2014 TSSAA Division II State Dual Wrestling Tournament Results


2014 DIVISION II STATE DUAL WRESTLING TOURNAMENT RESULTS

Williamson Co. Expo Center – Franklin, TN
January 31st – February 1st, 2014

CHAMPIONSHIP QUARTERFINALS
Match 1
Father Ryan 63, Brentwood Academy 18
170 – John Hagey (Father Ryan) over Sam Scruggs (Brentwood Academy) Fall 1:52; 182 – Hunter Duff (Father Ryan) wins by forfeit; 195 – Jacob Cretin (Brentwood Academy) over Edison Chan (Father Ryan) Fall 3:14; 220 – Ben Stacey (Father Ryan) over Joshua Higgs (Brentwood Academy) Fall 1:11; 285 – Tucker York (Brentwood Academy) over Michael Beagle (Father Ryan) Fall 0:19; 106 – Eli King (Father Ryan) over Hunter Anderson (Brentwood Academy) Fall 2:24; 113 – Justin Becci (Brentwood Academy) over Matthew Klett (Father Ryan) Fall 2:52; 120 – Grant Domen (Father Ryan) wins by forfeit; 126 – Jared Frazier (Father Ryan) over Vance Lipsey (Brentwood Academy) Fall 3:11; 132 – Daniel Wesley (Father Ryan) over Laws Anderson (Brentwood Academy) Fall 1:15; 138 – Michael Eckhart (Father Ryan) over Robert Butler (Brentwood Academy) Fall 1:51; 145 – Marcello Morrice (Father Ryan) wins by forfeit; 152 – Ryan Simpson (Father Ryan) wins by forfeit; 160 – Robert Garstin (Father Ryan) over Max Mullen (Brentwood Academy) Dec 7-5.
Match 2
Montgomery Bell Academy 44, St. Benedict 27
170 – Ridley Wills (Montgomery Bell Academy) over Gavin Clark (St. Benedict At Auburndale) Fall 0:39; 182 – Noah Kurtz (St. Benedict At Auburndale) over Blake Patton (Montgomery Bell Academy) Fall 5:44; 195 – Logan Reid (St. Benedict At Auburndale) over Wyeth Patton (Montgomery Bell Academy) Fall 1:33; 220 – Nestro Rivas (St. Benedict At Auburndale) over D`Onshuve Coofer (Montgomery Bell Academy) Fall 2:25; 285 – John Kelly (Montgomery Bell Academy) over Jacob Timmins (St. Benedict At Auburndale) Fall 1:11; 106 – Gabriel Elkin (Montgomery Bell Academy) over Trace Jenkins (St. Benedict At Auburndale) Fall 5:11; 113 – Michael Elkin (Montgomery Bell Academy) over Sam D`Andrea (St. Benedict At Auburndale) Fall 5:02; 120 – Morgan Green (St. Benedict At Auburndale) over John Glover (Montgomery Bell Academy) Fall 5:12; 126 – Ronson Marsh (St. Benedict At Auburndale) over Samuel Bellet (Montgomery Bell Academy) Dec 6-4; 132 – Sam Papel (Montgomery Bell Academy) over Drake Conine (St. Benedict At Auburndale) Dec 7-0; 138 – Stephen Johnson (Montgomery Bell Academy) over Thomas Herrman (St. Benedict At Auburndale) Fall 2:31; 145 – Mark Floyd (Montgomery Bell Academy) over Shane Gaffney (St. Benedict At Auburndale) SV-1 7-5; 152 – Ben Barton (Montgomery Bell Academy) over Robert Langley (St. Benedict At Auburndale) TF 21-6; 160 – Jacob Green (Montgomery Bell Academy) over Jeremy Stewart (St. Benedict At Auburndale) Dec 4-2.
Match 3
McCallie 39, Christian Brothers 24
170 – Aaron Davis (Christian Brothers) over Ariel Bong (McCallie School) Dec 4-3; 182 – Nathan Hoodenpyle (McCallie School) over Andrew Evangelisti (Christian Brothers) Fall 4:58; 195 – Trel Phillips (McCallie School) over Kendrick Morgan (Christian Brothers) UTB 3-2; 220 – Jay Roberts (McCallie School) over Jeremy Brandon (Christian Brothers) Dec 3-2; 285 – D. J. Palmore (Christian Brothers) over William Bordman (McCallie School) Fall 1:48; 106 – Stanton Davis (McCallie School) over Josh Adams (Christian Brothers) SV-1 5-3; 113 – Addison Cornell (McCallie School) over Tanner Tidswell (Christian Brothers) TB-1 5-3; 120 – Elijah Oliver (Christian Brothers) over Ethan Dendy (McCallie School) Maj 24-12; 126 – James Westbrooks (McCallie School) over Chandler Durham (Christian Brothers) TF 19-2; 132 – Brock Herring (McCallie School) over Trevor Brown (Christian Brothers) Fall 3:32; 138 – Adam Connell (McCallie School) over Alex Nguyen (Christian Brothers) Fall 1:37; 145 – Griffin Davis (McCallie School) over Paul Posey (Christian Brothers) Maj 10-2; 152 – Bailey Wittman (Christian Brothers) over Will Patton (McCallie School) TF 18-3; 160 – Dallas Broughton (Christian Brothers) wins by forfeit.
Match 4
Baylor 72, Briarcrest 0
170 – Cayman Seagraves (Baylor School) over Nick Pope (Briarcrest Christian School) Fall 1:40; 182 – Ryan Parker (Baylor School) over Nicholas Kilmer (Briarcrest Christian School) Maj 15-6; 195 – Cooper Reiniche (Baylor School) over Jack McDowell (Briarcrest Christian School) Fall 0:32; 220 – jon schnissrauter (Baylor School) over Will Faulk (Briarcrest Christian School) Fall 1:13; 285 – Will Thomas (Baylor School) over Madison Malone (Briarcrest Christian School) Dec 2-1; 106 – Jack Reynolds (Baylor School) over Wes Abington (Briarcrest Christian School) Fall 1:04; 113 – weston jarnagin (Baylor School) wins by forfeit; 120 – Michael Murphy (Baylor School) over Brett Newman (Briarcrest Christian School) Fall 1:13; 126 – Caleb Canada (Baylor School) over Nathan Vaughan (Briarcrest Christian School) TF 18-1; 132 – caleb Powell (Baylor School) over Drew Nicholson (Briarcrest Christian School) Dec 6-2; 138 – tate Robinson (Baylor School) over Conner Wilson (Briarcrest Christian School) Fall 1:27; 145 – Preston Troxel (Baylor School) over Blake Walton (Briarcrest Christian School) Fall 1:10; 152 – Donovan Sutherland (Baylor School) over Nathan Martin (Briarcrest Christian School) Dec 7-3; 160 – Bryson Popp (Baylor School) over Ian Tiatia (Briarcrest Christian School) Fall 1:38.
CHAMPIONSHIP SEMIFINALS
Match 5
Father Ryan 56, Montgomery Bell Academy 9
182 – Hunter Duff (Father Ryan) over Blake Patton (Montgomery Bell Academy) Dec 5-3; 195 – Houston Hooker (Father Ryan) over Sam Sullivan (Montgomery Bell Academy) Fall 3:02; 220 – Ben Stacey (Father Ryan) over D`Onshuve Coofer (Montgomery Bell Academy) Dec 4-2; 285 – John Kelly (Montgomery Bell Academy) over Jonathan Spenser (Father Ryan) Fall 0:15; 106 – Gabriel Elkin (Montgomery Bell Academy) over Eason Raymond (Father Ryan) Dec 10-4; 113 – Eli King (Father Ryan) over Michael Elkin (Montgomery Bell Academy) Dec 12-10; 120 – Jared Frazier (Father Ryan) over John Glover (Montgomery Bell Academy) Maj 16-4; 126 – Kirby Simpson (Father Ryan) over Samuel Bellet (Montgomery Bell Academy) Dec 6-0; 132 – Chris Wesnofske (Father Ryan) over Sam Papel (Montgomery Bell Academy) Fall 3:29; 138 – Michael Eckhart (Father Ryan) over Stephen Johnson (Montgomery Bell Academy) Fall 3:12; 145 – Marcello Morrice (Father Ryan) over Mark Floyd (Montgomery Bell Academy) Fall 1:01; 152 – Ryan Simpson (Father Ryan) over Ben Barton (Montgomery Bell Academy) Fall 2:22; 160 – Nick Naughton (Father Ryan) over Jacob Green (Montgomery Bell Academy) Maj 13-4; 170 – John Hagey (Father Ryan) over Ridley Wills (Montgomery Bell Academy) Fall 5:16.
Match 7
Baylor 39, McCallie 24
182 – Ryan Parker (Baylor School) over Nathan Hoodenpyle (McCallie School) Dec 4-3; 195 – Cooper Reiniche (Baylor School) over Trel Phillips (McCallie School) SV-1 3-1; 220 – jon schnissrauter (Baylor School) over Jay Roberts (McCallie School) Dec 3-1; 285 – Will Thomas (Baylor School) over River Henry (McCallie School) Maj 12-4; 106 – Jack Reynolds (Baylor School) over Stanton Davis (McCallie School) Maj 12-4; 113 – Michael Murphy (Baylor School) over Addison Cornell (McCallie School) Maj 9-1; 120 – Ethan Dendy (McCallie School) over Andy Atchley (Baylor School) TF 21-2; 126 – James Westbrooks (McCallie School) over Caleb Canada (Baylor School) Maj 13-2; 132 – Brock Herring (McCallie School) over caleb Powell (Baylor School) Dec 8-2; 138 – Adam Connell (McCallie School) over tate Robinson (Baylor School) Inj 2:25; 145 – Griffin Davis (McCallie School) over Preston Troxel (Baylor School) Fall 1:59; 152 – Donovan Sutherland (Baylor School) over Will Patton (McCallie School) Fall 5:26; 160 – Bryson Popp (Baylor School) over Justin Badgett (McCallie School) Fall 1:18; 170 – Cayman Seagraves (Baylor School) over Ariel Bong (McCallie School) Fall 3:38.
CONSOLATION QUARTERFINALS
Match 6
St. Benedict 40, Brentwood Academy 28
182 – Noah Kurtz (St. Benedict At Auburndale) wins by forfeit; 195 – Jacob Cretin (Brentwood Academy) over Logan Reid (St. Benedict At Auburndale) Dec 3-1; 220 – Nestro Rivas (St. Benedict At Auburndale) over Jonah Reels (Brentwood Academy) Fall 2:33; 285 – Michael Beamon (Brentwood Academy) over Jacob Timmins (St. Benedict At Auburndale) Fall 0:16; 106 – Trace Jenkins (St. Benedict At Auburndale) over Hunter Anderson (Brentwood Academy) Dec 8-4; 113 – Justin Becci (Brentwood Academy) over Sam D`Andrea (St. Benedict At Auburndale) Fall 0:31; 120 – Morgan Green (St. Benedict At Auburndale) wins by forfeit; 126 – Ronson Marsh (St. Benedict At Auburndale) over Christian DiLucchio (Brentwood Academy) Dec 8-5; 132 – Vance Lipsey (Brentwood Academy) over Kirtland Jenkins (St. Benedict At Auburndale) Fall 0:29; 138 – Thomas Herrman (St. Benedict At Auburndale) over Robert Butler (Brentwood Academy) Maj 16-5; 145 – Shane Gaffney (St. Benedict At Auburndale) wins by forfeit; 152 – Kevin Pease (St. Benedict At Auburndale) wins by forfeit; 160 – Max Mullen (Brentwood Academy) over Jeremy Stewart (St. Benedict At Auburndale) Dec 6-1; 170 – Sam Scruggs (Brentwood Academy) over Gavin Clark (St. Benedict At Auburndale) Maj 10-0.
Match 8
Christian Brothers 55, Briarcrest 16
182 – Nicholas Kilmer (Briarcrest Christian School) over Andrew Evangelisti (Christian Brothers) Fall 2:58; 195 – Cameron Sanders (Christian Brothers) over Jack McDowell (Briarcrest Christian School) Fall 1:19; 220 – Jeremy Brandon (Christian Brothers) over Will Faulk (Briarcrest Christian School) Fall 1:42; 285 – Madison Malone (Briarcrest Christian School) over D. J. Palmore (Christian Brothers) Dec 5-3; 106 – Josh Adams (Christian Brothers) over Wes Abington (Briarcrest Christian School) Fall 2:29; 113 – Tanner Tidswell (Christian Brothers) wins by forfeit; 120 – Elijah Oliver (Christian Brothers) over Brett Newman (Briarcrest Christian School) Fall 0:27; 126 – Trevor Brown (Christian Brothers) over Nathan Vaughan (Briarcrest Christian School) Fall 2:24; 132 – Drew Nicholson (Briarcrest Christian School) over Henry Gallop (Christian Brothers) Maj 14-0; 138 – Paul Posey (Christian Brothers) over Conner Wilson (Briarcrest Christian School) Maj 10-0; 145 – Tristan Jones (Christian Brothers) over Blake Walton (Briarcrest Christian School) Fall 4:00; 152 – Bailey Wittman (Christian Brothers) over Nathan Martin (Briarcrest Christian School) Dec 7-0; 160 – Dallas Broughton (Christian Brothers) over Ian Tiatia (Briarcrest Christian School) Fall 1:47; 170 – Nick Pope (Briarcrest Christian School) over Chase White (Christian Brothers) Dec 12-7.
CONSOLATION SEMIFINALS
Match 9
McCallie 64, St. Benedict 9
195 – Logan Reid (St. Benedict At Auburndale) over Trel Phillips (McCallie School) Dec 6-2; 220 – Jay Roberts (McCallie School) over Nestro Rivas (St. Benedict At Auburndale) Maj 13-3; 285 – William Bordman (McCallie School) over Jacob Timmins (St. Benedict At Auburndale) Fall 0:11; 106 – Stanton Davis (McCallie School) over Trace Jenkins (St. Benedict At Auburndale) Fall 1:49; 113 – Addison Cornell (McCallie School) over Sam D`Andrea (St. Benedict At Auburndale) Fall 1:20; 120 – Ethan Dendy (McCallie School) over Morgan Green (St. Benedict At Auburndale) Fall 1:31; 126 – James Westbrooks (McCallie School) over Ronson Marsh (St. Benedict At Auburndale) TF 16-0; 132 – Brock Herring (McCallie School) over Kirtland Jenkins (St. Benedict At Auburndale) Fall 0:33; 138 – Sam Harrelson (McCallie School) over Thomas Herrman (St. Benedict At Auburndale) Fall 4:23; 145 – Adam Connell (McCallie School) over Shane Gaffney (St. Benedict At Auburndale) Fall 3:21; 152 – Robert Langley (St. Benedict At Auburndale) over Anders Heald (McCallie School) Fall 2:28; 160 – Justin Badgett (McCallie School) over Jeremy Stewart (St. Benedict At Auburndale) Maj 10-2; 170 – Ariel Bong (McCallie School) over Gavin Clark (St. Benedict At Auburndale) Fall 1:08; 182 – Nathan Hoodenpyle (McCallie School) over Noah Kurtz (St. Benedict At Auburndale) Dec 13-7.
Match 10
Christian Brothers 36, Montgomery Bell Academy 29
195 – Kendrick Morgan (Christian Brothers) over Wyeth Patton (Montgomery Bell Academy) SV-1 7-5; 220 – Jeremy Brandon (Christian Brothers) over D`Onshuve Coofer (Montgomery Bell Academy) Dec 3-2; 285 – D. J. Palmore (Christian Brothers) over John Kelly (Montgomery Bell Academy) Fall 5:12; 106 – Gabriel Elkin (Montgomery Bell Academy) over Josh Adams (Christian Brothers) Fall 1:40; 113 – Tanner Tidswell (Christian Brothers) over Michael Elkin (Montgomery Bell Academy) SV-1 2-0; 120 – Elijah Oliver (Christian Brothers) over John Glover (Montgomery Bell Academy) Fall 3:17; 126 – Samuel Bellet (Montgomery Bell Academy) over Trevor Brown (Christian Brothers) Fall 5:33; 132 – Sam Papel (Montgomery Bell Academy) over Chandler Durham (Christian Brothers) TF 19-4; 138 – Stephen Johnson (Montgomery Bell Academy) over Paul Posey (Christian Brothers) Fall 1:40; 145 – Paul Posey (Christian Brothers) over Mark Floyd (Montgomery Bell Academy) SV-1 7-5; 152 – Bailey Wittman (Christian Brothers) over Ben Barton (Montgomery Bell Academy) Fall 1:16; 160 – Jacob Green (Montgomery Bell Academy) over Jacob Isom (Christian Brothers) Fall 1:04; 170 – Dallas Broughton (Christian Brothers) over Ridley Wills (Montgomery Bell Academy) Dec 8-3; 182 – Aaron Davis (Christian Brothers) over Blake Patton (Montgomery Bell Academy) SV-1 10-8.
THIRD PLACE
Match 12
Christian Brothers 34, McCallie 31
220 – Jeremy Brandon (Christian Brothers) over Jay Roberts (McCallie School) Dec 5-2; 285 – D. J. Palmore (Christian Brothers) over William Bordman (McCallie School) Fall 1:23; 106 – Stanton Davis (McCallie School) over Josh Adams (Christian Brothers) Maj 12-1; 113 – Tanner Tidswell (Christian Brothers) over Addison Cornell (McCallie School) Dec 4-3; 120 – Elijah Oliver (Christian Brothers) over Ryan Ward (McCallie School) Fall 4:29; 126 – Ethan Dendy (McCallie School) over Trevor Brown (Christian Brothers) TF 15-0; 132 – James Westbrooks (McCallie School) over Henry Gallop (Christian Brothers) Fall 3:38; 138 – Brock Herring (McCallie School) over Paul Posey (Christian Brothers) Dec 2-0; 145 – Adam Connell (McCallie School) over Tristan Jones (Christian Brothers) Fall 0:44; 152 – Griffin Davis (McCallie School) over Bailey Wittman (Christian Brothers) Maj 10-2; 160 – Dallas Broughton (Christian Brothers) over Will Patton (McCallie School) Maj 11-3; 170 – Aaron Davis (Christian Brothers) over Ariel Bong (McCallie School) Fall 3:57; 182 – Andrew Evangelisti (Christian Brothers) over Nathan Hoodenpyle (McCallie School) Inj 1:56; 195 – Trel Phillips (McCallie School) over Cameron Sanders (Christian Brothers) Dec 11-4.
CHAMPIONSHIP
Match 11
Baylor 36, Father Ryan 25
182 – Ryan Parker (Baylor School) over Hunter Duff (Father Ryan) TF 15-0; 195 – Houston Hooker (Father Ryan) over Cooper Reiniche (Baylor School) Dec 5-4; 220 – jon schnissrauter (Baylor School) over Ben Stacey (Father Ryan) Dec 7-3; 285 – Will Thomas (Baylor School) over Jonathan Spenser (Father Ryan) Fall 4:37; 106 – Eli King (Father Ryan) over Jack Reynolds (Baylor School) Fall 3:01; 113 – Michael Murphy (Baylor School) over Eason Raymond (Father Ryan) Maj 13-0; 120 – Jared Frazier (Father Ryan) over Andy Atchley (Baylor School) Maj 11-1; 126 – Kirby Simpson (Father Ryan) over Caleb Canada (Baylor School) Maj 10-2; 132 – Chris Wesnofske (Father Ryan) over caleb Powell (Baylor School) Maj 12-4; 138 – tate Robinson (Baylor School) over Michael Eckhart (Father Ryan) Maj 11-3; 145 – Marcello Morrice (Father Ryan) over Preston Troxel (Baylor School) TF 19-4; 152 – Donovan Sutherland (Baylor School) over Ryan Simpson (Father Ryan) Dec 7-5; 160 – Bryson Popp (Baylor School) over Nick Naughton (Father Ryan) TF 18-3; 170 – Cayman Seagraves (Baylor School) over John Hagey (Father Ryan) Fall 2:00; Unsportsmanlike Conduct (Ryan) -1.