School
Chandler Lawson Braelyn Wykle
Wooddale High School South Greene High School
Class AAA Mr. & Miss Basketball Finalists
 Mr. Basketball Finalists  Miss Basketball Finalists
Antavion Collum Jada Guinn
Bartlett High School Oak Ridge High School
Ques Glover Madison Hayes
Bearden High School East Hamilton High School
James Wiseman Jayla Hemingway
Memphis East High School Houston High School
Division II Class A Mr. & Miss Basketball Finalists
 Mr. Basketball Finalists  Miss Basketball Finalists
Luke Howard Casey Collier
Harding Academy Webb School of Knoxville
Keon Johnson Emily Jones
The Webb School (Bell-Buckle) University School of Jackson
Grant Ledford Ally Welfel
Grace Christian Academy (Knoxville) Goodpasture Christian School
Division II Class AA Mr. & Miss Basketball Finalists
 Mr. Basketball Finalists  Miss Basketball Finalists
Randy Brady Maggie Brown
Brentwood Academy Brentwood Academy
Kennedy Chandler Dontavia Waggoner
Briarcrest Christian School Ensworth High School
Beyuan Hendricks Kiaya Wynn
Baylor School Ensworth High School