2015 TSSAA Division I Class AAA State Dual Wrestling Tournament Results


2015 DIVISION I CLASS AAA STATE DUAL WRESTLING TOURNAMENT RESULTS

Williamson Co. Expo Center – Franklin, TN
January 30th – February 31st, 2015

ROUND OF 16
Match 1
Cleveland 57, Summit 15
182 – Samuel Garcia (Cleveland) over Zack Carney (Summit) Fall 5:08; 195 – Dylan Wingerter (Summit) over Riley Stevison (Cleveland) Maj 12-4; 220 – John Gaither (Cleveland) over Ruben Ladron (Summit) Fall 0:35; 285 – Koran Kennedy (Cleveland) over Hunter Hancock (Summit) TF 15-0; 106 – Cody Mathews (Cleveland) over Zach Thomas (Summit) Fall 5:15; 113 – Brady Woodward (Summit) over Jayce Mullin (Cleveland) Fall 0:32; 120 – Tristian Blansit (Cleveland) over Sean Butler (Summit) Fall 2:56; 126 – Esteban Remillard (Summit) over Victor Barbosa (Cleveland) Dec 6-1; 132 – Colton Landers (Cleveland) over Sawyer Knott (Summit) Fall 2:30; 138 – Christopher Debien (Cleveland) over Kobey Desselle (Summit) Fall 0:56; 145 – Ezra Taylor (Cleveland) over Mark Sweeney (Summit) Maj 14-5; 152 – Robert Hicks (Cleveland) over Steven Tierney (Summit) Fall 0:30; 160 – Aaron Oliver (Cleveland) over Ryan McDaniel (Summit) Fall 1:17; 170 – Chris Bartol (Summit) over Jonathan Martin (Cleveland) Dec 5-4; Misconduct Summit -1.00.
Match 2
Arlington 39, Tullahoma 36
182 – Dylan Pearson (Tullahoma) over Alan Roaten (Arlington) Fall 1:21; 195 – Rayveon Hardin (Arlington) wins by forfeit; 220 – Michael Lett (Tullahoma) over Trey Claus (Arlington) Fall 1:49; 285 – Christian Kazmark (Tullahoma) over Johnthan Metcalf (Arlington) Fall 0:45; 106 – Caleb Morgan (Arlington) over Will Moran (Tullahoma) Dec 5-0; 113 – Adam Rogers (Tullahoma) wins by forfeit; 120 – Cleveland Cyree (Tullahoma) over Harrison Phillips (Arlington) Fall 0:21; 126 – Devan Cyree (Tullahoma) over Josh Worley (Arlington) Fall 2:27; 132 – Andrew Zarshenas (Arlington) over Aaron Kelly (Tullahoma) Fall 1:15; 138 – John Craft (Arlington) over Dylan McElhaney (Tullahoma) Fall 5:38; 145 – Bailey Hulley (Arlington) over Andrew Shanan (Tullahoma) Dec 8-7; 152 – Michael Mowery (Arlington) over Chris Howse (Tullahoma) Dec 9-5; 160 – Nathan Enzor (Arlington) over Tristan Scott (Tullahoma) Fall 3:28; 170 – Aaron Moore (Arlington) over Jared Bonee (Tullahoma) Fall 3:15.
Match 3
Beech 36, Dobyns Bennett 30
182 – Kaleb Rippy (Beech) over Zach Ratliff (Dobyns Bennett) Fall 1:19; 195 – Peyton Laughlin (Dobyns Bennett) over David Dowell (Beech) Dec 3-0; 220 – Peyton Reinert (Beech) over Michael Foster (Dobyns Bennett) Dec 4-3; 285 – Devol Whitfield (Beech) over Jonathan Ruth (Dobyns Bennett) Fall 1:56; 106 – Dillon Lemons (Dobyns Bennett) over Bryan Kirkland (Beech) Fall 3:12; 113 – Heath Uhles (Beech) over Corbin Bumgarner (Dobyns Bennett) Maj 9-1; 120 – Charles Davis (Dobyns Bennett) over William Downing (Beech) Fall 1:03; 126 – Landon Butler (Beech) over Rhys Fontaine (Dobyns Bennett) Fall 1:43; 132 – Josh Rapcan (Dobyns Bennett) over William Carney (Beech) Dec 10-6; 138 – Trevor Rippy (Beech) over Adam Jeffers (Dobyns Bennett) Maj 8-0; 145 – Kyler Johnson (Beech) over Hunter Stratt (Dobyns Bennett) Maj 11-0; 152 – Alex Jeffers (Dobyns Bennett) over Jherian Maddox (Beech) Fall 3:14; 160 – Michael King (Beech) over Joseph Begley (Dobyns Bennett) Dec 6-5; 170 – Tyler Dean (Dobyns Bennett) over Kyle Smith (Beech) Fall 5:20.
Match 4
Heritage 40, Gibbs 26
195 – Josh Carpenter (Heritage) over Dylan Burkhalter (Gibbs) Fall 0:57; 220 – Jacob Coppenger (Heritage) wins by forfeit; 285 – Jonathan Davis (Gibbs) over Seth Moneypenny (Heritage) Maj 8-0; 106 – Vili Bussey (Heritage) over Hunter Smith (Gibbs) Fall 1:51; 113 – Phillip Maxwell (Gibbs) over Shawn Lewis (Heritage) Fall 0:29; 120 – Juan Hernandez (Heritage) over Landon Adizima (Gibbs) Maj 12-4; 126 – Noel Leyva (Gibbs) over Tyler Lane (Heritage) Dec 2-0; 132 – Nick Crawfore (Heritage) over Christopher Sivyer (Gibbs) Fall 3:43; 138 – Joshua Teaster (Heritage) over Matthew Maxwell (Gibbs) Dec 3-2; 145 – Michael Diemer (Heritage) over Angel Leyva (Gibbs) Dec 2-0; 152 – Elijah Lawson (Gibbs) over Daniel Riley (Heritage) Maj 18-6; 160 – Dexter Watson (Heritage) over Skyler Merrell (Gibbs) Fall 3:26; 170 – Hunter Fortner (Gibbs) over Javier Salvador (Heritage) Dec 5-1; 182 – John Lawson III (Gibbs) over Dalton Roulette (Heritage) Fall 0:48.
Match 5
Bradley Central 48, McGavock 27
182 – james Elkins (Bradley Central) over William Stokes (McGavock) Maj 14-2; 195 – Brett Brown (Bradley Central) over Jamal Miller (McGavock) Fall 0:29; 220 – Lawerence shelton (McGavock) over Timothy Lawson (Bradley Central) Fall 2:47; 285 – David Adams (Bradley Central) over Zachery Day (McGavock) Maj 8-0; 106 – TJ Hicks (Bradley Central) over DeCarlos Allen (McGavock) Fall 3:34; 113 – Toribio Navarro (Bradley Central) over Colton Briney (McGavock) Fall 1:17; 120 – Ryan McElhaney (Bradley Central) over Benjamin Briney (McGavock) Fall 2:53; 126 – Knox Fuller (Bradley Central) over Ethan Ross (McGavock) Fall 1:36; 132 – Hunter Parker (Bradley Central) over Mason Dobbs (McGavock) Fall 1:55; 138 – Jason Jackson (McGavock) over Billy Shalchick (Bradley Central) Fall 3:23; 145 – Matthew Smith (McGavock) over Donnie Beyer (Bradley Central) Dec 12-11; 152 – Darius Rutland (McGavock) over Colby Wilson (Bradley Central) Fall 1:10; 160 – Tyler Wallace (Bradley Central) over Andrew Carlisle (McGavock) Maj 12-3; 170 – Erik Moreno (McGavock) over Terry Taylor (Bradley Central) Fall 2:59.
Match 6
Siegel 51, Tennessee 16
182 – John Williams (Siegel) over Billy Stoots (Tennessee) Dec 8-3; 195 – Jeremy Price (Siegel) over Nathaniel Scott (Tennessee) Fall 1:40; 220 – Kenneth Hagerman (Tennessee) over Dylan Bargatze (Siegel) Dec 5-0; 285 – Landen Patterson (Siegel) wins by forfeit; 106 – Rodney Nelson (Tennessee) over Tyler Grant (Siegel) Maj 13-1; 113 – Michael Moultry (Siegel) over Judson McCray (Tennessee) Fall 4:09; 120 – Faris Abuzahra (Siegel) wins by forfeit; 126 – Daniel Bradford (Siegel) over Will Poore (Tennessee) Fall 1:02; 132 – Corbin Hurley (Tennessee) over Sebastian Clark (Siegel) Fall 3:52; 138 – Christian Salter (Siegel) over Dewey Pendley (Tennessee) Dec 2-0; 145 – Bryson Henley (Tennessee) over Zac Duncalf (Siegel) Dec 6-3; 152 – Mason Loupe (Siegel) over Jason Johnson (Tennessee) Fall 3:19; 160 – Dustin Holmes (Siegel) over Jeremy Spangler (Tennessee) Dec 9-3; 170 – Ryan Mitchie (Siegel) wins by forfeit.
Match 7
Knoxville Halls 49, William Blount 21
182 – Tyler Kalish (Knoxville Halls) over Cody Gregory (William Blount) SV-1 7-5; 195 – Jesse Prater (William Blount) over Tanner Huff (Knoxville Halls) Fall 5:14; 220 – Lucas Wright (Knoxville Halls) over Jake Holliday (William Blount) Fall 1:10; 285 – Cade Ramsey (William Blount) over Walton Elkins (Knoxville Halls) Fall 3:10; 106 – Calvin Martin (William Blount) over Chris Nielsen (Knoxville Halls) Dec 8-3; 113 – Tolliver Justice (Knoxville Halls) over Austin Sauls (William Blount) Fall 2:31; 120 – Zack Kennedy (Knoxville Halls) over John Tyler Correll (William Blount) Fall 1:20; 126 – Trey Lepper (Knoxville Halls) over Brandon Nanney (William Blount) Maj 14-6; 132 – Eric Brady (Knoxville Halls) over Logan Morton (William Blount) TF 17-2; 138 – Cole Russell (Knoxville Halls) over Quintin Drake (William Blount) Fall 3:38; 145 – Joe Fox (Knoxville Halls) over Austin Burchfield (William Blount) Maj 19-6; 152 – Sirrel Robinson (Knoxville Halls) wins by forfeit; 160 – Colton McMahan (Knoxville Halls) over Nolan Kennedy (William Blount) Dec 11-5; 170 – Joesph Mulholland (William Blount) over Luke Harp (Knoxville Halls) Fall 1:21.
Match 8
Wilson Central 67, Houston 6
182 – Ben Iles (Wilson Central) over Kennedy Sanders (Houston) Fall 0:31; 195 – Perry Baltz (Wilson Central) over Sam Meagher (Houston) Fall 0:34; 220 – John Kramer (Wilson Central) wins by forfeit; 285 – Evan Juhnke (Wilson Central) over Chris Madlinger (Houston) Fall 0:20; 106 – Chase Berta (Wilson Central) over Kameron Ewen (Houston) Fall 3:44; 113 – Simon Pergande (Wilson Central) over Matthew Smolin (Houston) Fall 3:03; 120 – Travis Arthur (Houston) over Nick King (Wilson Central) Dec 5-4; 126 – Keaton Jones (Houston) over Caleb Berta (Wilson Central) Dec 9-2; 132 – Lane Dickeson (Wilson Central) over Colin Jones (Houston) Fall 0:40; 138 – Sinjin Noga (Wilson Central) over Brian Ensell (Houston) Dec 8-4; 145 – Andy Hamrick (Wilson Central) over Matthew Dale (Houston) Maj 15-7; 152 – Mike Binns (Wilson Central) over Cameron Murphy (Houston) Fall 1:58; 160 – John Michael Jenkinson (Wilson Central) over Luke Flemming (Houston) Fall 1:33; 170 – Zach Linton (Wilson Central) wins by forfeit.
CHAMPIONSHIP QUARTERFINALS
Match 9
Cleveland 45, Arlington 15
195 – Rayveon Hardin (Arlington) over Riley Stevison (Cleveland) Fall 1:04; 220 – John Gaither (Cleveland) over Simon Knauss (Arlington) Fall 1:20; 285 – John Simpson (Cleveland) over James Rector (Arlington) Fall 0:25; 106 – Bryce Pond (Cleveland) over Caleb Morgan (Arlington) Dec 10-4; 113 – Cody Mathews (Cleveland) wins by forfeit; 120 – Tristian Blansit (Cleveland) over Tennyson Thomas (Arlington) Fall 0:33; 126 – Reid Cacaro (Arlington) over Victor Barbosa (Cleveland) Dec 7-3; 132 – Christopher Debien (Cleveland) over Andrew Zarshenas (Arlington) Fall 0:40; 138 – Joseph Bowers (Cleveland) over Austin Baudoin (Arlington) Fall 1:47; 145 – Ezra Taylor (Cleveland) over Nathan Laub (Arlington) Fall 0:15; 152 – Joseph Gary (Arlington) wins by forfeit; 160 – Double Forfeit; 170 – Double Forfeit; 182 – Double Forfeit.
Match 11
Beech 44, Heritage 28
195 – Josh Carpenter (Heritage) over David Dowell (Beech) Dec 4-1; 220 – Peyton Reinert (Beech) over Jacob Coppenger (Heritage) Fall 2:34; 285 – Devol Whitfield (Beech) over Seth Moneypenny (Heritage) Fall 3:20; 106 – Vili Bussey (Heritage) over Bryan Kirkland (Beech) Fall 4:41; 113 – Heath Uhles (Beech) over Shawn Lewis (Heritage) Fall 3:42; 120 – Juan Hernandez (Heritage) over William Downing (Beech) Fall 3:35; 126 – Nick Crawfore (Heritage) over Landon Butler (Beech) Dec 4-3; 132 – William Carney (Beech) over Tyler Lane (Heritage) Dec 7-2; 138 – Trevor Rippy (Beech) over Joshua Teaster (Heritage) Fall 0:43; 145 – Michael Diemer (Heritage) over Kyler Johnson (Beech) Maj 15-5; 152 – Daniel Riley (Heritage) over Jherian Maddox (Beech) Fall 2:19; 160 – Michael King (Beech) over Dexter Watson (Heritage) TF 24-9; 170 – Kyle Smith (Beech) over Javier Salvador (Heritage) Fall 3:26; 182 – Kaleb Rippy (Beech) wins by forfeit.
Match 13
Bradley Central 71, Siegel 6
195 – Brett Brown (Bradley Central) over Jeremy Price (Siegel) Fall 2:22; 220 – Dylan Bargatze (Siegel) over Timothy Lawson (Bradley Central) Fall 3:28; 285 – David Adams (Bradley Central) over Landen Patterson (Siegel) Fall 1:34; 106 – TJ Hicks (Bradley Central) over Michael Moultry (Siegel) Fall 2:52; 113 – Toribio Navarro (Bradley Central) over Tyler Grant (Siegel) TF 19-4; 120 – Ryan McElhaney (Bradley Central) over Daniel Bradford (Siegel) Dec 2-0; 126 – Knox Fuller (Bradley Central) over Faris Abuzahra (Siegel) Fall 0:48; 132 – Joshua LaCoe (Bradley Central) over Sebastian Clark (Siegel) TF 15-0; 138 – Stephen Scott (Bradley Central) over Christian Salter (Siegel) Maj 14-0; 145 – Donnie Beyer (Bradley Central) wins by forfeit; 152 – Caleb Adkins (Bradley Central) wins by forfeit; 160 – Jack Bandy (Bradley Central) wins by forfeit; 170 – Corey Gatlin (Bradley Central) wins by forfeit; 182 – James Elkins (Bradley Central) wins by forfeit.
Match 15
Wilson Central 46, Knoxville Halls 29
195 – Perry Baltz (Wilson Central) over Tanner Huff (Knoxville Halls) Fall 1:13; 220 – John Kramer (Wilson Central) over Lucas Wright (Knoxville Halls) Fall 0:45; 285 – Walton Elkins (Knoxville Halls) over Christian Frans (Wilson Central) Fall 5:20; 106 – Chris Nielsen (Knoxville Halls) over Chase Berta (Wilson Central) Fall 0:57; 113 – Simon Pergande (Wilson Central) over Tolliver Justice (Knoxville Halls) Maj 11-1; 120 – Nick King (Wilson Central) over Zack Kennedy (Knoxville Halls) Fall 5:26; 126 – Trey Lepper (Knoxville Halls) over Caleb Berta (Wilson Central) Fall 6:00; 132 – Lane Dickeson (Wilson Central) over Eric Brady (Knoxville Halls) Fall 1:23; 138 – Matthew Gold (Knoxville Halls) over Sinjin Noga (Wilson Central) Dec 13-9; 145 – Joe Fox (Knoxville Halls) over Jacob Anderson (Wilson Central) Fall 3:10; 152 – Mike Binns (Wilson Central) over Sirrel Robinson (Knoxville Halls) Fall 3:15; 160 – John Michael Jenkinson (Wilson Central) over Colton McMahan (Knoxville Halls) Fall 3:06; 170 – Zach Linton (Wilson Central) over Luke Harp (Knoxville Halls) Fall 1:34; 182 – Tyler Kalish (Knoxville Halls) over Ben Iles (Wilson Central) Dec 7-4; Unsportsmanlike Knoxville Halls, -1.00.
CONSOLATION FIRST ROUND
Match 10
Tullahoma 33, Summit 30
120 – Sean Butler (Summit) over Jovahny Sanchez (Tullahoma) Fall 4:00; 126 – Cleveland Cyree (Tullahoma) over Esteban Remillard (Summit) Dec 8-1; 132 – Devan Cyree (Tullahoma) over Kyle Kish (Summit) Fall 1:01; 138 – Sawyer Knott (Summit) over Dylan McElhaney (Tullahoma) Dec 9-6; 145 – Kobey Desselle (Summit) over Bryce Triplett (Tullahoma) Dec 7-0; 152 – Mark Sweeney (Summit) over Andrew Shanan (Tullahoma) Dec 11-5; 160 – Chris Howse (Tullahoma) over Chris Bartol (Summit) Dec 15-9; 170 – Zack Carney (Summit) over Tristan Scott (Tullahoma) Fall 3:36; 182 – Dylan Pearson (Tullahoma) over Dylan Wingerter (Summit) Fall 0:00; 195 – Michael Lett (Tullahoma) over Matt Bradshaw (Summit) Fall 0:32; 220 – Haden Eggleston (Tullahoma) over Ruben Ladron (Summit) Fall 1:23; 285 – Christian Kazmark (Tullahoma) over Josh Bouser (Summit) Dec 5-4; 106 – Zach Thomas (Summit) over Will Moran (Tullahoma) Dec 12-6; 113 – Brady Woodward (Summit) wins by forfeit.
Match 12
Gibbs 31, Dobyns Bennett 29
120 – Gabe Gyger (Gibbs) over Corbin Bumgarner (Dobyns Bennett) Dec 7-4; 126 – Landon Adizima (Gibbs) over Rhys Fontaine (Dobyns Bennett) Dec 9-4; 132 – Noel Leyva (Gibbs) over Josh Rapcan (Dobyns Bennett) Dec 7-6; 138 – Adam Jeffers (Dobyns Bennett) over Matthew Maxwell (Gibbs) Dec 6-3; 145 – Angel Leyva (Gibbs) over Hunter Stratt (Dobyns Bennett) Maj 13-2; 152 – Alex Jeffers (Dobyns Bennett) over Elijah Lawson (Gibbs) Maj 11-2; 160 – Joseph Begley (Dobyns Bennett) over Skyler Merrell (Gibbs) Fall 0:59; 170 – Tyler Dean (Dobyns Bennett) wins by forfeit; 182 – Hunter Fortner (Gibbs) over Zach Ratliff (Dobyns Bennett) Dec 6-3; 195 – John Lawson III (Gibbs) over Peyton Laughlin (Dobyns Bennett) Fall 1:38; 220 – Michael Foster (Dobyns Bennett) wins by forfeit; 285 – Jonathan Davis (Gibbs) over Jonathan Ruth (Dobyns Bennett) Dec 5-2; 106 – Dillon Lemons (Dobyns Bennett) over Hunter Smith (Gibbs) Maj 14-3; 113 – Phillip Maxwell (Gibbs) over William Mitchell (Dobyns Bennett) Fall 0:34.
Match 14
Tennessee 43, McGavock 28
120 – Benjamin Briney (McGavock) wins by forfeit; 126 – Aaron Furbush (McGavock) over Will Poore (Tennessee) Fall 1:17; 132 – Corbin Hurley (Tennessee) over Mason Dobbs (McGavock) Fall 3:38; 138 – Dewey Pendley (Tennessee) over Jason Jackson (McGavock) Fall 4:23; 145 – Bryson Henley (Tennessee) over Matthew Smith (McGavock) Dec 5-4; 152 – Ethan Walker (Tennessee) over Abraham Garcia (McGavock) Fall 3:51; 160 – Darius Rutland (McGavock) over Jason Johnson (Tennessee) Maj 9-0; 170 – Jeremy Spangler (Tennessee) over Erik Moreno (McGavock) Dec 7-4; 182 – William Stokes (McGavock) over Billy Stoots (Tennessee) Fall 2:55; 195 – Nathaniel Scott (Tennessee) over Jamal Miller (McGavock) Dec 10-6; 220 – Kenneth Hagerman (Tennessee) over Lawerence shelton (McGavock) Fall 3:30; 285 – Akram Mikhail (McGavock) wins by forfeit; 106 – Rodney Nelson (Tennessee) over DeCarlos Allen (McGavock) Fall 2:34; 113 – Judson McCray (Tennessee) over Benjamin Briney (McGavock) Maj 13-5.
Match 16
William Blount 48, Houston 24
120 – Matthew Smolin (Houston) over John Tyler Correll (William Blount) Fall 3:15; 126 – Travis Arthur (Houston) over Brandon Nanney (William Blount) Dec 10-5; 132 – Keaton Jones (Houston) over Logan Morton (William Blount) Dec 16-13; 138 – Brian Ensell (Houston) over Quintin Drake (William Blount) Dec 6-1; 145 – Matthew Dale (Houston) over Austin Burchfield (William Blount) Dec 6-1; 152 – Cameron Murphy (Houston) wins by forfeit; 160 – Nolan Kennedy (William Blount) over Luke Flemming (Houston) Fall 1:21; 170 – Joesph Mulholland (William Blount) over Kennedy Sanders (Houston) Fall 5:37; 182 – Cody Gregory (William Blount) over Jordan Kelfer (Houston) Fall 1:23; 195 – Jesse Prater (William Blount) over Sam Meagher (Houston) Fall 0:59; 220 – Dawson Satterfield (William Blount) wins by forfeit; 285 – Cade Ramsey (William Blount) over Chris Madlinger (Houston) Fall 2:40; 106 – Calvin Martin (William Blount) over Kameron Ewen (Houston) Fall 3:01; 113 – Austin Sauls (William Blount) over Jack Treas (Houston) Fall 5:44.
CONSOLATION SECOND ROUND
Match 18
Knoxville Halls 36, Tullahoma 31
126 – Devan Cyree (Tullahoma) over Trey Lepper (Knoxville Halls) Maj 21-7; 132 – Eric Brady (Knoxville Halls) over Aaron Kelly (Tullahoma) Dec 10-6; 138 – Dylan McElhaney (Tullahoma) over Matthew Gold (Knoxville Halls) Fall 4:18; 145 – Joe Fox (Knoxville Halls) over Bryce Triplett (Tullahoma) Maj 22-8; 152 – Sirrel Robinson (Knoxville Halls) over Andrew Shanan (Tullahoma) Dec 9-3; 160 – Colton McMahan (Knoxville Halls) over Chris Howse (Tullahoma) Fall 5:03; 170 – Luke Harp (Knoxville Halls) over Tristan Scott (Tullahoma) Maj 9-0; 182 – Tyler Kalish (Knoxville Halls) over Dylan Pearson (Tullahoma) Fall 5:47; 195 – Michael Lett (Tullahoma) over Tanner Huff (Knoxville Halls) Fall 2:40; 220 – Haden Eggleston (Tullahoma) over Lucas Wright (Knoxville Halls) Fall 3:03; 285 – Walton Elkins (Knoxville Halls) over Luke Champion (Tullahoma) Fall 1:25; 106 – Chris Nielsen (Knoxville Halls) over Will Moran (Tullahoma) Maj 11-0; 113 – Adam Rogers (Tullahoma) over Tolliver Justice (Knoxville Halls) Dec 8-2; 120 – Jovahny Sanchez (Tullahoma) wins by forfeit.
Match 19
Gibbs 34, Siegel 31
126 – Noel Leyva (Gibbs) over Faris Abuzahra (Siegel) Fall 0:10; 132 – Christopher Sivyer (Gibbs) over Sebastian Clark (Siegel) Maj 22-8; 138 – Christian Salter (Siegel) over Matthew Maxwell (Gibbs) Dec 6-2; 145 – Angel Leyva (Gibbs) over Zac Duncalf (Siegel) Dec 4-0; 152 – Mason Loupe (Siegel) over Elijah Lawson (Gibbs) Maj 20-8; 160 – Dustin Holmes (Siegel) over Skyler Merrell (Gibbs) Fall 0:51; 170 – Hunter Fortner (Gibbs) over Ryan Mitchie (Siegel) Dec 6-4; 182 – John Williams (Siegel) wins by forfeit; 195 – John Lawson III (Gibbs) over Jeremy Price (Siegel) Fall 2:40; 220 – Dylan Bargatze (Siegel) over Dylan Burkhalter (Gibbs) Fall 3:07; 285 – Jonathan Davis (Gibbs) over Landen Patterson (Siegel) Dec 3-2; 106 – Michael Moultry (Siegel) over Hunter Smith (Gibbs) Fall 1:19; 113 – Phillip Maxwell (Gibbs) over Tyler Grant (Siegel) Fall 0:49; 120 – Landon Adizima (Gibbs) over Daniel Bradford (Siegel) Dec 5-3.
Match 21
Tennessee 39, Heritage 36
126 – Juan Hernandez (Heritage) over Will Poore (Tennessee) Fall 0:17; 132 – Corbin Hurley (Tennessee) over Nick Crawfore (Heritage) Dec 9-3; 138 – Dewey Pendley (Tennessee) over Dylan Branson (Heritage) Fall 3:58; 145 – Bryson Henley (Tennessee) over Joshua Teaster (Heritage) Fall 5:40; 152 – Michael Diemer (Heritage) over Ethan Walker (Tennessee) Fall 0:49; 160 – Jason Johnson (Tennessee) over Daniel Riley (Heritage) Dec 5-2; 170 – Jeremy Spangler (Tennessee) over Dexter Watson (Heritage) Fall 2:47; 182 – Javier Salvador (Heritage) over Billy Stoots (Tennessee) Fall 1:08; 195 – Josh Carpenter (Heritage) over Nathaniel Scott (Tennessee) Fall 3:10; 220 – Kenneth Hagerman (Tennessee) over Jacob Coppenger (Heritage) Fall 3:24; 285 – Seth Moneypenny (Heritage) wins by forfeit; 106 – Rodney Nelson (Tennessee) over Vili Bussey (Heritage) Fall 1:44; 113 – Judson McCray (Tennessee) over Shawn Lewis (Heritage) Dec 5-2; 120 – Jack Gribble (Heritage) wins by forfeit.
Match 22
Arlington 42, William Blount 36
126 – Reid Cacaro (Arlington) over Brandon Nanney (William Blount) Maj 12-4; 132 – Andrew Zarshenas (Arlington) over Quintin Drake (William Blount) Fall 1:04; 138 – John Craft (Arlington) over Logan Morton (William Blount) TF 15-0; 145 – Bailey Hulley (Arlington) over Austin Burchfield (William Blount) Fall 3:47; 152 – Nathan Laub (Arlington) wins by forfeit; 160 – Nolan Kennedy (William Blount) over Aaron Moore (Arlington) Fall 4:27; 170 – Nathan Enzor (Arlington) over Joesph Mulholland (William Blount) Fall 1:13; 182 – Cody Gregory (William Blount) over Alan Roaten (Arlington) Fall 1:49; 195 – Rayveon Hardin (Arlington) over Jesse Prater (William Blount) Fall 3:41; 220 – Dawson Satterfield (William Blount) over Simon Knauss (Arlington) Fall 1:12; 285 – Trey Claus (Arlington) over Cade Ramsey (William Blount) SV-1 11-6; 106 – Calvin Martin (William Blount) wins by forfeit; 113 – Austin Sauls (William Blount) wins by forfeit; 120 – John Tyler Correll (William Blount) wins by forfeit.
CHAMPIONSHIP SEMIFINALS
Match 17
Cleveland 48, Beech 18
120 – Tristian Blansit (Cleveland) over William Downing (Beech) Fall 1:03; 126 – Landon Butler (Beech) over Victor Barbosa (Cleveland) Dec 8-1; 132 – Colton Landers (Cleveland) over William Carney (Beech) Fall 0:38; 138 – Christopher Debien (Cleveland) over Trevor Rippy (Beech) Dec 10-3; 145 – Ezra Taylor (Cleveland) over Kyler Johnson (Beech) Fall 2:12; 152 – Robert Hicks (Cleveland) over Jherian Maddox (Beech) Fall 3:21; 160 – Aaron Oliver (Cleveland) over Michael King (Beech) Dec 3-0; 170 – Jonathan Martin (Cleveland) over Kyle Smith (Beech) Fall 1:08; 182 – Kaleb Rippy (Beech) over Riley Stevison (Cleveland) Fall 1:39; 195 – David Dowell (Beech) over Samuel Garcia (Cleveland) Dec 7-2; 220 – John Gaither (Cleveland) over Peyton Reinert (Beech) Dec 8-3; 285 – Koran Kennedy (Cleveland) over Devol Whitfield (Beech) Dec 6-0; 106 – Bryce Pond (Cleveland) over Bryan Kirkland (Beech) Fall 0:59; 113 – Heath Uhles (Beech) over Jayce Mullin (Cleveland) Fall 2:56.
Match 20
Wilson Central 41, Bradley Central 35
132 – Joshua LaCoe (Bradley Central) over Caleb Berta (Wilson Central) Dec 7-2; 138 – Lane Dickeson (Wilson Central) over Stephen Scott (Bradley Central) Fall 2:54; 145 – Donnie Beyer (Bradley Central) over Andy Hamrick (Wilson Central) Maj 11-3; 152 – Mike Binns (Wilson Central) over Colby Wilson (Bradley Central) Fall 1:49; 160 – John Michael Jenkinson (Wilson Central) over Caleb Adkins (Bradley Central) Fall 0:49; 170 – Zach Linton (Wilson Central) over Corey Gatlin (Bradley Central) TF 17-2; 182 – Ben Iles (Wilson Central) over James Elkins (Bradley Central) Fall 1:49; 195 – Brett Brown (Bradley Central) over Kollin Miller (Wilson Central) Fall 3:39; 220 – Perry Baltz (Wilson Central) over Timothy Lawson (Bradley Central) Fall 0:45; 285 – John Kramer (Wilson Central) over David Adams (Bradley Central) Fall 1:07; 106 – TJ Hicks (Bradley Central) wins by forfeit; 113 – Toribio Navarro (Bradley Central) wins by forfeit; 120 – Ryan McElhaney (Bradley Central) over Nick King (Wilson Central) Maj 12-0; 126 – Knox Fuller (Bradley Central) over Austin Caron (Wilson Central) Fall 1:13.
CONSOLATION QUARTERFINALS
Match 23
Knoxville Halls 54, Gibbs 23
132 – Eric Brady (Knoxville Halls) over Christopher Sivyer (Gibbs) Dec 6-2; 138 – Matthew Gold (Knoxville Halls) over Matthew Maxwell (Gibbs) Fall 2:46; 145 – Joe Fox (Knoxville Halls) over Angel Leyva (Gibbs) Dec 4-1; 152 – Sirrel Robinson (Knoxville Halls) over Elijah Lawson (Gibbs) Fall 1:44; 160 – Colton McMahan (Knoxville Halls) over Skyler Merrell (Gibbs) Fall 0:54; 170 – Hunter Fortner (Gibbs) over Luke Harp (Knoxville Halls) Fall 1:59; 182 – Tyler Kalish (Knoxville Halls) over John Lawson III (Gibbs) Fall 1:04; 195 – Tanner Huff (Knoxville Halls) over Dylan Burkhalter (Gibbs) Fall 0:49; 220 – Lucas Wright (Knoxville Halls) wins by forfeit; 285 – Walton Elkins (Knoxville Halls) over Jonathan Davis (Gibbs) Fall 0:43; 106 – Chase Brown (Knoxville Halls) over Hunter Smith (Gibbs) Fall 0:51; 113 – Phillip Maxwell (Gibbs) wins by forfeit; 120 – Landon Adizima (Gibbs) wins by forfeit; 126 – Noel Leyva (Gibbs) wins by forfeit; Unsportsmanlike Conduct, Gibbs -1.00.
Match 24
Tennessee 38, Arlington 35
132 – Corbin Hurley (Tennessee) over Andrew Zarshenas (Arlington) Dec 8-2; 138 – Dewey Pendley (Tennessee) over John Craft (Arlington) Dec 9-4; 145 – Bryson Henley (Tennessee) over Nathan Laub (Arlington) Fall 5:47; 152 – Michael Mowery (Arlington) over Ethan Walker (Tennessee) Fall 3:51; 160 – Nathan Enzor (Arlington) over Jason Johnson (Tennessee) Fall 3:46; 170 – Jeremy Spangler (Tennessee) over Aaron Moore (Arlington) Maj 14-4; 182 – Billy Stoots (Tennessee) over Alan Roaten (Arlington) Fall 0:29; 195 – Rayveon Hardin (Arlington) over Nathaniel Scott (Tennessee) TF 19-3; 220 – Kenneth Hagerman (Tennessee) over Trey Claus (Arlington) Fall 5:13; 285 – Keith Dowell (Arlington) wins by forfeit; 106 – Rodney Nelson (Tennessee) over Caleb Morgan (Arlington) Maj 12-4; 113 – Judson McCray (Tennessee) wins by forfeit; 120 – Nick Taylor (Arlington) wins by forfeit; 126 – Reid Cacaro (Arlington) wins by forfeit.
CONSOLATION SEMIFINALS
Match 25
Beech 40, Knoxville Halls 33
138 – Trevor Rippy (Beech) over Cole Russell (Knoxville Halls) Maj 17-5; 145 – Joe Fox (Knoxville Halls) over Kyler Johnson (Beech) Dec 6-4; 152 – Joseph Garrett (Beech) over Sirrel Robinson (Knoxville Halls) Dec 4-3; 160 – Michael King (Beech) over Colton McMahan (Knoxville Halls) SV-1 6-4; 170 – Kyle Smith (Beech) over Luke Harp (Knoxville Halls) Fall 1:35; 182 – Kaleb Rippy (Beech) over Tyler Kalish (Knoxville Halls) Fall 1:22; 195 – David Dowell (Beech) over Tanner Huff (Knoxville Halls) Fall 1:51; 220 – Peyton Reinert (Beech) over Lucas Wright (Knoxville Halls) Fall 1:13; 285 – Devol Whitfield (Beech) over Walton Elkins (Knoxville Halls) Fall 1:27; 106 – Chase Brown (Knoxville Halls) over Bryan Kirkland (Beech) Fall 1:10; 113 – Chris Nielsen (Knoxville Halls) wins by forfeit; 120 – Zack Kennedy (Knoxville Halls) wins by forfeit; 126 – Trey Lepper (Knoxville Halls) wins by forfeit; 132 – Eric Brady (Knoxville Halls) over Hayden Hammock (Beech) Fall 3:14.
Match 26
Bradley Central 28, Tennessee 24
138 – Dewey Pendley (Tennessee) over Stephen Scott (Bradley Central) Fall 2:00; 145 – Donnie Beyer (Bradley Central) over Ethan Walker (Tennessee) Fall 0:17; 152 – Caleb Adkins (Bradley Central) over Bryson Henley (Tennessee) Dec 9-2; 160 – Jack Bandy (Bradley Central) over Jason Johnson (Tennessee) Dec 7-4; 170 – Corey Gatlin (Bradley Central) over Jeremy Spangler (Tennessee) Dec 11-8; 182 – James Elkins (Bradley Central) over Billy Stoots (Tennessee) Dec 9-5; 195 – Brett Brown (Bradley Central) over Nathaniel Scott (Tennessee) Fall 1:04; 220 – Kenneth Hagerman (Tennessee) over Timothy Lawson (Bradley Central) Fall 2:33; 285 – David Adams (Bradley Central) wins by forfeit; 106 – TJ Hicks (Bradley Central) over Rodney Nelson (Tennessee) Fall 2:53; 113 – Toribio Navarro (Bradley Central) over Judson McCray (Tennessee) Fall 1:13; 120 – Ryan McElhaney (Bradley Central) wins by forfeit; 126 – Will Poore (Tennessee) wins by forfeit; 132 – Corbin Hurley (Tennessee) wins by forfeit.
THIRD PLACE
Match 27
Bradley Central 51, Beech 22
145 – Donnie Beyer (Bradley Central) over Kyler Johnson (Beech) Dec 7-1; 152 – Caleb Adkins (Bradley Central) over Jherian Maddox (Beech) Fall 1:09; 160 – Michael King (Beech) over Jack Bandy (Bradley Central) TF 25-10; 170 – Corey Gatlin (Bradley Central) over Kyle Smith (Beech) Fall 1:52; 182 – Kaleb Rippy (Beech) over James Elkins (Bradley Central) Fall 1:25; 195 – Brett Brown (Bradley Central) over David Dowell (Beech) Fall 3:29; 220 – Peyton Reinert (Beech) over Timothy Lawson (Bradley Central) Fall 1:40; 285 – Devol Whitfield (Beech) over David Adams (Bradley Central) Fall 2:12; 106 – TJ Hicks (Bradley Central) over Bryan Kirkland (Beech) Fall 0:37; 113 – Toribio Navarro (Bradley Central) over Heath Uhles (Beech) TF 18-3; 120 – Ryan McElhaney (Bradley Central) over William Downing (Beech) Maj 11-0; 126 – Knox Fuller (Bradley Central) over Landon Butler (Beech) Fall 5:10; 132 – Joshua LaCoe (Bradley Central) over William Carney (Beech) TF 17-1; 138 – Stephen Scott (Bradley Central) over Hayden Hammock (Beech) Fall 1:33; Coach Misconduct Bradley Central -1.00; Straps Down on Mat, Beech -1.00; Head Coach Unsportsmanlike Conduct Bradley Central -1.00.
CHAMPIONSHIP
Match 28
Cleveland 35, Wilson Central 26
126 – Caleb Berta (Wilson Central) over Victor Barbosa (Cleveland) Dec 6-1; 132 – Christopher Debien (Cleveland) wins by forfeit; 138 – Colton Landers (Cleveland) over Lane Dickeson (Wilson Central) Dec 6-4; 145 – Ezra Taylor (Cleveland) over Andy Hamrick (Wilson Central) TF 17-1; 152 – Mike Binns (Wilson Central) over Robert Hicks (Cleveland) Fall 1:07; 160 – Aaron Oliver (Cleveland) over Damon Smith (Wilson Central) Maj 12-0; 170 – John Michael Jenkinson (Wilson Central) over Jonathan Martin (Cleveland) Dec 8-6; 182 – Zach Linton (Wilson Central) over Samuel Garcia (Cleveland) TF 17-2; 195 – Perry Baltz (Wilson Central) over Riley Stevison (Cleveland) Fall 2:00; 220 – John Gaither (Cleveland) over John Kramer (Wilson Central) UTB 3-2; 285 – Koran Kennedy (Cleveland) over Evan Juhnke (Wilson Central) Fall 2:58; 106 – Cody Mathews (Cleveland) over Chase Berta (Wilson Central) Maj 13-0; 113 – Simon Pergande (Wilson Central) over Bryce Pond (Cleveland) Dec 9-3; 120 – Tristian Blansit (Cleveland) over Nick King (Wilson Central) Maj 10-1.