2016 TSSAA Division II State Girls’ Bowling Individual Championship


2016 TSSAA State Bowling Championships – Division II Girls Individuals – Jaunary 21st – 22nd – Smyrna, TN


SEMIFINAL ROUND
Name (School) – Grade Lane G1 G2 G3 G4 Total SF Avg. Place
Grace Becker (St. Agnes) – Fr. 16-D 161 177 134 172 644 161 1
Kerri King (St. Benedict) – Sr. 15-A 147 144 164 182 637 159.25 2
Caroline Conrad (St. Agnes) – Jr. 15-B 147 170 130 180 627 156.75 3
Sarah Gould (Pope John Paul II) – Jr. 26-C 167 138 131 171 607 151.75 4
Violet Durden (St. Benedict) – Sr. 21-B 164 147 149 140 600 150 5
Brice Dabbs (Friendship Christian) – Jr. 25-A 162 171 111 151 595 148.75 6
Kaelyn Thomas (Donelson Christian Academy) – Fr. 20-C 133 134 141 178 586 146.5 7
Alyson Parris (Girls Preparatory School) – Sr. 19-A 142 138 133 168 581 145.25 8
Jennifer Holt (Father Ryan) – Sr. 16-C 141 157 123 159 580 145 T9
Kaylah Hughes (Baylor) – Sr. 24-D 148 164 117 151 580 145 T9
Carlee Campbell (Pope John Paul II) – Jr. 19-B 128 141 143 156 568 142 11
Kristian Connolly (St. Agnes) – Sr. 17-A 110 169 136 150 565 141.25 12
Meagan Scott (Girls Preparatory School) – Sr. 24-C 122 107 170 143 542 135.5 13
Blakely Reid (Girls Preparatory School) – Jr. 21-A 127 170 118 126 541 135.25 T14
Holly Abrams (Friendship Christian) – So. 22-D 115 132 98 196 541 135.25 T14
Maddie Gray (St. Agnes) – Jr. 22-C 125 143 154 117 539 134.75 16
Yaza Sarieh (St. Cecilia) – Sr. 26-D 111 145 105 166 527 131.75 17
Jessica Dress (St. Benedict) – Sr. 17-B 121 123 134 148 526 131.5 18
Nia Bowley (Harding Academy) – Jr. 20-D 134 129 114 134 511 127.75 19
Lauren Davis (St. Mary’s) – So. 18-C 142 111 146 101 500 125 T20
Emma O’Malley (St. Agnes) – Sr. 18-D 136 117 109 138 500 125 T20
Kaliya Ware (Girls Preparatory School) – Sr. 23-B 135 131 114 116 496 124 22
Lexie Nickens (Donelson Christian Academy) – Sr. 23-A 117 141 117 103 478 119.5 23
Alexis Flores (Father Ryan) – Sr. 25-B 108 117 110 128 463 115.75 24

 

FINALS


PARTICIPANTS
#1 – Grace Becker (St. Agnes) – Fr.
#2 – Kerri King (St. Benedict) – Sr.
#3 – Caroline Conrad (St. Agnes) – Jr.
#4 – Sarah Gould (Pope John Paul II) – Jr.
#5 – Violet Durden (St. Benedict) – Sr.
#6 – Brice Dabbs (Friendship Christian) – Jr.

 


MATCH 1
Participants Score
Brice Dabbs (Friendship Christian) – Jr. 177
Violet Durden (St. Benedict) – Sr. 132

 


MATCH 2
Participants Score
Brice Dabbs (Friendship Christian) – Jr. 166
Sarah Gould (Pope John Paul II) – Jr. 157

 


MATCH 3
Participants Score
Brice Dabbs (Friendship Christian) – Jr. 149
Caroline Conrad (St. Agnes) – Jr. 177

 


MATCH 4
Participants Score
Caroline Conrad (St. Agnes) – Jr. 155
Kerri King (St. Benedict) – Sr. 149

 


MATCH 5
Participants Score
Caroline Conrad (St. Agnes) – Jr. 164
Grace Becker (St. Agnes) – Fr. 137

 


FINAL RESULTS
#1 – Caroline Conrad (St. Agnes) – Jr.
#2 – Grace Becker (St. Agnes) – Fr.
#3 – Kerri King (St. Benedict) – Sr.
#4 – Brice Dabbs (Friendship Christian) – Jr.
#5 – Sarah Gould (Pope John Paul II) – Jr.
#6 – Violet Durden (St. Benedict) – Sr.