2015 Class A-AA Girls’ State Track Results


2015 TSSAA Girls’ Track State Championships
May 21st, 2015 – Class A-AA

Licensed to Hy-Tek Meet Services                          HY-TEK's Meet Manager
                 2015 TSSAA State Track & Field Championships                  
                            MTSU -- Murfreesboro,TN                            
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash D-1 A-AA
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Ethridge, McKenzie        11 Signal Mountain          11.88  +0.0  10   
  2 Wilson, Alexis            10 Tyner Academy            12.29  +0.0   8   
  3 Haynes, Jermesia          12 Stratford                12.42  +0.0   6   
  4 Foster, Elexis            11 Red Bank                 12.61  +0.0   5   
  5 Johnson, Nicole           09 Tyner Academy            12.63  +0.0   4   
  6 Shaw, Shaunta             09 Pearl Cohn               12.73  +0.0   3   
  7 Smith, Vashonda           12 Dyersburg                12.96  +0.0   2   
  8 Shorter, Elisia           12 Oakhaven                 13.04  +0.0   1   
 
Girls 200 Meter Dash D-1 A-AA
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ethridge, McKenzie        11 Signal Mountain          24.64   2.2  10   
  2 Chatman, Dominique        11 Mitchell                 25.30   2.2   8   
  3 Haynes, Jermesia          12 Stratford                25.48   2.2   6   
  4 Wilson, Alexis            10 Tyner Academy            25.86   2.2   5   
  5 Shaw, Shaunta             09 Pearl Cohn               26.07   2.2   4   
  6 Foster, Elexis            11 Red Bank                 26.16   2.2   3   
  7 Smith, Vashonda           12 Dyersburg                26.46   2.2   2   
  8 Thomas, Autumn            11 Elizabethton             26.62   2.2   1   
 
Girls 400 Meter Dash D-1 A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chatman, Dominique        11 Mitchell                 56.47   10   
  2 Sylman, Sandrea           12 Chatt. Central           58.23    8   
  3 Hadjopoulos, Katelynn     11 Greeneville              58.85    6   
  4 Harp, Chloe               10 Montgomery Centr         58.88    5   
  5 Masters, Sarah            12 Christian Aca-Kx         58.99    4   
  6 Brown, Stephanie          11 Hume-Fogg                59.04    3   
  7 Webster, Micquana         11 East Nashville           59.60    2   
  8 Tucker, Temeria           11 Covington              1:05.48    1   
 
Girls 800 Meter Run D-1 A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cuneo, Taylor             09 Central Magnet         2:18.17   10   
  2 Smith, Claudia            12 Central Magnet         2:18.58    8   
  3 Young, Mallory            12 Signal Mountain        2:21.80    6   
  4 Coker, Katie              10 Lipscomb Aca           2:23.34    5   
  5 Luthringer, Taylor        10 Signal Mountain        2:25.42    4   
  6 Schuyler, Kailey          11 Columbia Academy       2:29.47    3   
  7 Smith, Shakaila           11 Dyersburg              2:38.71    2   
  8 Love, Tranico             10 Mitchell               2:45.40    1   
 
Girls 1600 Meter Run D-1 A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cuneo, Taylor             09 Central Magnet         5:10.87   10   
  2 Story, Rebecca            09 Christian Aca-Kx       5:12.16    8   
  3 Young, Mallory            12 Signal Mountain        5:16.84    6   
  4 Luthringer, Taylor        10 Signal Mountain        5:20.19    5   
  5 Whited, Hannah            10 Central Magnet         5:24.07    4   
  6 Kapaya, Shila             09 Knoxville Cath         5:24.94    3   
  7 Hill, Allie               12 Madison Academic       5:37.14    2   
  8 Jones, Chasity            11 Mitchell               6:23.37    1   
 
Girls 3200 Meter Run D-1 A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cuneo, Taylor             09 Central Magnet        11:01.51   10   
  2 Story, Rebecca            09 Christian Aca-Kx      11:03.73    8   
  3 Young, Mallory            12 Signal Mountain       11:23.25    6   
  4 Cosey, Taylor             08 Christian Aca-Kx      11:28.15    5   
  5 Wich, Rebekah             11 Central Magnet        11:31.07    4   
  6 Kapaya, Shila             09 Knoxville Cath        11:43.83    3   
  7 Coley, Ella               11 Madison Academic      13:12.24    2   
 
Girls 100 Meter Hurdles D-1 A-AA
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Shell, Grenetria          11 East Nashville           15.01   1.0  10   
  2 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S           15.04   1.0   8   
  3 Mancini, Camille          11 Knoxville Cath           15.54   1.0   6   
  4 Sawyers, Darreon          12 M.L. King                16.19   1.0   5   
  5 Guthrie, Kayla            11 Whites Creek             16.25   1.0   4   
  6 Black, Kaitlyn            11 City University          18.19   1.0   3   
  7 Booth, Nikkia             11 Douglass                 18.38   1.0   2   
  8 Ward, Jamee'              11 Brainerd                 24.07   1.0   1   
 
Girls 300 Meter Hurdles D-1 A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shell, Grenetria          11 East Nashville           44.70   10   
  2 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S           47.12    8   
  3 Smith, Josea              10 Craigmont                47.60    6   
  4 Frieson, Dynasti          10 East Nashville           48.84    5   
  5 Mancini, Camille          11 Knoxville Cath           49.34    4   
  6 Sawyers, Darreon          12 M.L. King                49.67    3   
  7 Simmons, Banita           11 Dyersburg                50.17    2   
  8 Calloway, Ebony           11 Brainerd                 59.96    1   
 
Girls 4x100 Meter Relay D-1 A-AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Signal Mountain                                       48.86   10   
  2 Tyner Academy                                         49.75    8   
  3 East Nashville                                        50.01    6   
  4 Craigmont                                             50.35    5   
  5 Red Bank                                              50.62    4   
  6 Brainerd                                              50.97    3   
  7 Hume-Fogg Academic Magnet                             51.03    2   
  8 Dyersburg                                             52.40    1   
 
Girls 4x200 Meter Relay D-1 A-AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Christian Academy of Knoxville                      1:45.92   10    1:45.914
  2 Hume-Fogg Academic Magnet                           1:45.92    8    1:45.918
  3 Mitchell                                            1:46.67    6   
  4 Dyersburg                                           1:47.15    5   
  5 Craigmont                                           1:47.27    4   
  6 Lipscomb Academy                                    1:50.62    3   
  7 Greeneville                                         1:51.12    2   
  8 East Ridge                                          1:52.18    1   
 
Girls 4x400 Meter Relay D-1 A-AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 East Nashville                                      4:00.25   10   
  2 Hume-Fogg Academic Magnet                           4:02.45    8   
  3 Brainerd                                            4:03.11    6   
  4 Christian Academy of Knoxville                      4:03.70    5   
  5 Mitchell                                            4:08.16    4   
  6 Chattanooga Christian School                        4:09.02    3   
  7 Signal Mountain                                     4:09.06    2   
  8 Craigmont                                           4:24.95    1   
 
Girls 4x800 Meter Relay D-1 A-AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Central Magnet                                      9:50.15   10   
  2 Christian Academy of Knoxville                      9:53.05    8   
  3 Knoxville Catholic                                 10:13.65    6   
  4 Chattanooga Christian School                       10:17.68    5   
  5 Signal Mountain                                    10:28.64    4   
  6 Dyersburg                                          10:45.08    3   
  7 Mitchell                                           11:00.83    2   
  8 Lipscomb Academy                                   11:05.80    1   
 
Girls High Jump D-1 A-AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Taylor, Myah              12 Dyersburg              5-02.00      1.57m  10   
  2 Hill-Tate, Denia          10 M.L. King              5-00.00      1.52m   7    XO+0m
  2 Brown, Stephanie          11 Hume-Fogg              5-00.00      1.52m   7    XO+0m
  4 Buck, Brianna             11 Happy Valley           5-00.00      1.52m   5    XXO+3m
  5 Hayes, Veronica           12 Collegedale            4-10.00      1.47m   4   
  6 Geissler, Rachel          10 Chatt. Christian       4-08.00      1.42m   3    O
  7 Fox, Beka                 12 Fred J. Page           4-08.00      1.42m   2    XXO
 -- Metcalf, Elexis           09 Craigmont                   NH            
 
Girls Pole Vault D-1 A-AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leichner, Mary            10 Fred J. Page          10-00.00      3.04m  10   
  2 Moore, Cassidy            10 Nashvl Christian       9-06.00      2.89m   8   
  3 Maddox, Gigi              09 Fred J. Page           8-00.00      2.43m   6   
  4 Cicci, Corinna            12 Red Bank               7-06.00      2.28m   5   
  5 Auchterlonie, Hana Lee    11 West Greene            7-00.00      2.13m   4   
  6 Cross, Lamaya             09 Union City             6-06.00      1.98m   3    XO+1m
  7 Crutcher, Alex            12 Greeneville            6-06.00      1.98m   2    XO+2m
  8 Rogers, Laura             11 Unicoi County          6-06.00      1.98m   1    XO+3m
  9 Hardaway, Sheterrica      12 Hillcrest              5-06.00      1.67m 
 
Girls Long Jump D-1 A-AA
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Simmons, Banita           11 Dyersburg             17-09.75   0.3     5.42m  10   
     16-01.75(0.5) 17-02.25(0.5) 16-06.50(1.4) 17-09.75(0.3)      
  2 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S        17-08.25   1.6     5.39m   8   
     16-00(1.0) 16-05.25(1.8) 17-08.25(1.6) 16-08(0.4)      
  3 Lingle, Katie             11 Signal Mountain       17-06.75   1.5     5.35m   6   
     17-06.75(1.5) FOUL      FOUL      16-11.25(1.0)      
  4 Odom, Brittany            11 East Nashville        17-06.50   0.6     5.34m   5   
     16-09(+0.0) FOUL      FOUL      17-06.50(0.6)      
  5 Shell, Grenetria          11 East Nashville        17-03.75   0.6     5.27m   4   
     16-09.25(0.8) 17-03.75(0.6) 16-07.50(1.3) 17-03(1.6)      
  6 Smith, Vivian             11 Tyner Academy         16-09.00   2.0     5.10m   3   
     16-02(0.1) 16-09(2.0) 15-08(-0.1) 15-10.75(0.9)      
  7 Shaw, Shaunta             09 Pearl Cohn            16-08.25   1.9     5.08m   2   
     15-09.25(+0.0) 16-08.25(1.9) 16-02.50(0.3) FOUL           
  8 Morris, Morgan            11 Craigmont             14-11.25   0.8     4.55m   1   
     14-11.25(0.8) 14-06.75(0.6) 14-06.25(0.4) 14-11(-0.7)      
 
Girls Triple Jump D-1 A-AA
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S        37-00.00   1.7    11.27m  10   
     37-00(1.7) 36-03.50(1.3) 36-10.50(0.5) 36-00(0.7)      
  2 Morris, Morgan            11 Craigmont             36-09.00   0.1    11.20m   8   
     35-07.50(1.3) 35-00.75(1.0) 35-07.50(2.6) 36-09(0.1)      
  3 Simmons, Banita           11 Dyersburg             35-10.25   1.2    10.92m   6   
     32-08.50(0.4) 34-07(1.7) 35-04.75(0.7) 35-10.25(1.2)      
  4 Odom, Brittany            11 East Nashville        35-09.25   1.4    10.90m   5   
     33-02.50(1.2) 35-00.50(1.2) 34-11.50(1.7) 35-09.25(1.4)      
  5 Lingle, Katie             11 Signal Mountain       35-07.50   1.3    10.85m   4   
     35-05.50(0.6) 35-05.25(1.0) 35-03.25(1.0) 35-07.50(1.3)      
  6 Graham, LaKiesha          10 Maplewood             34-11.25   0.7    10.64m   3   
     34-07.75(2.6) 34-11.25(0.7) 33-04(+0.0) 32-11.75(2.1)      
  7 Harp, Chloe               10 Montgomery Centr      33-03.00   1.2    10.13m   2   
     32-09.50(1.0) 33-03(1.2) 32-03.25(1.2) 32-07.75(0.6)      
  8 Avila, Lalia              11 Maplewood             31-05.25  +0.0     9.58m   1   
     30-08.50(0.2) 31-05.25(+0.0) 31-00(0.6) 30-06.50(1.4)      
 
Girls Shot Put D-1 A-AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bowman, Camryn            10 Signal Mountain       39-11.50     12.17m  10   
      39-11.50  FOUL  FOUL  37-02.75       
  2 Scurlock, Daja            11 Craigmont             34-04.75     10.48m   8   
      31-10.50  34-04.75  32-10.50  FOUL      
  3 Wynn, Alexis              08 Adamsville            32-03.50      9.84m   6   
      28-08.25  32-00.50  32-03.50  29-08.50      
  4 Crutcher, Taylor          11 Craigmont             31-06.00      9.60m   5   
      FOUL  27-08  29-08  31-06      
  5 Merrell, Nautica          11 M.L. King             31-04.50      9.56m   4   
      31-04.50  30-09.75  30-09.25  30-11.75      
  6 Ivester, Kendall          12 Sullivan East         31-02.00      9.49m   3   
      31-02  28-10.50  27-09.25  31-01      
  7 Crockett, CedKenya        11 Westwood              31-00.00      9.44m   2   
      29-03.75  30-00.25  31-00  28-00.25      
  8 Shelton, Sydney           11 M.L. King             29-09.75      9.08m   1   
      29-09.75  29-03.75  29-06.25  25-10.25      
 
Girls Discus Throw D-1 A-AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bowman, Camryn            10 Signal Mountain         125-08     38.30m  10   
      81-00  125-08  FOUL  114-07       
  2 Ray, Kaci                 11 West Greene             108-09     33.14m   8   
      108-00  108-09  98-07  FOUL      
  3 Schubert, Emily           11 Elizabethton            103-08     31.59m   6   
      98-11  98-00  103-08  103-03      
  4 Merrell, Nautica          11 M.L. King               101-02     30.83m   5   
      94-02  98-07  101-02  99-04      
  5 Bishop, Alivia            10 Union City               98-01     29.89m   4   
      FOUL  90-06  98-01  FOUL      
  6 Barbee, Shelmesha         10 Ripley                   92-11     28.32m   3   
      90-11  92-11  FOUL  92-08      
  7 Shelton, Sydney           11 M.L. King                91-07     27.91m   2   
      83-11  86-09  91-07  FOUL      
  8 Tate, Abi                 09 Alvin C. York            80-02     24.43m   1   
      72-01  FOUL  67-11  80-02      
 
Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Dash D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harp, Chloe               10 Montgomery Centr       2:22.87     785
  2 Shell, Grenetria          11 East Nashville         2:23.60     775
  3 Webster, Micquana         11 East Nashville         2:26.16     742
  4 Ward, Jamee'              11 Brainerd               2:27.80     721
  5 Simmons, Banita           11 Dyersburg              2:33.28     652
  6 Sanders, Aryn             11 Signal Mountain        2:33.73     647
  7 Guthrie, Kayla            11 Whites Creek           2:35.63     624
  8 Sawyers, Darreon          12 M.L. King              2:36.52     613
  9 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S         2:37.98     596
 10 Taylor, Myah              12 Dyersburg              2:40.16     571
 11 Gaw, Katherine            11 Lipscomb Aca           2:40.71     565
 
Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S           15.59   NWI  1    765
  2 Shell, Grenetria          11 East Nashville           15.66   NWI  2    756
  3 Ward, Jamee'              11 Brainerd                 15.83   NWI  4    735
  4 Sawyers, Darreon          12 M.L. King                16.16   NWI  1    695
  5 Guthrie, Kayla            11 Whites Creek             16.62   NWI  3    640
  6 Sanders, Aryn             11 Signal Mountain          16.90   NWI  2    608
  7 Webster, Micquana         11 East Nashville           17.57   NWI  4    534
  8 Simmons, Banita           11 Dyersburg                17.59   NWI  2    532
  9 Gaw, Katherine            11 Lipscomb Aca             17.86   NWI  4    503
 10 Harp, Chloe               10 Montgomery Centr         18.46   NWI  3    442
 11 Taylor, Myah              12 Dyersburg                18.82   NWI  3    407
 
Outdoor Pentathlon: #4 Girls High Jump D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Taylor, Myah              12 Dyersburg                1.62m    5-03.75    759
  2 Shell, Grenetria          11 East Nashville           1.57m    5-01.75    701
  3 Gaw, Katherine            11 Lipscomb Aca             1.52m    4-11.75    644
  3 Ward, Jamee'              11 Brainerd                 1.52m    4-11.75    644
  3 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S           1.52m    4-11.75    644
  6 Webster, Micquana         11 East Nashville           1.47m    4-09.75    588
  7 Sawyers, Darreon          12 M.L. King                1.42m    4-07.75    534
  7 Simmons, Banita           11 Dyersburg                1.42m    4-07.75    534
  9 Sanders, Aryn             11 Signal Mountain          1.37m    4-06.00    481
 10 Guthrie, Kayla            11 Whites Creek             1.32m    4-04.00    429
 10 Harp, Chloe               10 Montgomery Centr         1.32m    4-04.00    429
 
Outdoor Pentathlon: #3 Girls Long Jump D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Shell, Grenetria          11 East Nashville           5.12m   NWI  16-09.75    592
  2 Simmons, Banita           11 Dyersburg                5.08m   NWI  16-08.00    581
  3 Sanders, Aryn             11 Signal Mountain          5.03m   NWI  16-06.00    567
  4 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S           5.02m   NWI  16-05.75    565
  5 Harp, Chloe               10 Montgomery Centr         4.81m   NWI  15-09.50    508
  6 Webster, Micquana         11 East Nashville           4.77m   NWI  15-07.75    498
  7 Gaw, Katherine            11 Lipscomb Aca             4.69m   NWI  15-04.75    477
  9 Taylor, Myah              12 Dyersburg                4.53m   NWI  14-10.50    436
 10 Ward, Jamee'              11 Brainerd                 4.48m   NWI  14-08.50    423
 11 Sawyers, Darreon          12 M.L. King                4.27m   NWI  14-00.25    371
  8 Guthrie, Kayla            11 Whites Creek            X4.64m   NWI  15-02.75    464
 
Outdoor Pentathlon: #2 Girls Shot Put D-1 A-AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Taylor, Myah              12 Dyersburg                9.10m   29-10.25    471
  2 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S           8.94m   29-04.00    460
  3 Chatman, Dominique        11 Mitchell                 8.72m   28-07.50    446
  4 Shell, Grenetria          11 East Nashville           8.29m   27-02.50    418
  5 Guthrie, Kayla            11 Whites Creek             7.97m   26-01.75    397
  6 Harp, Chloe               10 Montgomery Centr         7.45m   24-05.50    364
  7 Sawyers, Darreon          12 M.L. King                7.19m   23-07.25    347
  8 Webster, Micquana         11 East Nashville           7.10m   23-03.50    341
  9 Sanders, Aryn             11 Signal Mountain          6.92m   22-08.50    330
 10 Ward, Jamee'              11 Brainerd                 6.89m   22-07.25    328
 10 Simmons, Banita           11 Dyersburg                6.89m   22-07.25    328
 12 Gaw, Katherine            11 Lipscomb Aca             6.59m   21-07.50    309
 
Girls Outdoor Pentathlon D-1 A-AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shell, Grenetria          11 East Nashville            3242   10   
  2 Walker, Lennex            10 Chatt.Sch -a&S            3030    8   
  3 Ward, Jamee'              11 Brainerd                  2851    6   
  4 Webster, Micquana         11 East Nashville            2703    5   
  5 Taylor, Myah              12 Dyersburg                 2644    4   
  6 Sanders, Aryn             11 Signal Mountain           2633    3   
  7 Simmons, Banita           11 Dyersburg                 2627    2   
  8 Sawyers, Darreon          12 M.L. King                 2560    1   
  9 Guthrie, Kayla            11 Whites Creek              2554  
 10 Harp, Chloe               10 Montgomery Centr          2528  
 11 Gaw, Katherine            11 Lipscomb Aca              2498  
   
              Women - D-1 A-AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Signal Mountain             96        2) East Nashville             72   
    3) Central Magnet              56        4) Dyersburg                  49   
    5) Christian Academy of Knoxv  48        6) Chatt.Sch.for Arts & Sci   42   
    7) Craigmont                   38        8) Mitchell                   32   
    9) Hume-Fogg Academic Magnet   28        9) Tyner Academy              28   
    9) Martin Luther King          28       12) Knoxville Catholic         22   
   13) Fred J. Page                18       14) Brainerd                   17   
   14) Red Bank                    17       16) West Greene                12   
   16) Stratford                   12       18) Chattanooga Christian Sch  11   
   19) Greeneville                 10       20) Pearl Cohn                  9   
   20) Lipscomb Academy             9       22) Chattanooga Central         8   
   22) Nashville Christian          8       24) Union City                  7   
   24) Montgomery Central           7       24) Elizabethton                7   
   27) Adamsville                   6       28) Happy Valley                5   
   29) Whites Creek                 4       29) Collegedale Academy         4   
   29) Madison Academic Magnet      4       29) Maplewood                   4   
   33) Columbia Academy             3       33) City University School of   3   
   33) Sullivan East                3       33) Ripley                      3   
   37) Westwood                     2       37) Douglass                    2   
   39) Unicoi County                1       39) Alvin C. York Institute     1   
   39) Oakhaven                     1       39) East Ridge                  1   
   39) Covington                    1