2015 TSSAA Division I State Bowling Individual Championship


2015 TSSAA State Bowling Championships – DI Boys’ Individuals – January 22nd – 23rd – Smyrna, TN

QUARTERFINAL ROUND
Name (School) – Grade Lane G1 G2 G3 G4 Total QF Avg. Place
Doyle, Kamron (Brentwood) – Jr. 1-A 235 202 235 248 920 230 1
Patterson, Wyatt (Hendersonville) – Jr. 4-D 234 220 235 179 868 217 2
Salvant, Terry (M. Middle College) – So. 24-D 244 231 204 176 855 213.75 3
Brakefield, Dustin (Lebanon) – Sr. 2-C 232 213 183 196 824 206 4
Gutshall, Camden (Summit) – Sr. 4-C 223 224 200 177 824 206 4
Long, Reggie (Chattanooga Central) – Sr. 1-B 206 197 200 215 818 204.5 6
Jenner, Ross (Collierville) – Fr. 17-B 204 204 171 217 796 199 7
Dirksen, Bryan (Clarksville Academy) – Sr. 12-D 196 191 191 202 780 195 8
Dockery, Dalen (Sevier County) – Sr. 2-D 213 177 213 177 780 195 8
Flatt, Cole (Columbia Central) – So. 6-C 187 177 209 203 776 194 10
Butler, Matthew (Summit) – Sr. 10-D 187 194 166 228 775 193.75 11
Nelson, Zack (Dobyns Bennett) – So. 32-D 167 230 191 184 772 193 12
York, Austin (Hunters Lane) – Sr. 7-A 200 160 196 216 772 193 12
Matthies, Eddie (Clarksville Academy) – Jr. 18-C 178 196 214 178 766 191.5 14
Anthony, James (Whitehaven) – Sr. 30-D 207 191 172 188 758 189.5 15
Peay, John Austin (Clarksville Academy) – Jr. 27-B 211 201 167 172 751 187.75 16
Lewis, Alex (Heritage) – Jr. 29-A 177 192 201 174 744 186 17
Kincaid, Tanner (Walker Valley) – Jr. 9-B 221 180 177 163 741 185.25 18
Colbaugh, Jon (Columbia Central) – Jr. 8-C 190 183 190 170 733 183.25 19
Culbertson, Troy (Dobyns Bennett) – Sr. 34-C 215 200 144 171 730 182.5 20
Roark, Jacob (Heritage) – Sr. 22-C 188 194 168 180 730 182.5 20
Teague, Logan (McMinn County) – Jr. 21-B 213 179 165 170 727 181.75 22
Hall, Aaron (Stewarts Creek) – Jr. 10-C 223 178 156 169 726 181.5 23
Sloan, Braden (Beech) – Sr. 3-A 169 193 178 185 725 181.25 24
Bell, Peyton (Lebanon) – Jr. 8-D 186 153 190 196 725 181.25 25
Partilla, Nick (Knoxville Catholic) – Jr. 29-B 176 158 207 182 723 180.75 26
Keyser, Jacob (Columbia Central) – Sr. 15-B 169 183 210 160 722 180.5 27
Holliman, Matthew (Collierville) – Sr. 24-C 176 170 211 162 719 179.75 28
Hearing, Zachary (Hendersonville) – Sr. 16-C 181 160 206 168 715 178.75 29
LaRue, Michael (Beech) – So. 23-B 156 200 187 170 713 178.25 30
Pipes, Savyon (Hardin County) – So. 11-A 163 150 207 187 707 176.75 31
Whitaker, Hunter (Siegel) – So. 13-B 148 199 186 171 704 176 31
Benbow, Nathan (Brentwood) – Jr. 30-C 153 155 215 183 706 176.5 32
Dawson, Lane (Smyrna) – Jr. 19-A 189 181 182 153 705 176.25 33
Campbell, Brandon (Smyrna) – Jr. 15-A 203 163 154 183 703 175.75 35
Smith, Tyler (Bolton) – Jr. 18-D 179 137 180 204 700 175 36
Bradshaw, Jarred (Lebanon) – So. 14-D 170 170 201 157 698 174.5 37
Rubio, Ashton (Columbia Central) – Jr. 26-D 149 159 195 194 697 174.25 38
Holland, Matt (McGavock) – Sr. 5-B 248 131 138 179 696 174 39
Bradley, Connor (Goodpasture) – Sr. 23-A 134 236 179 146 695 173.75 40
Bumbalough, Travis (Upperman) – Sr. 5-A 188 199 167 137 691 172.75 41
Ackers, Dorian (Ridgeway) – Fr. 35-B 181 179 136 194 690 172.5 42
Gaastra, Patrick (Hardin County) – Jr. 13-A 170 160 199 158 687 171.75 43
Corley, Austin (Bolton) – Sr. 20-D 159 187 172 168 686 171.5 44
King, Kevuntez (Craigmont) – Jr. 36-C 180 167 189 149 685 171.25 45
Meeks, Calin (Hardin County) – Fr. 3-B 192 194 150 148 684 171 46
Kidd, Terron (Melrose) – Sr. 33-B 208 168 159 148 683 170.75 47
Long, Matthew (Soddy-Daisy) – Jr. 7-B 153 188 159 181 681 170.25 48
Ramsey, Will (Upperman) – Sr. 32-C 160 160 171 189 680 170 49
Varney, Austin (Stone Memorial) – Sr. 16-D 157 234 124 161 676 169 50
Dotson, Kyle (Tullahoma) – Jr. 20-C 180 158 173 162 673 168.25 51
Satterfield, Braydon (Hendersonville) – So. 22-D 243 170 131 127 671 167.75 52
Ransom, Ryan (Upperman) – Jr. 27-A 198 149 180 143 670 167.5 53
Tyler, Drake (Smyrna) – Sr. 11-B 230 173 131 136 670 167.5 53
Henderson, Jack (Collierville) – Jr. 21-A 160 176 162 169 667 166.75 55
Askew, Dewayne (Ridgeway) – Fr. 28-C 137 153 173 203 666 166.5 56
Parker, Tracy (Whitehaven) – Sr. 39-B 140 191 157 177 665 166.25 57
Greenfield, C.J. (Mt. Juliet) – Jr. 25-A 166 160 168 166 660 165 58
Dwinell, Quinton (Blackman) – Sr. 25-B 144 150 170 191 655 163.75 59
Caruso, Carmen (Nashville Overton) – Sr. 40-D 159 218 126 149 652 163 60
Helton, Britton (Walker Valley) – Jr. 14-C 201 188 104 157 650 162.5 61
Lawson, Chase (Stewarts Creek) – So. 17-A 170 177 154 146 647 161.75 62
Flatt, Luke (Columbia Central) – 8th 9-A 147 179 143 175 644 161 63
Moses, Kaleb (M. Middle College) – So. 31-B 141 191 143 168 643 160.75 64
Brooks, Ladarius (Whitehaven) – Jr. 38-D 165 134 169 165 633 158.25 65
Phillips, Cameron (Dobyns Bennett) – So. 35-A 132 175 151 167 625 156.25 66
Rucker, Andre (N. Martin Luther King) – Sr. 28-D 200 145 115 164 624 156 67
Page, Julian (Cane Ridge) – Fr. 36-D 131 157 169 165 622 155.5 68
Hall, Cameron (Stewarts Creek) – So. 19-B 142 195 127 155 619 154.75 69
Garrick, Preston (Ridgeway) – Jr. 37-A 174 133 137 172 616 154 70
Davis, Sidney (Munford) – Sr. 12-C 133 182 117 177 609 152.25 71
Campbell, Martin (Manassas) – Sr. 40-C 142 171 160 134 607 151.75 72
Knopf, Joshua (Dobyns Bennett) – Jr. 37-B 141 167 115 172 595 148.75 73
Ford, Chase (Lipscomb) – Fr. 34-D 174 134 132 147 587 146.75 74
Hatfield, Mason (Soddy-Daisy) – Sr. 31-A 117 157 143 160 577 144.25 75
Stevenson, John (White Station) – Jr. 38-C 113 161 149 146 569 142.25 76
Heater, Jake (Soddy-Daisy) – Sr. 33-A 141 128 179 116 564 141 77
Baker, Colton (Lipscomb) – Sr. 39-A 142 121 116 176 555 138.75 78

 

SEMIFINAL ROUND
Name (School) – Grade Lane QF PINS G1 G2 G3 G4 Total SF Avg. Place
Brakefield, Dustin (Lebanon) – Sr. 36-D 824 192 264 203 189 1672 212 1
Salvant, Terry (M. Middle College) – So. 35-C 855 158 188 254 183 1638 195.75 2
Long, Reggie (Chattanooga Central) – Sr. 36-F 818 255 178 154 212 1617 199.75 3
Doyle, Kamron (Brentwood) – Jr. 35-A 920 192 139 159 201 1611 172.75 4
Gutshall, Camden (Summit) – Sr. 36-E 824 193 162 206 225 1610 196.5 5
Flatt, Cole (Columbia Central) – So. 38-D 776 207 231 225 160 1599 205.75 6
Anthony, James (Whitehaven) – Sr. 39-C 758 159 210 222 236 1585 206.75 7
Patterson, Wyatt (Hendersonville) – Jr. 35-B 868 190 175 181 165 1579 177.75 8
Butler, Matthew (Summit) – Sr. 38-E 775 212 178 210 203 1578 200.75 9
York, Austin (Hunters Lane) – Sr. 39-A 772 202 248 163 191 1576 201 10
Matthies, Eddie (Clarksville Academy) – Jr. 39-B 766 206 177 211 178 1538 193 11
Dirksen, Bryan (Clarksville Academy) – Sr. 37-B 780 220 203 183 144 1530 187.5 12
Nelson, Zack (Dobyns Bennett) – So. 38-F 772 199 200 175 162 1508 184 13
Colbaugh, Jon (Columbia Central) – Jr. 41-A 733 167 232 158 211 1501 192 14
Kincaid, Tanner (Walker Valley) – Jr. 40-F 741 203 198 183 167 1492 187.75 15
Teague, Logan (McMinn County) – Jr. 42-D 727 179 187 187 208 1488 190.25 16
Jenner, Ross (Collierville) – Fr. 37-A 796 147 162 190 173 1468 168 17
Dockery, Dalen (Sevier County) – Sr. 37-C 780 159 143 191 183 1456 169 18
Lewis, Alex (Heritage) – Jr. 40-E 744 212 176 151 173 1456 178 18
Hall, Aaron (Stewarts Creek) – Jr. 42-E 726 170 179 169 178 1422 174 20
Peay, John Austin (Clarksville Academy) – Jr. 40-D 751 134 180 169 185 1419 167 21
Roark, Jacob (Heritage) – Sr. 41-C 730 145 210 157 148 1390 165 22
Sloan, Braden (Beech) – Sr. 42-F 725 192 168 127 175 1387 165.5 23
Culbertson, Troy (Dobyns Bennett) – Sr. 41-B 730 172 147 152 185 1386 164 24

 

FINALS

PARTICIPANTS
#1 – Dustin Brakefield (Lebanon) – Sr.
#2 – Terry Salvant (M. Middle College) – So.
#3 – Reggie Long (Chattanooga Central) – Sr.
#4 – Kamron Doyle (Brentwood) – Jr.
#5 – Camden Gutshall (Summit) – Sr.
#6 – Cole Flatt (Columbia Central) – So.

 

MATCH 1
Participants Score
Cole Flatt (Columbia Central) – So. 214
Camden Gutshall (Summit) – Sr. 175

 

MATCH 2
Participants Score
Cole Flatt (Columbia Central) – So. 236
Kamron Doyle (Brentwood) – Jr. 224

 

MATCH 3
Participants Score
Cole Flatt (Columbia Central) – Jr. 193
Reggie Long (Chattanooga Central) – Sr. 172

 

MATCH 4
Participants Score
Cole Flatt (Columbia Central) – Jr. 233
Terry Salvant (M. Middle College) – So. 191

 

MATCH 5
Participants Score
Cole Flatt (Columbia Central) – Jr. 226
Dustin Brakefield (Lebanon) – Sr. 213

 

FINAL RESULTS
#1 – Cole Flatt (Columbia Central) – Jr.
#2 – Dustin Brakefield (Lebanon) – Sr.
#3 – Terry Salvant (M. Middle College) – So.
#4 – Reggie Long (Chattanooga Central) – Sr.
#5 – Kamron Doyle (Brentwood) – Jr.
#6 – Camden Gutshall (Summit) – Sr.