2016 Class A-AA Girls’ State Track Results


2016 TSSAA Girls’ Track State Championships
May 26th, 2016 – Class A-AA

Licensed to AllTrax Timing - Contractor License           HY-TEK's Meet Manager
                 2016 TSSAA State Track & Field Championships                  
                            MTSU -- Murfreesboro,TN                            
                                    Results                                    
 
Event 39  Girls Pole Vault A-AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
  1 Leichner, Mary            11 Fred J. Page           9-06.00      2.89m  10   
     5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O   XXX 
  2 Ibach, Sydney             11 Chatt. Christian       9-00.00      2.74m   8   
     5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 
        P    P    P    P    P    O    O    O  XXX 
  3 Gabel, Julia               9 Univ.Sch -JC           8-06.00      2.59m   6   
     5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 
        P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  4 Maddox, Gigi              10 Fred J. Page           8-06.00      2.59m   5   
     5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 
        P    P    P    O    O   XO   XO  XXX 
  5 Auchterlonie, Hana Lee    12 West Greene            8-00.00      2.43m   4   
     5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 
        P    O    O    O    O    O  XXX 
  6 Webber, Leslie             9 Fayette Ware           8-00.00      2.43m   3   
     5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 
        O    O    O    O   XO   XO  XXX 
  7 Julian, Faith             10 West Greene            7-00.00      2.13m   2   
     5-06 6-00 6-06 7-00 7-06 
        P    O    O   XO  XXX 
 
Event 41  Girls Long Jump A-AA
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Shell, Grenetria          12 East Nashville        18-09.75   NWI     5.73m  10   
  2 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S        17-08.75   NWI     5.40m   8   
  3 Gibson, Alyssa            12 Power Center          17-06.50   NWI     5.34m   6   
  4 Vickers, Mikele            8 Lipscomb Aca          17-03.00   NWI     5.25m   5   
  5 Odom, Brittany            12 East Nashville        17-02.50   NWI     5.24m   4   
  6 Smith, Vivian             12 Tyner Academy         17-02.00   NWI     5.23m   3   
  7 Transou, Makayla           9 Jackson South         17-01.00   NWI     5.20m   2   
  8 Dunning, Kimbra            9 Red Bank              16-06.50   NWI     5.04m   1   
 
Event 43  Girls Triple Jump A-AA
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S        37-07.00   NWI    11.45m  10   
  2 Lingle, Katie             12 Signal Mountain       36-00.75   NWI    10.99m   8   
  3 Reynolds, Shelby          12 Carter                35-11.25   NWI    10.95m   6   
  4 Simmons, Banita           12 Dyersburg             34-11.50   NWI    10.65m   5   
  5 Morris, Morgan            12 Craigmont             34-09.50   NWI    10.60m   4   
  6 Odom, Brittany            12 East Nashville        34-04.25   NWI    10.47m   3   
  7 Dunning, Kimbra            9 Red Bank              33-02.00   NWI    10.10m   2   
  8 Curbeam, Jalena            9 East Nashville        31-08.00   NWI     9.65m   1   
 
Event 45  Girls High Jump A-AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Harris, Mackenzie          9 Mid.TN Christian       5-02.00      1.57m  10   
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O    O    O  XXX 
  2 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood             5-00.00      1.52m   8   
     4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O  XXX 
  3 Morris, Morgan            12 Craigmont              4-10.00      1.47m   5.50
     4-08 4-10 5-00 
        O    O  XXX 
  3 Buck, Brianna             12 Happy Valley           4-10.00      1.47m   5.50
     4-08 4-10 5-00 
        O    O  XXX 
  5 Curry, Cassie             11 Chatt. Christian       4-10.00      1.47m   4   
     4-08 4-10 5-00 
       XO    O  XXX 
  6 Johnson, Stephanie        11 L & N STEM             4-08.00      1.42m   3   
     4-08 4-10 
        O  XXX 
  7 Tyler, Kailyn              9 Lipscomb Aca           4-08.00      1.42m   2   
     4-08 4-10 
       XO  XXX 
 
Event 47  Girls Shot Put A-AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bowman, Camryn            11 Signal Mountain       38-03.75     11.67m  10   
  2 Hicks, Simone             12 Brainerd              38-00.75     11.60m   8   
  3 Wynn, Alexis               9 Adamsville            35-10.75     10.94m   6   
  4 Hollin, Madison            9 Adamsville            34-11.00     10.64m   5   
  5 Merrell, Nautica          12 M.L. King             34-05.50     10.50m   4   
  6 Wilkerson, Ashlynd        12 Mid.TN Christian      34-04.75     10.48m   3   
  7 Pinkston, Bailey          12 West Greene           32-05.00      9.88m   2   
  8 Champion, Brakiya         12 Jackson South         30-09.50      9.38m   1   
 
Event 49  Girls Discus Throw A-AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ray, Kaci                 12 West Greene             132-11     40.51m  10   
  2 Bowman, Camryn            11 Signal Mountain         129-05     39.44m   8   
  3 Wilkerson, Ashlynd        12 Mid.TN Christian        117-08     35.86m   6   
  4 Schubert, Emily           12 Elizabethton            114-06     34.89m   5   
  5 Tate, Abi                 10 Alvin C. York           104-09     31.92m   4   
  6 Koroma, Camryn            10 Elizabethton             99-05     30.30m   3   
  7 Bishop, Alivia            11 Union City               96-03     29.33m   2   
  8 Lawrence, Alyvia          10 South Gibson Co.         89-01     27.15m   1   
 
Event 51  Girls 4x800 Meter Relay A-AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Christian Academy of Knoxville                      9:38.36   10   
  2 Central Magnet                                      9:47.39    8   
  3 East Nashville                                      9:52.84    6   
  4 Knoxville Catholic                                 10:09.42    5   
  5 Lipscomb Academy                                   10:31.38    4   
  6 Signal Mountain                                    10:34.34    3   
  7 City University School of Libe                     10:53.23    2   
  8 Dresden                                            11:08.15    1   
 
Event 53  Girls 100 Meter Hurdles A-AA
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S           14.34  -1.9  10   
  2 Shell, Grenetria          12 East Nashville           14.37  -1.9   8   
  3 Black, Kaitlyn            12 City University          15.50  -1.9   6   
  4 Wisse, Stephanie          11 Unicoi County            15.80  -1.9   5   
  5 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               15.95  -1.9   4   
  6 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          16.76  -1.9   3   
  7 Johnson, Kennedi          10 East Nashville           16.90  -1.9   2   
  8 Hall, Kendran              9 KIPP Memphis Col         20.83  -1.9   1   
 
Event 55  Girls 100 Meter Dash A-AA
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ethridge, McKenzie        12 Signal Mountain          12.19  -0.7  10   
  2 Johnson, Nicole           10 Tyner Academy            12.42  -0.7   8   
  3 Wilson, Alexis            11 Tyner Academy            12.56  -0.7   6   
  4 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 12.63  -0.7   5   
  5 Smith, Vivian             12 Tyner Academy            12.75  -0.7   4   
  6 Gibson, Alyssa            12 Power Center             12.82  -0.7   3   
  7 Odom, Brittany            12 East Nashville           12.86  -0.7   2   
  8 Shaw, Shauntae            10 Pearl Cohn               12.96  -0.7   1   
 
Event 57  Girls 4x200 Meter Relay A-AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 East Nashville                                      1:42.70   10   
  2 Hume-Fogg Academic Magnet                           1:43.10    8   
  3 Signal Mountain                                     1:43.19    6   
  4 Christian Academy of Knoxville                      1:45.58    5   
  5 Craigmont                                           1:45.68    4   
  6 Mitchell                                            1:48.85    3   
  7 Liberty Tech                                        1:50.18    2   
 -- Pearl Cohn                                               DQ   zone violation
 
Event 59  Girls 1600 Meter Run A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Story, Rebecca            10 Christian Aca-Kx       4:58.40   10   
  2 Winn, Loral                9 Dresden                5:08.20    8   
  3 Cuneo, Taylor             10 Central Magnet         5:12.94    6   
  4 Luthringer, Taylor        11 Signal Mountain        5:14.27    5   
  5 Cosey, Taylor              9 Christian Aca-Kx       5:16.06    4   
  6 Peterson, Stephanie       12 Signal Mountain        5:20.15    3   
  7 Maddox, Gigi              10 Fred J. Page           5:21.91    2   
  8 Evans, Robyn              10 Crockett Co.           5:40.78    1   
 
Event 61  Girls 4x100 Meter Relay A-AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Signal Mountain                                       48.07   10   
  2 East Nashville                                        48.60    8   
  3 Lipscomb Academy                                      49.43    6   
  4 Tyner Academy                                         49.49    5   
  5 Hume-Fogg Academic Magnet                             49.72    4   
  6 Craigmont                                             50.17    3   
  7 Pearl Cohn                                            50.22    2   
  8 Covington                                             50.96    1   
 
Event 63  Girls 400 Meter Dash A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 56.50   10   
  2 Barlow, Payton            11 White House              57.51    8   
  3 Hoffman, Olivia           10 Chatt. Christian         58.43    6   
  4 Smith, Rachel             12 Fred J. Page             59.39    5   
  5 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         59.52    4   
  6 Webster, Mic'Quana        11 East Nashville           59.63    3   
  7 Powell, Andrea            10 City University        1:01.12    2   
  8 Estes, Lauren             12 Christian Aca-Kx       1:01.65    1   
 
Event 65  Girls 300 Meter Hurdles A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 43.49   10   
  2 Black, Kaitlyn            12 City University          46.33    8   
  3 Johnson, Kennedi          10 East Nashville           46.72    6   
  4 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               46.83    5   
  5 Reynolds, Shelby          12 Carter                   46.91    4   
  6 Smith, Josea              11 Craigmont                47.08    3   
  7 Smith, Serena             11 East Ridge               49.22    2   
 -- Shell, Grenetria          12 East Nashville              DQ   Impeded runner
 
Event 67  Girls 800 Meter Run A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Story, Rebecca            10 Christian Aca-Kx       2:17.50   10   
  2 Winn, Loral                9 Dresden                2:18.11    8   
  3 Feuchtenberger, Heather   11 Elizabethton           2:20.34    6   
  4 Broling, Ashlynd          11 McMinn Central         2:20.45    5   
  5 Coker, Katie              11 Lipscomb Aca           2:21.87    4   
  6 Luthringer, Taylor        11 Signal Mountain        2:22.23    3   
  7 Shell, Keleah             11 East Nashville         2:23.94    2   
  8 Evans, Robyn              10 Crockett Co.           2:24.54    1   
 
Event 69  Girls 200 Meter Dash A-AA
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ethridge, McKenzie        12 Signal Mountain          24.40   2.0  10   
  2 Shell, Grenetria          12 East Nashville           24.72   2.0   8    24.717
  3 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 24.72   2.0   6    24.719
  4 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S           24.84   2.0   5   
  5 Johnson, Nicole           10 Tyner Academy            25.55   2.0   4   
  6 Shaw, Shauntae            10 Pearl Cohn               25.78   2.0   3   
  7 Thomas, Autumn            12 Elizabethton             25.79   2.0   2   
  8 Buckhalter, Semaj'         9 Mem.Aca-Hlth Sci         26.89   2.0   1   
 
Event 71  Girls 3200 Meter Run A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Story, Rebecca            10 Christian Aca-Kx      10:58.91   10   
  2 Peterson, Stephanie       12 Signal Mountain       11:17.46    8   
  3 Maddox, Gigi              10 Fred J. Page          11:20.10    6   
  4 Cosey, Taylor              9 Christian Aca-Kx      11:20.91    5   
  5 Johnson, Anna              9 Dresden               11:36.78    4   
  6 Wich, Rebekah             12 Central Magnet        11:51.78    3   
  7 Hurd, Anna                11 Fred J. Page          12:10.69    2   
  8 Cravens, Rachel           10 Dresden               13:29.67    1   
 
Event 73  Girls 4x400 Meter Relay A-AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Signal Mountain                                     4:01.88   10   
  2 Christian Academy of Knoxville                      4:03.27    8   
  3 East Nashville                                      4:03.37    6   
  4 Mitchell                                            4:09.23    5   
  5 Lipscomb Academy                                    4:11.59    4   
  6 Pearl Cohn                                          4:14.55    3   
  7 Brainerd                                            4:24.16    2   
 -- Craigmont                                                DQ   broke early
 
Event 75  Girls Outdoor Pentathlon A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shell, Grenetria          12 East Nashville            3485   10   
  2 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S            3280    8   
  3 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood                3179    6   
  4 Reynolds, Shelby          12 Carter                    3176    5   
  5 Calloway, Ebony           12 Brainerd                  2917    4   
  6 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain           2891    3   
  7 Chatman, Dominique        12 Mitchell                  2725    2   
  8 Webster, Micquana         12 East Nashville            2696    1   
  9 Simmons, Banita           12 Dyersburg                 2345  
 10 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr          2291  
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles A-AA Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S           14.53  -1.2  4    905
  2 Shell, Grenetria          12 East Nashville           14.93  +0.0  2    851
  3 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               15.73   1.4  1    748
  4 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          16.16   1.4  1    695
  5 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 16.31  -1.4  3    677
  6 Reynolds, Shelby          12 Carter                   16.46  -1.4  3    659
  7 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 18.39  +0.0  2    449
  8 Webster, Micquana         12 East Nashville           18.62  +0.0  2    426
  9 Simmons, Banita           12 Dyersburg                18.73   1.4  1    416
 10 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         20.39  -1.2  4    271
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #2 Girls Shot Put A-AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S          10.29m   33-09.25    548
      9.98m  FOUL  10.29m            
  2 Reynolds, Shelby          12 Carter                   9.45m   31-00.00    494
      9.39m  9.45m  8.44m            
  3 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 9.26m   30-04.75    481
      8.82m  7.99m  9.26m            
  4 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 8.94m   29-04.00    460
      8.39m  8.71m  8.94m            
  5 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               8.37m   27-05.50    423
      7.03m  7.64m  8.37m            
  6 Shell, Grenetria          12 East Nashville           8.15m   26-09.00    409
      8.15m  8.12m  7.71m            
  7 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          8.05m   26-05.00    403
      7.82m  8.05m  7.98m            
  8 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         7.28m   23-10.75    353
      7.08m  7.14m  7.28m            
  9 Simmons, Banita           12 Dyersburg                6.81m   22-04.25    323
      5.42m  6.36m  6.81m            
 10 Webster, Micquana         12 East Nashville           6.68m   21-11.00    315
      6.68m  6.51m  6.41m            
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #3 Girls Long Jump A-AA Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Shell, Grenetria          12 East Nashville           5.72m   NWI  18-09.25    765
     5.72m(NWI) 5.61m(NWI) 5.68m(NWI)            
  2 Webster, Micquana         12 East Nashville           5.59m   NWI  18-04.25    726
     5.59m(NWI) 4.62m(NWI) FOUL                 
  3 Reynolds, Shelby          12 Carter                   5.43m   NWI  17-09.75    680
     5.43m(NWI) FOUL      5.28m(NWI)            
  4 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S           5.39m   NWI  17-08.25    668
     5.31m(NWI) 5.39m(NWI) 5.38m(NWI)            
  5 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         5.19m   NWI  17-00.50    612
     5.18m(NWI) 5.19m(NWI) FOUL                 
  6 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 5.17m   NWI  16-11.50    606
     4.17m(NWI) 4.90m(NWI) 5.17m(NWI)            
  7 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               5.08m   NWI  16-08.00    581
     4.98m(NWI) 5.08m(NWI) FOUL                 
  8 Simmons, Banita           12 Dyersburg                5.07m   NWI  16-07.75    578
     FOUL      FOUL      5.07m(NWI)            
  9 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          5.03m   NWI  16-06.00    567
     4.90m(NWI) 4.98m(NWI) 5.03m(NWI)            
 10 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 4.72m   NWI  15-06.00    485
     FOUL      4.72m(NWI) FOUL                 
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #4 Girls High Jump A-AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood               1.62m    5-03.75    759
  1 Shell, Grenetria          12 East Nashville           1.62m    5-03.75    759
  3 Reynolds, Shelby          12 Carter                   1.52m    4-11.75    644
  3 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S           1.52m    4-11.75    644
  5 Webster, Micquana         12 East Nashville           1.47m    4-09.75    588
  5 Simmons, Banita           12 Dyersburg                1.47m    4-09.75    588
  5 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain          1.47m    4-09.75    588
  8 Chatman, Dominique        12 Mitchell                 1.42m    4-07.75    534
  8 Calloway, Ebony           12 Brainerd                 1.42m    4-07.75    534
 10 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr         1.22m    4-00.00    331
 
Event 75  Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Dash A-AA Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Calloway, Ebony           12 Brainerd               2:26.30     740
  2 Harp, Chloe               11 Montgomery Centr       2:27.52     724
  3 Shell, Grenetria          12 East Nashville         2:29.34     701
  4 Reynolds, Shelby          12 Carter                 2:29.51     699
  5 Chatman, Dominique        12 Mitchell               2:31.39     676
  6 Edmondson, Caroline       12 Creek Wood             2:31.99     668
  7 Webster, Micquana         12 East Nashville         2:34.24     641
  8 Sanders, Aryn             12 Signal Mountain        2:34.46     638
  9 Walker, Lennex            11 Chatt.Sch -A&S         2:45.19     515
 10 Simmons, Banita           12 Dyersburg              2:52.32     440
 
                Women - A-AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Signal Mountain            100        2) East Nashville             90   
    3) Christian Academy of Knoxv  63        4) Chatt.Sch.for Arts & Sci   41   
    5) Mitchell                    31        6) Tyner Academy              30   
    6) Fred J. Page                30        8) Lipscomb Academy           25   
    9) Brainerd                    24       10) Creek Wood                 23   
   11) Dresden                     22       12) Craigmont                  19.50
   13) Middle Tennessee Christian  19       14) City University School of  18   
   14) West Greene                 18       14) Chattanooga Christian Sch  18   
   17) Central Magnet              17       18) Elizabethton               16   
   19) Carter                      15       20) Hume-Fogg Academic Magnet  12   
   21) Adamsville                  11       22) Pearl Cohn                  9   
   22) Power Center Academy         9       24) White House                 8   
   25) University Sch. of Johnson   6       26) Happy Valley                5.50
   27) Unicoi County                5       27) Knoxville Catholic          5   
   27) McMinn Central               5       27) Dyersburg                   5   
   31) Martin Luther King           4       31) Alvin C. York Institute     4   
   31) Montgomery Central           4       34) Jackson South Side          3   
   34) Fayette Ware                 3       34) Red Bank                    3   
   34) L & N STEM Academy           3       38) Union City                  2   
   38) East Ridge                   2       38) Crockett Co.                2   
   38) Liberty Tech                 2       42) Covington                   1   
   42) KIPP Memphis Collegiate      1       42) South Gibson County         1   
   42) Memphis Academy of Health    1