2017 Division II State Pentathlon Results


2017 TSSAA Division IIĀ Girls’ Track State Championships
May 22nd, 2017 – Pentathlon Results


Licensed to AllTrax Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/22/2017 06:22 PM
                 2017 TSSAA State Track & Field Championships                  
               Decathlon & Pentathlon   - 5/22/2017 to 5/23/2017               
                            MTSU -- Murfreesboro,TN                            
                                    Results                                    
 
Event 113  Girls Outdoor Pentathlon D-2
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tyra Gittens              12 Ensworth                  4153   10   
  2 Morgan Louderback         11 Brentwood Acad            2933    8   
  3 Kelsey Kay Herring        12 Harpeth Hall              2900    6   
  4 Alayna Holbert            11 Brentwood Acad            2808    5   
  5 Rachel Sullivan           10 Briarcrest Chrst          2630    4   
  6 Jenna Rolfe               12 Ensworth                  2610    3   
  7 Ashtyn Baker              12 Northpoint Chrst          2603    2   
  8 Whitney Powell            09 Brentwood Acad            2502    1   
  9 Emily Morrison               Girls Preparatry          2498  
 10 Molly Martin              12 Evang.Christian           2313  
 11 Julia Martin              11 1st Baptist Acad          2265  
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles D-2 Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tyra Gittens              12 Ensworth                 13.98   2    981
  2 Alayna Holbert            11 Brentwood Acad           15.48   3    779
  3 Emily Morrison               Girls Preparatry         16.48   4    657
  4 Morgan Louderback         11 Brentwood Acad           16.49   2    655
  5 Kelsey Kay Herring        12 Harpeth Hall             16.60   4    642
  6 Jenna Rolfe               12 Ensworth                 16.83   1    616
  7 Julia Martin              11 1st Baptist Acad         17.23   1    571
  8 Rachel Sullivan           10 Briarcrest Chrst         17.27   2    566
  9 Molly Martin              12 Evang.Christian          17.55   3    536
 10 Whitney Powell            09 Brentwood Acad           19.10   1    381
 11 Ashtyn Baker              12 Northpoint Chrst         19.37   3    357
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #2 Girls Long Jump D-2 Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tyra Gittens              12 Ensworth                 6.25m   20-06.25    927
      6.14m  6.25m  6.23m            
  2 Morgan Louderback         11 Brentwood Acad           5.42m   17-09.50    677
      5.42m  FOUL  FOUL            
  3 Alayna Holbert            11 Brentwood Acad           5.25m   17-02.75    628
      5.04m  5.06m  5.25m            
  4 Kelsey Kay Herring        12 Harpeth Hall             5.02m   16-05.75    565
      FOUL  5.02m  4.79m            
  5 Ashtyn Baker              12 Northpoint Chrst         4.83m   15-10.25    514
      FOUL  4.64m  4.83m            
  6 Jenna Rolfe               12 Ensworth                 4.75m   15-07.00    492
      4.68m  4.75m  4.16m            
  7 Emily Morrison               Girls Preparatry         4.72m   15-06.00    485
      4.60m  4.46m  4.72m            
  8 Rachel Sullivan           10 Briarcrest Chrst         4.62m   15-02.00    459
      4.36m  4.62m  4.53m            
  9 Whitney Powell            09 Brentwood Acad           4.56m   14-11.50    443
      4.56m  FOUL  4.43m            
 10 Molly Martin              12 Evang.Christian          4.17m   13-08.25    347
      4.16m  4.17m  4.01m            
 11 Julia Martin              11 1st Baptist Acad         3.94m   12-11.25    294
      FOUL  3.94m  FOUL            
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #3 Girls High Jump D-2 Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tyra Gittens              12 Ensworth                 1.78m    5-10.00    953
  2 Jenna Rolfe               12 Ensworth                 1.52m    4-11.75    644
  2 Rachel Sullivan           10 Briarcrest Chrst         1.52m    4-11.75    644
  4 Ashtyn Baker              12 Northpoint Chrst         1.47m    4-09.75    588
  4 Kelsey Kay Herring        12 Harpeth Hall             1.47m    4-09.75    588
  6 Whitney Powell            09 Brentwood Acad           1.42m    4-07.75    534
  6 Molly Martin              12 Evang.Christian          1.42m    4-07.75    534
  6 Morgan Louderback         11 Brentwood Acad           1.42m    4-07.75    534
  9 Emily Morrison               Girls Preparatry         1.37m    4-06.00    481
  9 Alayna Holbert            11 Brentwood Acad           1.37m    4-06.00    481
 11 Julia Martin              11 1st Baptist Acad         1.32m    4-04.00    429
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #4 Girls Shot Put D-2 Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tyra Gittens              12 Ensworth                12.09m   39-08.00    667
      11.76m  12.09m  11.11m            
  2 Morgan Louderback         11 Brentwood Acad          10.61m   34-09.75    569
      10.15m  10.53m  10.61m            
  3 Molly Martin              12 Evang.Christian          9.20m   30-02.25    477
      9.20m  FOUL  9.01m            
  4 Ashtyn Baker              12 Northpoint Chrst         8.71m   28-07.00    445
      7.69m  8.04m  8.71m            
  5 Kelsey Kay Herring        12 Harpeth Hall             8.37m   27-05.50    423
      8.37m  8.25m  7.43m            
  6 Jenna Rolfe               12 Ensworth                 8.09m   26-06.50    405
      8.09m  7.91m  7.77m            
  7 Rachel Sullivan           10 Briarcrest Chrst         7.87m   25-10.00    391
      6.56m  6.78m  7.87m            
  8 Alayna Holbert            11 Brentwood Acad           7.71m   25-03.50    381
      7.51m  7.52m  7.71m            
  9 Whitney Powell            09 Brentwood Acad           7.14m   23-05.25    344
      7.14m  6.84m  6.92m            
 10 Julia Martin              11 1st Baptist Acad         6.88m   22-07.00    327
      6.83m  6.88m  6.10m            
 11 Emily Morrison               Girls Preparatry         6.51m   21-04.25    304
      6.45m  6.51m  FOUL            
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Dash D-2 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitney Powell            09 Brentwood Acad         2:21.72     800
  2 Ashtyn Baker              12 Northpoint Chrst       2:29.52     699
  3 Kelsey Kay Herring        12 Harpeth Hall           2:30.91     682
  4 Julia Martin              11 1st Baptist Acad       2:33.98     644
  5 Tyra Gittens              12 Ensworth               2:35.57     625
  6 Emily Morrison               Girls Preparatry       2:40.20     571
  7 Rachel Sullivan           10 Briarcrest Chrst       2:40.24     570
  8 Alayna Holbert            11 Brentwood Acad         2:42.96     539
  9 Morgan Louderback         11 Brentwood Acad         2:46.78     498
 10 Jenna Rolfe               12 Ensworth               2:51.07     453
 11 Molly Martin              12 Evang.Christian        2:54.37     419
 
                 Women - D-2 - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Brentwood Academy           14        2) Ensworth                   13   
    3) Harpeth Hall                 6        4) Briarcrest Christian Scho   4   
    5) Northpoint Christian Schoo   2                                           
 
                 Women - AAA - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Whitehaven                  10        2) Brentwood                   8   
    3) Hardin Valley Academy        7        4) John Overton                6   
    5) Oakland                      5        6) Knoxville West              2   
    7) Centennial                   1                                           
 
                Women - A-AA - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Chatt.Sch.for Arts & Sci    10        2) Unicoi County               8   
    3) East Nashville               6        4) Montgomery Central          5   
    5) Martin Luther King           4        6) Signal Mountain             3   
    7) Chattanooga Christian Scho   2        8) Sullivan South              1