2016 Division II Girls’ State Track Results


2016 TSSAA Girls’ Track State Championships
May 26th, 2016 – Division II

Licensed to AllTrax Timing - Contractor License           HY-TEK's Meet Manager
                 2016 TSSAA State Track & Field Championships                  
                            MTSU -- Murfreesboro,TN                            
                                    Results                                    
 
Event 77  Girls Pole Vault D-2
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
  1 Malkofsky-berge, Hann     12 Univ.Sch-Nashvll      11-06.00      3.50m  10   
     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 
        P    P    P    P    P     O     O     O   XXO   XXX 
  2 Smith, Rachel             10 Baylor School         11-00.00      3.35m   8   
     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 
        P    P    P    P    O     O   XXO     O   XXX 
  3 Burkart, Jordan           12 Harpeth Hall          10-06.00      3.20m   6   
     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
        P    P    P    P   XO     O    XO   XXX 
  4 Biesman, Michelle         12 Harpeth Hall          10-00.00      3.04m   4.50
     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 
        P    P    P   XO    O    XO   XXX 
  4 Swindle, Alexandria        9 Brentwood Acad        10-00.00      3.04m   4.50
     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 
        P    P   XO    O    O    XO   XXX 
  6 Jones, Murfee             10 Girls Preparatry      10-00.00      3.04m   3   
     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 
        P    O    O    O    O   XXO   XXX 
  7 Howell, Abigail           10 Harding                8-00.00      2.43m   2   
     7-06 8-00 8-06 
        O    O  XXX 
  8 Vosburgh, Sarah            9 St. Benedict-Aub       8-00.00      2.43m   1   
     7-06 8-00 8-06 
       XO  XXO  XXX 
 
Event 79  Girls Long Jump D-2
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth              19-07.75   NWI     5.98m  10   
  2 Parlette, Adreanna        11 St. Cecilia           19-00.00   NWI     5.79m   8   
  3 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall          18-03.50   NWI     5.57m   6   
  4 Williams, Martha Kay      10 St. Mary's            17-06.00   NWI     5.33m   5   
  5 Battle, Diamond           12 Battle Ground         17-05.50   NWI     5.32m   4   
  6 Reames, Mary Winston      12 Harpeth Hall          17-03.00   NWI     5.25m   3   
  7 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian       16-09.25   NWI     5.11m   2   
  8 Eiselstein, Kylie          9 Girls Preparatry      14-06.50   NWI     4.43m   1   
 
Event 81  Girls Triple Jump D-2
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall          36-11.25   NWI    11.25m  10   
  2 Arvin, Lindsay            12 St. Agnes             36-04.75   NWI    11.09m   8   
  3 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad        35-10.50   NWI    10.93m   6   
  4 Willis, JuToreyia         10 Baylor School         35-03.25   NWI    10.75m   5   
  5 Louderback, Morgan        10 Brentwood Acad        34-02.00   NWI    10.41m   4   
  6 Richardson, MiKayla       12 Immac.Conception      34-01.00   NWI    10.38m   3   
  7 Lee, Diane                12 St. Cecilia           33-01.50   NWI    10.09m   2   
  8 Medes, Maddie             11 Frankln Road Aca      32-04.50   NWI     9.86m   1   
 
Event 83  Girls High Jump D-2
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth               5-10.00      1.77m  10   
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 5-10 6-00 
        P    P    P    P    O    O   XO    O  XXX 
  2 Luttrell, Sarah           11 Harding                5-02.00      1.57m   8   
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O    O    O  XXX 
  3 Craig, Ally                9 Baylor School          5-02.00      1.57m   6   
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O    O   XO  XXX 
  4 Rolfe, Jenna              11 Ensworth               5-02.00      1.57m   5   
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O   XO   XO  XXX 
  5 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall           5-02.00      1.57m   4   
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
       XO    O   XO  XXO  XXX 
  6 Scull, Riley              10 St. Agnes              5-00.00      1.52m   3   
     4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O  XXX 
  7 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst       5-00.00      1.52m   2   
     4-08 4-10 5-00 5-02 
        O   XO   XO  XXX 
  8 Martin, Molly             11 Evang.Christian        4-10.00      1.47m   1   
     4-08 4-10 5-00 
        O   XO  XXX 
 
Event 85  Girls Shot Put D-2
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lewis, Antoinette         11 Harding               39-09.00     12.11m  10   
  2 Dotson, Jada              11 Ensworth              38-10.00     11.83m   8   
  3 Hunt, Morgan              11 Briarcrest Chrst      35-11.75     10.96m   6   
  4 Caldwell, Victoria        10 Brentwood Acad        35-08.00     10.87m   5   
  5 Wells, Alyiah              9 Briarcrest Chrst      34-01.00     10.38m   4   
  6 Stark, Princess           11 Lausanne Coll.        33-03.00     10.13m   3   
  7 Parker, Catherine         10 Baylor School         30-08.50      9.35m   2   
  8 Fassinger, Jenna          11 Univ.Sch-Nashvll      29-05.00      8.96m   1   
 
Event 87  Girls Discus Throw D-2
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Caldwell, Victoria        10 Brentwood Acad          122-06     37.33m  10   
  2 Hunt, Morgan              11 Briarcrest Chrst        120-11     36.85m   8   
  3 Boyd, Y' Yemaya           11 Harpeth Hall            110-09     33.75m   6   
  4 Stark, Princess           11 Lausanne Coll.          109-02     33.27m   5   
  5 Coleman, Raegan            9 Harpeth Hall            106-04     32.41m   4   
  6 Martin, Molly             11 Evang.Christian         100-01     30.50m   3   
  7 Nevans, Tigris            12 Girls Preparatry         98-10     30.12m   2   
  8 Swindle, Alexandria        9 Brentwood Acad           85-07     26.08m   1   
 
Event 89  Girls 4x800 Meter Relay D-2
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Harpeth Hall                                        9:51.63   10   
  2 Girls Preparatory School                            9:52.22    8   
  3 Baylor School                                      10:00.20    6   
  4 Webb School of Knoxville                           10:02.15    5   
  5 Brentwood Academy                                  10:12.79    4   
  6 Evangelical Christian                              10:18.70    3   
  7 Ensworth                                           10:24.51    2   
  8 St. Agnes Academy                                  11:15.17    1   
 
Event 91  Girls 100 Meter Hurdles D-2
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                 14.84  -0.8  10   
  2 Parlette, Adreanna        11 St. Cecilia              15.03  -0.8   8   
  3 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          15.63  -0.8   6   
  4 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           15.78  -0.8   5   
  5 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         16.10  -0.8   4   
  6 Summarell, Katlin         10 Battle Ground            16.21  -0.8   3   
  7 Luttrell, Sarah           11 Harding                  16.53  -0.8   2   
  8 Smith, Rachel             10 Baylor School            16.56  -0.8   1   
 
Event 93  Girls 100 Meter Dash D-2
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Battle, Diamond           12 Battle Ground            12.32  -2.1  10   
  2 Jefferson, Jasmine         8 Webb Sch-Knoxvll         12.70  -2.1   8   
  3 Okeke, Peace              11 Davidson Aca             12.76  -2.1   6   
  4 Reeves, Lexi              11 Webb Sch-Knoxvll         12.78  -2.1   5   
  5 Gordon, Kara Jade         12 Univ.Sch-Nashvll         12.84  -2.1   4   
  6 Wright, Maya              12 Ensworth                 12.93  -2.1   3   
  7 Smith, Miaya              12 St. George's             13.13  -2.1   2   
  8 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          13.33  -2.1   1   
 
Event 95  Girls 4x200 Meter Relay D-2
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Harding Academy                                     1:43.90   10   
  2 Ensworth                                            1:44.47    8   
  3 Harpeth Hall                                        1:45.53    6   
  4 Briarcrest Christian School                         1:45.69    5   
  5 Brentwood Academy                                   1:45.71    4   
  6 Baylor School                                       1:46.16    3   
  7 University School of Nashville                      1:46.29    2   
  8 St. Mary's Episcopal School                         1:49.64    1   
 
Event 97  Girls 1600 Meter Run D-2
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schumacher, Niamh         11 King's Academy         5:07.32   10   
  2 Cheeseman, Claire         11 Brentwood Acad         5:08.10    8   
  3 Helton, Meredith          10 Brentwood Acad         5:19.15    6   
  4 Singleton, Elizabeth      11 Harpeth Hall           5:19.42    5   
  5 Daniel, Caroline          11 Harpeth Hall           5:27.46    4   
  6 Smith, Addison             9 Baylor School          5:28.86    3   
  7 Shallow, Laura Lys        12 St. Agnes              5:33.69    2   
  8 May, Catherine            20 St. Benedict-Aub       5:41.19    1   
 
Event 99  Girls 4x100 Meter Relay D-2
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ensworth                                              48.68   10   
  2 Brentwood Academy                                     49.31    8   
  3 Harding Academy                                       49.71    6   
  4 Harpeth Hall                                          49.77    5   
  5 University School of Nashville                        50.16    4   
  6 Baylor School                                         50.78    3   
  7 St. Mary's Episcopal School                           51.42    2   
  8 Briarcrest Christian School                           51.91    1   
 
Event 101  Girls 400 Meter Dash D-2
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Owens, Savanna            10 Briarcrest Chrst         56.08   10   
  2 Jefferson, Jasmine         8 Webb Sch-Knoxvll         56.14    8   
  3 Allen, Jasmine            10 Harding                  59.51    6   
  4 Hardin, Taylor            12 Harpeth Hall             59.66    5   
  5 Hall, Olivia              11 St. Benedict-Aub       1:00.77    4   
  6 Berry, Abby               10 Ensworth               1:01.02    3   
  7 Turner, Cora              12 St. Agnes              1:02.22    2   
  8 Petrie, Halle             10 Harpeth Hall           1:02.28    1   
 
Event 103  Girls 300 Meter Hurdles D-2
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         44.48   10   
  2 Taylor, Annie              8 Harpeth Hall             46.18    8   
  3 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             46.41    6   
  4 Summarell, Katlin         10 Battle Ground            47.23    5   
  5 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          47.24    4   
  6 Jones, Murfee             10 Girls Preparatry         47.40    3   
  7 Smith, Rachel             10 Baylor School            48.38    2   
  8 Green, Hannah Faith       12 Girls Preparatry         48.85    1   
 
Event 105  Girls 800 Meter Run D-2
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Claire             11 Harpeth Hall           2:22.09   10   
  2 Cheeseman, Claire         11 Brentwood Acad         2:22.23    8   
  3 Singleton, Elizabeth      11 Harpeth Hall           2:25.62    6   
  4 Smith, Ellie               9 Harpeth Hall           2:26.17    5   
  5 Tillmanns, Nora            9 Hutchison              2:26.57    4   
  6 Archer, Caroline          11 Brentwood Acad         2:27.31    3   
  7 McVay, Kate               11 Girls Preparatry       2:30.77    2   
  8 Lammey, Amanda            12 St. Agnes              2:34.16    1   
 
Event 107  Girls 200 Meter Dash D-2
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                 24.68   1.2  10   
  2 Okeke, Peace              11 Davidson Aca             24.85   1.2   8   
  3 Battle, Diamond           12 Battle Ground            25.12   1.2   6   
  4 Parlette, Adreanna        11 St. Cecilia              25.69   1.2   5   
  5 Hall, Olivia              11 St. Benedict-Aub         25.91   1.2   4   
  6 Reeves, Lexi              11 Webb Sch-Knoxvll         25.92   1.2   3   
  7 Hayes, Kayla              10 Baylor School            25.99   1.2   2   
 
Event 109  Girls 3200 Meter Run D-2
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schumacher, Niamh         11 King's Academy        10:50.33   10   
  2 Narayani, Niki             9 Webb Sch-Knoxvll      10:59.30    8   
  3 Cheeseman, Claire         11 Brentwood Acad        10:59.66    6   
  4 Helton, Meredith          10 Brentwood Acad        11:45.94    5   
  5 Braman, Carley            10 Girls Preparatry      11:59.68    4   
  6 Daniel, Caroline          11 Harpeth Hall          12:04.30    3   
  7 Ricketts, Jordan          11 Evang.Christian       12:32.72    2   
 
Event 111  Girls 4x400 Meter Relay D-2
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Webb School of Knoxville                            4:02.24   10   
  2 Briarcrest Christian School                         4:04.63    8   
  3 Harpeth Hall                                        4:08.13    6   
  4 Ensworth                                            4:09.27    5   
  5 Harding Academy                                     4:10.93    4   
  6 University School of Nashville                      4:14.87    3   
  7 Girls Preparatory School                            4:17.19    2   
  8 Brentwood Academy                                   4:17.95    1   
 
Event 113  Girls Outdoor Pentathlon D-2
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                  3770   10   
  2 Luttrell, Sarah           11 Harding                   3091    8   
  3 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst          2900    6   
  4 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall              2804    5   
  5 Martin, Molly             11 Evang.Christian           2784    4   
  6 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                  2729    3   
  7 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall              2706    2   
  8 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad            2646    1   
  9 Morris, Susan             10 Hutchison                 2602  
 10 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst          2553  
 11 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad          1939  
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles D-2 Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                 14.61  -0.2  2    894
  2 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           15.99   0.8  4    715
  3 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         16.07  +0.0  1    706
  4 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             16.44  -0.2  2    661
  5 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          16.51  +0.0  1    653
  6 Luttrell, Sarah           11 Harding                  16.51   0.8  4    653
  7 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                 16.58  -0.2  2    645
  8 Martin, Molly             11 Evang.Christian          16.71  +0.0  1    630
  9 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall             16.87  +0.0  3    611
 10 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst         17.24  +0.0  3    570
 11 Morris, Susan             10 Hutchison                17.66   0.8  4    524
 12 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad         19.22  +0.0  3    370
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #2 Girls Long Jump D-2 Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                 6.10m   NWI  20-00.25    880
     6.10m(NWI) 5.11m(NWI) 5.49m(NWI)            
  2 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             5.17m   NWI  16-11.50    606
     5.12m(NWI) 5.17m(NWI) 5.04m(NWI)            
  3 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           4.94m   NWI  16-02.50    543
     4.76m(NWI) 4.71m(NWI) 4.94m(NWI)            
  4 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         4.93m   NWI  16-02.25    540
     4.93m(NWI) 4.78m(NWI) 4.91m(NWI)            
  5 Morris, Susan             10 Hutchison                4.91m   NWI  16-01.50    535
     4.81m(NWI) 4.82m(NWI) 4.91m(NWI)            
  6 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall             4.86m   NWI  15-11.50    522
     FOUL      4.66m(NWI) 4.86m(NWI)            
  7 Luttrell, Sarah           11 Harding                  4.83m   NWI  15-10.25    514
     4.71m(NWI) 4.83m(NWI) 4.70m(NWI)            
  8 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst         4.80m   NWI  15-09.00    506
     4.53m(NWI) 4.35m(NWI) 4.80m(NWI)            
  9 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          4.73m   NWI  15-06.25    487
     4.73m(NWI) FOUL      3.97m(NWI)            
 10 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                 4.71m   NWI  15-05.50    482
     4.70m(NWI) 4.57m(NWI) 4.71m(NWI)            
 11 Martin, Molly             11 Evang.Christian          4.69m   NWI  15-04.75    477
     4.55m(NWI) 4.69m(NWI) 4.40m(NWI)            
 12 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad         4.20m   NWI  13-09.50    355
     4.18m(NWI) 3.94m(NWI) 4.20m(NWI)            
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #3 Girls High Jump D-2 Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                 1.73m    5-08.00    891
  2 Luttrell, Sarah           11 Harding                  1.62m    5-03.75    759
  2 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                 1.62m    5-03.75    759
  4 Martin, Molly             11 Evang.Christian          1.52m    4-11.75    644
  4 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall             1.52m    4-11.75    644
  4 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst         1.52m    4-11.75    644
  7 Shackleford, Jordan       12 Evang.Christian          1.47m    4-09.75    588
  8 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             1.42m    4-07.75    534
  8 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           1.42m    4-07.75    534
  8 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         1.42m    4-07.75    534
 11 Morris, Susan             10 Hutchison                1.37m    4-06.00    481
 12 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad         1.22m    4-00.00    331
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #4 Girls Shot Put D-2 Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Gittens, Tyra             11 Ensworth                10.70m   35-01.25    575
      9.86m  10.37m  10.70m            
  2 Martin, Molly             11 Evang.Christian         10.00m   32-09.75    529
      9.16m  9.82m  10.00m            
  3 Morris, Susan             10 Hutchison                9.18m   30-01.50    476
      8.56m  FOUL  9.18m            
  4 Luttrell, Sarah           11 Harding                  8.75m   28-08.50    448
      7.79m  7.89m  8.75m            
  5 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst         7.82m   25-08.00    388
      7.15m  7.82m  7.52m            
  6 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall             7.72m   25-04.00    381
      7.68m  7.72m  7.30m            
  7 Rolfe, Jenna              11 Ensworth                 7.63m   25-00.50    375
      7.36m  7.60m  7.63m            
  8 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall             7.39m   24-03.00    360
      7.39m  7.12m  7.00m            
  9 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst         7.18m   23-06.75    347
      7.18m  FOUL  6.45m            
 10 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad           7.07m   23-02.50    340
      7.07m  6.88m  6.69m            
 11 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad         5.58m   18-03.75    245
      5.08m  5.58m  4.98m            
 
Event 113  Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Dash D-2 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Neuberger, Alyssa         12 Briarcrest Chrst       2:26.93     732
  2 Luttrell, Sarah           11 Harding                2:28.12     717
  3 Lesh, Jordyn              11 Harpeth Hall           2:34.02     643
  4 Martin, Julia             10 1st Baptist Acad       2:34.43     638
  5 Morris, Susan             10 Hutchison              2:38.84     586
  6 Herring, Kelsey Kay       11 Harpeth Hall           2:42.19     548
  7 Gittens, Tyra             11 Ensworth               2:43.80     530
  8 Holbert, Alayna           12 Brentwood Acad         2:45.24     514
  9 Martin, Molly             11 Evang.Christian        2:46.22     504
 10 Sullivan, Rachel          09 Briarcrest Chrst       2:47.88     486
 11 Rolfe, Jenna              11 Ensworth               2:49.53     468
 
                Women - D-2 - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Harpeth Hall               130.50     2) Ensworth                   97   
    3) Brentwood Academy           89.50     4) Briarcrest Christian Scho  64   
    5) Harding Academy             56        6) Webb School of Knoxville   47   
    7) Baylor School               41        8) Battle Ground Academy      28   
    9) Evangelical Christian       26        9) Girls Preparatory School   26   
   11) University School of Nashv  24       12) St. Cecilia Academy        23   
   13) King's Academy              20       14) St. Agnes Academy          17   
   15) Davidson Academy            14       16) St. Benedict at Auburndal  10   
   17) St. Mary's Episcopal Schoo   8       17) Lausaunne Collegiate Scho   8   
   19) Hutchison                    4       20) Immaculate Conception       3   
   21) St. George's Independent     2       22) Franklin Road Academy       1