2017 TSSAA Division I Bowling Individual State Qualifiers


Qualifiers By Last Name
Name (School, Grade) Avg.
Ackers, Dorian (Ridgeway, Jr.) 197.67
Akers, Jr., George (Jackson County, Jr.) 194.83
Anderson, Jonah (White House, Sr.) 226.63
Askew, Dewayne (Ridgeway, Jr.) 203.52
Avery*, Elijah (Riverdale, So.) 198.07
Berry, Jacob (Blackman, Fr.) 215.71
Bradshaw, Jarred (Lebanon, Sr.) 222.10
Brady*, Trevor (Santa Fe, Fr.) 214.50
Brown, Landon (Bartlett, Jr.) 214.76
Carnahan, Branston (Goodpasture, Sr.) 181.10
Carpenter, Cade (Brighton, Sr.) 198.83
Cosby, Jalon (Whitehaven, Sr.) 137.83
Craddock, Alex (Station Camp, So.) 194.27
Flatt, Cole (Columbia Central, Sr.) 219.20
Flatt, Luke (Columbia Central, So.) 231.10
Ford, Chase (Lipscomb Academy, Jr.) 201.67
Freeman, Jack (Chattanooga Christian, Sr.) 203.76
Frensley, Michael (White House, So.) 202.70
Generette, Neal (Whitehaven, Sr.) 131.93
Giacobbi, Ben (Mt. Juliet, Jr.) 205.64
Hall, Cameron (Stewarts Creek, Sr.) 216.07
Hammers, Justin (Brentwood, Jr.) 185.78
Harmon, Ben (Hardin County, So.) 207.95
Holmes, Matt (Nashville Overton, Sr.) 188.03
Holt, Terrell (Whitehaven, Fr.) 138.38
Howard, Tyler (Goodpasture, Sr.) 178.90
Humes, Austin (Soddy-Daisy, Jr.) 203.00
Humphreys, Austin (Knoxville Catholic, So.) 218.13
Jackson, Terrance (M. Middle College, Fr.) 143.25
Jenner, Ross (Collierville, Jr.) 203.50
Klotz, Cameron (Creek Wood, Sr.) 198.85
Krewson, Michael (Summit, Sr.) 176.56
Lamon, Dylan (Sevier County, Sr.) 204.33
Lawson*, Chase (Stewarts Creek, Sr.) 202.76
Lawson*, Oliver (Tullahoma, So.) 199.30
Lee, Justin (Smyrna, Sr.) 212.64
Legassie, Trevor (Dobyns Bennett, Jr.) 189.79
LeShane, David (McGavock, So.) 175.40
Majic, Seth (Signal Mountain, Jr.) 191.06
Manderson*, Elijah (Tullahoma, Jr.) 199.20
Matheny, Kynaston (McGavock, Jr.) 191.50
McElwee, Jacob (Nashville Overton, Jr.) 188.03
McKinney, Tyler (White Station, Jr.) 183.71
Meeke, Josh (Smyrna, So.) 226.47
Meeks, Calin (Hardin County, Jr.) 197.87
Mitchell*, Casey (Stewarts Creek, Jr.) 199.69
Moore, Tyler (Lebanon, Jr.) 207.43
Moses, Kaleb (M. Middle College, Sr.) 205.70
Nelson, Zack (Dobyns Bennett, Sr.) 193.05
Newman, Derek (Collierville, Sr.) 204.87
Owens, Matthew (Hardin Valley, Jr.) 202.83
Ozias, Cody (Hardin Valley, Jr.) 191.19
Page, Julian (Cane Ridge, Jr.) 193.00
Patterson, Hunter (Cumberland County, Sr.) 203.40
Perry*, Spencer (Riverdale, Jr.) 201.63
Petty, Dylan (Tullahoma, Jr.) 221.70
Phillips, Cameron (Dobyns Bennett, Sr.) 207.29
Phillips, Ryley (Cumberland County, Jr.) 184.55
Pipes, Savyon (Hardin County, Sr.) 223.67
Price, Zach (McMinn County, Jr.) 216.41
Roberts, Andrey (Collierville, Sr.) 209.84
Rogers, Phillip (Rhea County, Fr.) 197.49
Salvant, Terry (M. Middle College, Sr.) 218.22
Shanley, Donagh (Craigmont, Sr.) 154.47
Shattuck*, Andrew (Oakland, So.) 200.44
Shull*, Justin (Smyrna, Jr.) 204.17
Siegel, Adam (Signal Mountain, Sr.) 186.22
Smith, KeAndrae (Melrose, Sr.) 138.56
Tatum, Gregory (Power Center Aca., Sr.) 171.43
Tilghman, Dalton (Santa Fe, Sr.) 223.40
Van Stratum, Brandon (Upperman, Sr.) 185.58
Vermillion, Jared (Dobyns Bennett, Fr.) 193.78
Vincent*, Donovan (Riverdale, Fr.) 201.49
Watts, Jacob (White House, So.) 202.37
Whitaker*, Hunter (Siegel, Sr.) 206.10
Williams*, Gunner (Lawrence County, Sr.) 198.70
Wilson, Jeremy (Summit, Sr.) 171.36
Wolff, Patrick (Brentwood, Sr.) 175.63
Womble, Jon (Walker Valley, Jr.) 198.31
Word, Hayden (Walker Valley, Jr.) 202.31

* Top 12 Competitors who did not automatically qualify.


Qualifiers By Average
Name (School, Grade) Avg.
Luke Flatt (Columbia Central, So.) 231.10
Jonah Anderson (White House, Sr.) 226.63
Josh Meeke (Smyrna, So.) 226.47
Savyon Pipes (Hardin County, Sr.) 223.67
Dalton Tilghman (Santa Fe, Sr.) 223.40
Jarred Bradshaw (Lebanon, Sr.) 222.10
Dylan Petty (Tullahoma, Jr.) 221.70
Cole Flatt (Columbia Central, Sr.) 219.20
Terry Salvant (M. Middle College, Sr.) 218.22
Austin Humphreys (Knoxville Catholic, So.) 218.13
Zach Price (McMinn County, Jr.) 216.41
Cameron Hall (Stewarts Creek, Sr.) 216.07
Jacob Berry (Blackman, Fr.) 215.71
Landon Brown (Bartlett, Jr.) 214.76
Trevor Brady* (Santa Fe, Fr.) 214.50
Justin Lee (Smyrna, Sr.) 212.64
Andrey Roberts (Collierville, Sr.) 209.84
Ben Harmon (Hardin County, So.) 207.95
Tyler Moore (Lebanon, Jr.) 207.43
Cameron Phillips (Dobyns Bennett, Sr.) 207.29
Hunter Whitaker* (Siegel, Sr.) 206.10
Kaleb Moses (M. Middle College, Sr.) 205.70
Ben Giacobbi (Mt. Juliet, Jr.) 205.64
Derek Newman (Collierville, Sr.) 204.87
Dylan Lamon (Sevier County, Sr.) 204.33
Justin Shull* (Smyrna, Jr.) 204.17
Jack Freeman (Chattanooga Christian, Sr.) 203.76
Dewayne Askew (Ridgeway, Jr.) 203.52
Ross Jenner (Collierville, Jr.) 203.50
Hunter Patterson (Cumberland County, Sr.) 203.40
Austin Humes (Soddy-Daisy, Jr.) 203.00
Matthew Owens (Hardin Valley, Jr.) 202.83
Chase Lawson* (Stewarts Creek, Sr.) 202.76
Michael Frensley (White House, So.) 202.70
Jacob Watts (White House, So.) 202.37
Hayden Word (Walker Valley, Jr.) 202.31
Chase Ford (Lipscomb Academy, Jr.) 201.67
Spencer Perry* (Riverdale, Jr.) 201.63
Donovan Vincent* (Riverdale, Fr.) 201.49
Andrew Shattuck* (Oakland, So.) 200.44
Casey Mitchell* (Stewarts Creek, Jr.) 199.69
Oliver Lawson* (Tullahoma, So.) 199.30
Elijah Manderson* (Tullahoma, Jr.) 199.20
Cameron Klotz (Creek Wood, Sr.) 198.85
Cade Carpenter (Brighton, Sr.) 198.83
Gunner Williams* (Lawrence County, Sr.) 198.70
Jon Womble (Walker Valley, Jr.) 198.31
Elijah Avery* (Riverdale, So.) 198.07
Calin Meeks (Hardin County, Jr.) 197.87
Dorian Ackers (Ridgeway, Jr.) 197.67
Phillip Rogers (Rhea County, Fr.) 197.49
George Akers, Jr. (Jackson County, Jr.) 194.83
Alex Craddock (Station Camp, So.) 194.27
Jared Vermillion (Dobyns Bennett, Fr.) 193.78
Zack Nelson (Dobyns Bennett, Sr.) 193.05
Julian Page (Cane Ridge, Jr.) 193.00
Kynaston Matheny (McGavock, Jr.) 191.50
Cody Ozias (Hardin Valley, Jr.) 191.19
Seth Majic (Signal Mountain, Jr.) 191.06
Trevor Legassie (Dobyns Bennett, Jr.) 189.79
Matt Holmes (Nashville Overton, Sr.) 188.03
Jacob McElwee (Nashville Overton, Jr.) 188.03
Adam Siegel (Signal Mountain, Sr.) 186.22
Justin Hammers (Brentwood, Jr.) 185.78
Brandon Van Stratum (Upperman, Sr.) 185.58
Ryley Phillips (Cumberland County, Jr.) 184.55
Tyler McKinney (White Station, Jr.) 183.71
Branston Carnahan (Goodpasture, Sr.) 181.10
Tyler Howard (Goodpasture, Sr.) 178.90
Michael Krewson (Summit, Sr.) 176.56
Patrick Wolff (Brentwood, Sr.) 175.63
David LeShane (McGavock, So.) 175.40
Gregory Tatum (Power Center Aca., Sr.) 171.43
Jeremy Wilson (Summit, Sr.) 171.36
Donagh Shanley (Craigmont, Sr.) 154.47
Terrance Jackson (M. Middle College, Fr.) 143.25
KeAndrae Smith (Melrose, Sr.) 138.56
Terrell Holt (Whitehaven, Fr.) 138.38
Jalon Cosby (Whitehaven, Sr.) 137.83
Neal Generette (Whitehaven, Sr.) 131.93

* Top 12 Competitors who did not automatically qualify.


Qualifiers By School
Name (School, Grade) Avg.
Landon Brown (Bartlett, Jr.) 214.76
Jacob Berry (Blackman, Fr.) 215.71
Justin Hammers (Brentwood, Jr.) 185.78
Patrick Wolff (Brentwood, Sr.) 175.63
Cade Carpenter (Brighton, Sr.) 198.83
Julian Page (Cane Ridge, Jr.) 193.00
Jack Freeman (Chattanooga Christian, Sr.) 203.76
Ross Jenner (Collierville, Jr.) 203.50
Derek Newman (Collierville, Sr.) 204.87
Andrey Roberts (Collierville, Sr.) 209.84
Cole Flatt (Columbia Central, Sr.) 219.20
Luke Flatt (Columbia Central, So.) 231.10
Donagh Shanley (Craigmont, Sr.) 154.47
Cameron Klotz (Creek Wood, Sr.) 198.85
Hunter Patterson (Cumberland County, Sr.) 203.40
Ryley Phillips (Cumberland County, Jr.) 184.55
Trevor Legassie (Dobyns Bennett, Jr.) 189.79
Zack Nelson (Dobyns Bennett, Sr.) 193.05
Cameron Phillips (Dobyns Bennett, Sr.) 207.29
Jared Vermillion (Dobyns Bennett, Fr.) 193.78
Branston Carnahan (Goodpasture, Sr.) 181.10
Tyler Howard (Goodpasture, Sr.) 178.90
Ben Harmon (Hardin County, So.) 207.95
Calin Meeks (Hardin County, Jr.) 197.87
Savyon Pipes (Hardin County, Sr.) 223.67
Matthew Owens (Hardin Valley, Jr.) 202.83
Cody Ozias (Hardin Valley, Jr.) 191.19
George Akers, Jr. (Jackson County, Jr.) 194.83
Austin Humphreys (Knoxville Catholic, So.) 218.13
Gunner Williams* (Lawrence County, Sr.) 198.70
Jarred Bradshaw (Lebanon, Sr.) 222.10
Tyler Moore (Lebanon, Jr.) 207.43
Chase Ford (Lipscomb Academy, Jr.) 201.67
Terrance Jackson (M. Middle College, Fr.) 143.25
Kaleb Moses (M. Middle College, Sr.) 205.70
Terry Salvant (M. Middle College, Sr.) 218.22
David LeShane (McGavock, So.) 175.40
Kynaston Matheny (McGavock, Jr.) 191.50
Zach Price (McMinn County, Jr.) 216.41
KeAndrae Smith (Melrose, Sr.) 138.56
Ben Giacobbi (Mt. Juliet, Jr.) 205.64
Matt Holmes (Nashville Overton, Sr.) 188.03
Jacob McElwee (Nashville Overton, Jr.) 188.03
Andrew Shattuck* (Oakland, So.) 200.44
Gregory Tatum (Power Center Aca., Sr.) 171.43
Phillip Rogers (Rhea County, Fr.) 197.49
Dorian Ackers (Ridgeway, Jr.) 197.67
Dewayne Askew (Ridgeway, Jr.) 203.52
Elijah Avery* (Riverdale, So.) 198.07
Spencer Perry* (Riverdale, Jr.) 201.63
Donovan Vincent* (Riverdale, Fr.) 201.49
Trevor Brady* (Santa Fe, Fr.) 214.50
Dalton Tilghman (Santa Fe, Sr.) 223.40
Dylan Lamon (Sevier County, Sr.) 204.33
Hunter Whitaker* (Siegel, Sr.) 206.10
Seth Majic (Signal Mountain, Jr.) 191.06
Adam Siegel (Signal Mountain, Sr.) 186.22
Justin Lee (Smyrna, Sr.) 212.64
Josh Meeke (Smyrna, So.) 226.47
Justin Shull* (Smyrna, Jr.) 204.17
Austin Humes (Soddy-Daisy, Jr.) 203.00
Alex Craddock (Station Camp, So.) 194.27
Cameron Hall (Stewarts Creek, Sr.) 216.07
Chase Lawson* (Stewarts Creek, Sr.) 202.76
Casey Mitchell* (Stewarts Creek, Jr.) 199.69
Michael Krewson (Summit, Sr.) 176.56
Jeremy Wilson (Summit, Sr.) 171.36
Oliver Lawson* (Tullahoma, So.) 199.30
Elijah Manderson* (Tullahoma, Jr.) 199.20
Dylan Petty (Tullahoma, Jr.) 221.70
Brandon Van Stratum (Upperman, Sr.) 185.58
Jon Womble (Walker Valley, Jr.) 198.31
Hayden Word (Walker Valley, Jr.) 202.31
Jonah Anderson (White House, Sr.) 226.63
Michael Frensley (White House, So.) 202.70
Jacob Watts (White House, So.) 202.37
Tyler McKinney (White Station, Jr.) 183.71
Jalon Cosby (Whitehaven, Sr.) 137.83
Neal Generette (Whitehaven, Sr.) 131.93
Terrell Holt (Whitehaven, Fr.) 138.38

* Top 12 Competitors who did not automatically qualify.