2015 TSSAA Class A Boys’ Basketball Region Tournament Brackets


2015 DIVISION I CLASS A BOYS’ BASKETBALL REGION BASKETBALL TOURNAMENTS

Region 1

Chuckey-Doak – Afton, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals
Dist. 1 #1 Hampton  87  
¦ Hampton  50  
Dist. 2 #4 Northview  45 ¦ ¦
¦ Hampton  48  
Dist. 2 #2 Hancock Co.  56   ¦ ¦
¦ North Greene  35 ¦ ¦
Dist. 1 #3 North Greene  58 ¦ ¦
¦ Hampton
Dist. 2 #1 Cosby  79   ¦ Region
¦ Cosby  51   ¦ Champion
Dist. 1 #4 University School  50 ¦ ¦ ¦
¦ South Greene  47 ¦
Dist. 1 #2 South Greene  72   ¦
¦ South Greene  59 ¦
Dist. 2 #3 Berean  57 ¦

Region 2

Harriman High School – Harriman, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals
Dist. 3 #1 Knoxville Grace  71  
¦ Knoxville Grace  70  
Dist. 4 #4 Oliver Springs  52 ¦ ¦
¦ Knoxville Grace  56  
Dist. 4 #2 Coalfield  60   ¦ ¦
¦ Coalfield  63 ¦ ¦
Dist. 3 #3 Tellico Plains  48 ¦ ¦
¦ Knoxville Grace
Dist. 4 #1 Oakdale  62   ¦ Region
¦ Harriman  67   ¦ Champion
Dist. 3 #4 Harriman  69 ¦ ¦ ¦
¦ Meigs Co.  52 ¦
Dist. 3 #2 Meigs Co.  66   ¦
¦ Meigs Co.  91 ¦
Dist. 4 #3 Jellico  52 ¦

Region 3

South Pittsburg High School – South Pittsburg, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals
Dist. 5 #1 Chatt. Arts & Sciences  68  
¦ Chatt. Arts & Sciences  59  
Dist. 6 #4 Lookout Valley  62 ¦ ¦
¦ Chatt. Arts & Sciences  49  
Dist. 6 #2 Sale Creek  51   ¦ ¦
¦ Silverdale  50 ¦ ¦
Dist. 5 #3 Silverdale  55 ¦ ¦
¦ Van Buren Co.
Dist. 6 #1 Van Buren Co.  59   ¦ Region
¦ Van Buren Co.  58   ¦ Champion
Dist. 5 #4 Chattanooga Grace  32 ¦ ¦ ¦
¦ Van Buren Co.  51 ¦
Dist. 5 #2 Boyd Buchanan  59   ¦
¦ Boyd Buchanan  56 ¦
Dist. 6 #3 Marion Co.  52 ¦

Region 4

Watertown High School – Watertown, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals
Dist. 7 #1 Clay Co.  76  
¦ Clay Co.  50  
Dist. 8 #4 Watertown  58 ¦ ¦
¦ Clay Co.  58  
Dist. 8 #2 Gordonsville  47   ¦ ¦
¦ Clarkrange  41 ¦ ¦
Dist. 7 #3 Clarkrange  60 ¦ ¦
¦ Clay Co.
Dist. 8 #1 Goodpasture  73   ¦ Region
¦ Goodpasture  64   ¦ Champion
Dist. 7 #4 Pickett Co.  49 ¦ ¦ ¦
¦ Goodpasture  55 ¦
Dist. 7 #2 Jackson Co.  64   ¦
¦ Jackson Co.  61 ¦
Dist. 8 #3 Red Boiling Springs  51 ¦

Region 5

Eagleville High School – Eagleville, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals
Dist. 9 #1 Huntland  73  
¦ Huntland  88  
Dist. 10 #4 Houston Co.  55 ¦ ¦
¦ Huntland  65  
Dist. 10 #2 LEAD Academy  59   ¦ ¦
¦ LEAD Academy  75 ¦ ¦
Dist. 9 #3 Fayetteville  54 ¦ ¦
¦ Huntland
Dist. 10 #1 McEwen  67   ¦ Region
¦ McEwen  52   ¦ Champion
Dist. 9 #4 Community  43 ¦ ¦ ¦
¦ Nashville Christian  52 ¦
Dist. 9 #2 Moore Co.  53   ¦
¦ Nashville Christian  56 ¦
Dist. 10 #3 Nashville Christian  54 ¦

Region 6

Mt. Pleasant High School – Mt. Pleasant, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals
Dist. 11 #1 Columbia Academy  68  
¦ Columbia Aca.  86  
Dist. 12 #4 Perry Co.  55 ¦ ¦
¦ Columbia Aca.  59  
Dist. 12 #2 Collinwood  58   ¦ ¦
¦ Collinwood  49 ¦ ¦
Dist. 11 #3 Santa Fe  46 ¦ ¦
¦ Loretto
Dist. 12 #1 Loretto  67   ¦ Region
¦ Loretto  53   ¦ Champion
Dist. 11 #4 Richland  40 ¦ ¦ ¦
¦ Loretto  69 ¦
Dist. 11 #2 Mt. Pleasant  55   ¦
¦ Mt. Pleasant  50 ¦
Dist. 12 #3 Summertown  43 ¦

Region 7

Bethel College – McKenzie, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals
Dist. 13 #1 McKenzie  46  
¦ Lake Co.  49  
Dist. 14 #4 Lake Co.  58 ¦ ¦
¦ Humboldt  43  
Dist. 14 #2 Humboldt  64   ¦ ¦
¦ Humboldt  92 ¦ ¦
Dist. 13 #3 Dresden  59 ¦ ¦
¦ Union City
Dist. 14 #1 Union City  97   ¦ Region
¦ Union City  87   ¦ Champion
Dist. 13 #4 Big Sandy  40 ¦ ¦ ¦
¦ Union City  64 ¦
Dist. 13 #2 Huntingdon  47   ¦
¦ Halls  46 ¦
Dist. 14 #3 Halls  61 ¦

Region 8

Trinity Christian Academy – Jackson, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals
Dist. 15 #1 Trinity Christian  87  
¦ Trinity Christian  47  
Dist. 16 #4 G.W. Carver  70 ¦ ¦
¦ Trinity Christian  38  
Dist. 16 #2 B.T. Washington  61   ¦ ¦
¦ B.T. Washington  41 ¦ ¦
Dist. 15 #3 Adamsville  55 ¦ ¦
¦ Mitchell
Dist. 16 #1 Mitchell  69   ¦ Region
¦ Mitchell  76   ¦ Champion
Dist. 15 #4 Madison  10 ¦ ¦ ¦
¦ Mitchell  52 ¦
Dist. 15 #2 Middleton  76   ¦
¦ Middleton  44 ¦
Dist. 16 #3 Soulsville  64 ¦