2014 TSSAA Division I Class AAA State Dual Wrestling Tournament Results


2014 DIVISION I CLASS AAA STATE DUAL WRESTLING TOURNAMENT RESULTS

Williamson Co. Expo Center – Franklin, TN
January 31st – February 1st, 2014

ROUND OF 16
Match 1
Cleveland 58, Beech 12
170 – Josh Hamilton (Cleveland) over Kaleb Rippy (Beech) Dec 3-0; 182 – Samuel Garcia (Cleveland) over Jordan Claybrook (Beech) Fall 5:01; 195 – Ethan West (Cleveland) over Joseph Johnson (Beech) Fall 1:34; 220 – Koran Kennedy (Cleveland) over Peyton Reinert (Beech) Fall 1:58; 285 – John Gaither (Cleveland) over Devol Whitfield (Beech) Maj 11-2; 106 – Josue Nino (Cleveland) over Liam Valle (Beech) Fall 3:14; 113 – Tristian Blansit (Cleveland) wins by forfeit; 120 – Landon Butler (Beech) over Taylor Bishop (Cleveland) SV-1 4-2; 126 – Christopher Debien (Cleveland) over William Downing (Beech) Fall 2:50; 132 – Austin Stevison (Cleveland) over Joseph Garrett (Beech) Fall 0:39; 138 – Ezra Taylor (Cleveland) over Kyler Johnson (Beech) Fall 0:32; 145 – Elan McCasland (Beech) over william Haas (Cleveland) Dec 8-3; 152 – Damon Wilson (Beech) over Jonathan Martin (Cleveland) Fall 2:26; 160 – Aaron Oliver (Cleveland) over Michael King (Beech) Dec 8-7.
Match 2
Knoxville Halls 44, Bartlett 23
170 – Tyler Kalish (Knoxville Halls) over George Stewart (Bartlett) Fall 0:57; 182 – Brandon Williams (Knoxville Halls) over Jaterius Graham (Bartlett) Maj 12-4; 195 – Tanner Huff (Knoxville Halls) over Nick Wilson (Bartlett) Fall 1:21; 220 – Trey Hawkins (Bartlett) over Dylan York (Knoxville Halls) Fall 0:30; 285 – Emmanuel Barrientos (Bartlett) over Jacob Woods (Knoxville Halls) Fall 3:04; 106 – Tanner Justice (Knoxville Halls) over Dylan Olson (Bartlett) Fall 1:27; 113 – Evan Huling (Knoxville Halls) over Alex Carroll (Bartlett) Dec 9-5; 120 – Calvin Giles (Knoxville Halls) over Steven Poe (Bartlett) Fall 1:51; 126 – Eric Brady (Knoxville Halls) over David Thomas (Bartlett) Dec 3-1; 132 – Braun Stephens (Bartlett) over Trey Lepper (Knoxville Halls) Dec 2-1; 138 – Joe Fox (Knoxville Halls) over David Wallace (Bartlett) Fall 4:30; 145 – Kris Bledsoe (Bartlett) over Andrew Kitts (Knoxville Halls) Dec 8-4; 152 – Colton McMahan (Knoxville Halls) over Christian Cara (Bartlett) Maj 11-3; 160 – Kevin Reeves (Bartlett) over Sirrel Robinson (Knoxville Halls) TF 20-4.
Match 3
Science Hill 30, Maryville 24
170 – Dean Franz (Maryville) over Shane King-Jessee (Science Hill) Dec 6-5; 182 – Chad Solomon (Maryville) wins by forfeit; 195 – Anh Khoa Nguyen (Science Hill) over Drew Ten Eyck (Maryville) Dec 6-3; 220 – Hunter Bagley (Science Hill) over Josh Wall (Maryville) Fall 0:51; 285 – Cameron Burress (Science Hill) over Lakin McCall (Maryville) Dec 2-1; 106 – Cooper Williams (Science Hill) over Zachary Buchanan (Maryville) Dec 7-6; 113 – Tyson Holt (Maryville) over Marcus Austin (Science Hill) Dec 7-1; 120 – Eric Yother (Science Hill) over Samuel Gallemore (Maryville) Dec 9-6; 126 – Gary Hudgins (Science Hill) over Conner Gavlick (Maryville) Dec 4-0; 132 – Max Vaughn (Science Hill) over Tanner Finch (Maryville) Dec 5-4; 138 – Charles Fuson (Maryville) over Sam Lane (Science Hill) Dec 6-2; 145 – Austin Bagley (Science Hill) over Spencer England (Maryville) Fall 1:38; 152 – Thomas Meadows (Maryville) over Ben Rolston (Science Hill) SV-1 16-14; 160 – Nathan Wilson (Maryville) wins by forfeit.
Match 4
Cookeville 36, Ravenwood 24
170 – Alec Shoemake (Cookeville) over Andrew Debattista (Ravenwood) Dec 16-11; 182 – Cade Smith (Ravenwood) over Alex Thurmond (Cookeville) Dec 10-4; 195 – Trent Cumby (Cookeville) over Ryan Geltch (Ravenwood) Dec 8-2; 220 – Rex Shotts (Ravenwood) over Austin Pike (Cookeville) Fall 3:00; 285 – Darren Houston (Cookeville) over Alexander Sleenhof (Ravenwood) Fall 5:11; 106 – Nicholas Freeman (Ravenwood) wins by forfeit; 113 – Elijah Dryer (Ravenwood) over Justin Rogers (Cookeville) Dec 8-5; 120 – Murphy Elkins (Cookeville) over Andrew Long (Ravenwood) Fall 4:51; 126 – Joe Hayden (Cookeville) over Charles Parsons (Ravenwood) Dec 9-5; 132 – Matthew McLean (Ravenwood) over Bronson Satterfield (Cookeville) Dec 6-3; 138 – Chris Rowland (Ravenwood) over Tristan Strader (Cookeville) Dec 9-7; 145 – Dalton Underwood (Cookeville) over Jacob Costillo (Ravenwood) Dec 4-0; 152 – Taylor Warren (Ravenwood) over Scott Chaffin (Cookeville) Fall 1:17; 160 – Robin Klingensmith (Ravenwood) over Austin Hammons (Cookeville) Fall 3:42.
Match 5
Soddy-Daisy 39, Heritage 36
170 – Tyler Hixson (Soddy Daisy) over Josh Carpenter (Heritage) Fall 2:24; 182 – Tyler Sheehan (Heritage) over Hunter Maynor (Soddy Daisy) Dec 4-3; 195 – Schuyler LaRue (Heritage) over Christian Dean (Soddy Daisy) Dec 2-1; 220 – Jebediah Davis (Heritage) over Dylan Aslinger (Soddy Daisy) Fall 1:23; 285 – Tyler Coppenger (Heritage) over Trace McNew (Soddy Daisy) Fall 2:27; 106 – Juan Hernandez (Heritage) over Chase Payne (Soddy Daisy) Fall 3:46; 113 – Nick Crawford (Heritage) over Mason Blevins (Soddy Daisy) Fall 3:09; 120 – Jacob McClure (Soddy Daisy) over Michael Wigdor (Heritage) Fall 3:19; 126 – Austin Houser (Soddy Daisy) over Matthew Spradlin (Heritage) Fall 4:27; 132 – Michael Diemer (Heritage) over Emory Holcomb (Soddy Daisy) Fall 3:22; 138 – Tucker Russo (Soddy Daisy) over River Caylor (Heritage) Fall 0:34; 145 – Gage Richmond (Soddy Daisy) over James Berrier (Heritage) Fall 0:18; 152 – Austin Williamson (Soddy Daisy) over Brandon Vierengel (Heritage) TF 17-0; 160 – Garrett Alexander (Soddy Daisy) over Jacob Traxler (Heritage) Maj 16-2.
Match 6
Brentwood 36, Collierville 29
170 – Graydon Yoder (Collierville) over Dmitry Searle (Brentwood) Dec 13-12; 182 – Ben Kazmiercwicz (Brentwood) over Cameron Tarver (Collierville) Fall 5:30; 195 – Nathan Hale (Collierville) over Mason Wood (Brentwood) Fall 1:10; 220 – Tanner Holliman (Brentwood) over Joe Falls (Collierville) Dec 9-4; 285 – Tres Ring (Collierville) over Paul Hunt (Brentwood) Dec 1-0; 106 – Brandon Hassenpflug (Brentwood) over Jeremy Henson (Collierville) Fall 3:30; 113 – Tristan Roa (Brentwood) over Alex Connell (Collierville) Fall 2:39; 120 – Chip Brothers (Brentwood) wins by forfeit; 126 – Jacob Smartt (Brentwood) over Mitchell Nguyen (Collierville) Maj 13-5; 132 – Diego Scott-McCabe (Collierville) over Christian Sunderland (Brentwood) Dec 8-6; 138 – Matthew Richardson (Collierville) over William Dozier (Brentwood) Maj 9-1; 145 – Seth Williams (Collierville) over Colby Forsythe (Brentwood) Maj 16-6; 152 – Luke Hamilton (Brentwood) over Zane Yoder (Collierville) TF 19-4; 160 – Skylar Kenney (Collierville) over Garrett Grissim (Brentwood) Fall 2:58.
Match 7
Blackman 58, Bearden 21
170 – Jevon Brown (Blackman) wins by forfeit; 182 – Casey Cain (Bearden) over Wesley Rundle (Blackman) Dec 7-2; 195 – James Frierson (Blackman) over Dustin Wilson (Bearden) Fall 3:44; 220 – Tristan Majors (Bearden) over Dalton Cantrell (Blackman) Fall 1:58; 285 – Austin Wells (Blackman) over Musab Henderson (Bearden) Fall 2:16; 106 – Jacob Kimbrough (Blackman) over Teodoro Lopez (Bearden) Fall 1:24; 113 – Daniel Winters (Blackman) over Aniket Nandha (Bearden) Fall 0:36; 120 – Zach Patterson (Bearden) over Jordan Kimbrough (Blackman) Fall 2:12; 126 – Michael Brobeck (Blackman) over Jerimiah Garabrandt (Bearden) Fall 1:23; 132 – Ayinde Bakari (Blackman) over Ben Kaemmerer (Bearden) TF 16-0; 138 – David Garabrandt (Bearden) over Juan Zavala (Blackman) Fall 2:24; 145 – Matthew Sells (Blackman) over Shaun Gambino (Bearden) Fall 0:42; 152 – Tyler Garrison (Blackman) over Jacob Gerken (Bearden) Fall 3:58; 160 – Austin Bishop – Pryor (Blackman) over Luis DeLaCruz (Bearden) TF 18-2.
Match 8
Wilson Central 69, Jefferson Co. 12
170 – Virgil English (Jefferson Co.) over Tyler Georgeadis (Wilson Central) Fall 3:30; 182 – Perry Balte (Wilson Central) over Lynn King (Jefferson Co.) Fall 1:07; 195 – Benjamin Iiles (Wilson Central) over John Latham (Jefferson Co.) Fall 2:46; 220 – John Kramer (Wilson Central) over Devin Tipton (Jefferson Co.) Fall 0:34; 285 – Logan Townsend (Jefferson Co.) over Christian Frans (Wilson Central) Fall 2:56; 106 – Nick King (Wilson Central) over Robert English (Jefferson Co.) TF 17-0; 113 – Caleb Berta (Wilson Central) over Alex Soto (Jefferson Co.) Fall 2:39; 120 – Christian Cerrito (Wilson Central) over Lucas Collins (Jefferson Co.) Fall 1:59; 126 – Lane Dickeson (Wilson Central) over Bryson Hux (Jefferson Co.) Maj 9-1; 132 – Austin Richard (Wilson Central) over Ryan Lyle (Jefferson Co.) Fall 2:37; 138 – Eddie Small (Wilson Central) over Colby Coleman (Jefferson Co.) Fall 0:29; 145 – John-Michael Jenkinson (Wilson Central) over Stephen Harville (Jefferson Co.) Fall 1:12; 152 – Michael Bimms (Wilson Central) over Mitchell Webb (Jefferson Co.) Fall 0:29; 160 – Zach Linton (Wilson Central) over Sam Price (Jefferson Co.) Fall 4:18.
CHAMPIONSHIP QUARTERFINALS
Match 9
Cleveland 42, Knoxville Halls 36
182 – Josh Hamilton (Cleveland) over Brandon Williams (Knoxville Halls) Fall 3:19; 195 – Ethan West (Cleveland) over Tanner Huff (Knoxville Halls) Fall 1:12; 220 – Koran Kennedy (Cleveland) over Dylan York (Knoxville Halls) Fall 1:01; 285 – John Gaither (Cleveland) over Jacob Woods (Knoxville Halls) Fall 2:42; 106 – Colton Landers (Cleveland) over Tanner Justice (Knoxville Halls) Maj 15-6; 113 – Evan Huling (Knoxville Halls) over Tristian Blansit (Cleveland) Fall 4:42; 120 – Taylor Bishop (Cleveland) over Calvin Giles (Knoxville Halls) SV-1 7-5; 126 – Christopher Debien (Cleveland) over Matthew Gold (Knoxville Halls) Fall 1:09; 132 – Austin Stevison (Cleveland) over Trey Lepper (Knoxville Halls) TF 20-5; 138 – Joe Fox (Knoxville Halls) wins by forfeit; 145 – Andrew Kitts (Knoxville Halls) wins by forfeit; 152 – Colton McMahan (Knoxville Halls) wins by forfeit; 160 – Sirrel Robinson (Knoxville Halls) wins by forfeit; 170 – Tyler Kalish (Knoxville Halls) wins by forfeit.
Match 11
Ravenwood 38, Science Hill 24
182 – Cade Smith (Ravenwood) over Anh Khoa Nguyen (Science Hill) Maj 16-2; 195 – Ryan Geltch (Ravenwood) over Hunter Bagley (Science Hill) Dec 11-4; 220 – Rhondell Walker (Ravenwood) over Mario Horna (Science Hill) Dec 4-1; 285 – Rex Shotts (Ravenwood) over Cameron Burress (Science Hill) Fall 4:17; 106 – Elijah Dryer (Ravenwood) over Cooper Williams (Science Hill) Maj 19-7; 113 – Nicholas Freeman (Ravenwood) over Marcus Austin (Science Hill) Fall 4:41; 120 – Eric Yother (Science Hill) over Dennis Manko (Ravenwood) Fall 3:27; 126 – Gary Hudgins (Science Hill) over Charles Parsons (Ravenwood) Dec 1-0; 132 – Matthew McLean (Ravenwood) over Max Vaughn (Science Hill) Dec 5-3; 138 – Chris Rowland (Ravenwood) over Sam Lane (Science Hill) Fall 0:52; 145 – Austin Bagley (Science Hill) over Tripp Waring (Ravenwood) TF 20-5; 152 – Ben Rolston (Science Hill) over Grant Whitmer (Ravenwood) Maj 8-0; 160 – Ryan McLean (Ravenwood) over Shane King-Jessee (Science Hill) Dec 8-7; 170 – Kengy Moua (Science Hill) wins by forfeit.
Match 13
Soddy-Daisy 49, Brentwood 27
182 – Tyler Hixson (Soddy Daisy) over Ben Kazmiercwicz (Brentwood) Fall 4:38; 195 – Christian Dean (Soddy Daisy) over Tanner Holliman (Brentwood) SV-1 9-7; 220 – Dylan Aslinger (Soddy Daisy) over Mason Wood (Brentwood) Fall 1:13; 285 – Paul Hunt (Brentwood) over Trace McNew (Soddy Daisy) Fall 2:53; 106 – Chase Payne (Soddy Daisy) over Brandon Hassenpflug (Brentwood) Fall 1:00; 113 – Tristan Roa (Brentwood) over Mason Blevins (Soddy Daisy) Fall 3:25; 120 – Chip Brothers (Brentwood) over Jacob McClure (Soddy Daisy) Fall 2:40; 126 – Austin Houser (Soddy Daisy) over Jacob Smartt (Brentwood) Fall 1:07; 132 – Connor Stiles (Soddy Daisy) over Christian Sunderland (Brentwood) Maj 13-5; 138 – Emory Holcomb (Soddy Daisy) over William Dozier (Brentwood) Fall 0:47; 145 – Luke Hamilton (Brentwood) over Gage Richmond (Soddy Daisy) Dec 11-4; 152 – Sheldon Roberson (Soddy Daisy) over Garrett Grissim (Brentwood) Fall 0:45; 160 – Austin Williamson (Soddy Daisy) wins by forfeit; 170 – Dmitry Searle (Brentwood) over Chase Rogers (Soddy Daisy) Fall 0:54.
Match 15
Wilson Central 54, Blackman 15
182 – Benjamin Iiles (Wilson Central) over Wesley Rundle (Blackman) Fall 0:57; 195 – Perry Balte (Wilson Central) over James Frierson (Blackman) Fall 0:42; 220 – John Kramer (Wilson Central) over Dalton Cantrell (Blackman) Fall 1:26; 285 – Austin Wells (Blackman) over Christian Frans (Wilson Central) Fall 0:50; 106 – Nick King (Wilson Central) over Jacob Kimbrough (Blackman) Fall 3:56; 113 – Caleb Berta (Wilson Central) over Daniel Winters (Blackman) Fall 1:13; 120 – Christian Cerrito (Wilson Central) over Jordan Kimbrough (Blackman) TF 19-2; 126 – Lane Dickeson (Wilson Central) over Michael Brobeck (Blackman) Maj 9-1; 132 – Austin Richard (Wilson Central) over Ayinde Bakari (Blackman) Dec 4-0; 138 – Eddie Small (Wilson Central) over Clayton Apland (Blackman) Fall 1:32; 145 – Matthew Sells (Blackman) over John-Michael Jenkinson (Wilson Central) Dec 11-5; 152 – Tyler Garrison (Blackman) over Michael Bimms (Wilson Central) Dec 9-6; 160 – Zach Linton (Wilson Central) over Austin Bishop – Pryor (Blackman) Fall 2:18; 170 – Jevon Brown (Blackman) over Tyler Georgeadis (Wilson Central) Maj 9-1; Coach Misconduct (Blackman) -1.
CONSOLATION FIRST ROUND
Match 10
Beech 38, Bartlett 26
182 – Kaleb Rippy (Beech) over Dawson Johnson (Bartlett) Fall 1:11; 195 – Adam Washburn (Bartlett) over Joseph Johnson (Beech) Fall 3:25; 220 – Peyton Reinert (Beech) over Trey Hawkins (Bartlett) Fall 2:17; 285 – Devol Whitfield (Beech) over Emmanuel Barrientos (Bartlett) Fall 2:15; 106 – Dylan Olson (Bartlett) over Liam Valle (Beech) TF 18-2; 113 – Double Forfeit; 120 – Landon Butler (Beech) over Alex Carroll (Bartlett) Dec 11-4; 126 – William Downing (Beech) over David Thomas (Bartlett) Dec 6-5; 132 – Braun Stephens (Bartlett) over Joseph Garrett (Beech) Fall 1:10; 138 – Kyler Johnson (Beech) over David Wallace (Bartlett) Fall 1:41; 145 – Elan McCasland (Beech) over Chris Hall (Bartlett) TF 22-7; 152 – Kris Bledsoe (Bartlett) over Damon Wilson (Beech) Dec 15-9; 160 – Michael King (Beech) over Kevin Reeves (Bartlett) Dec 9-6; 170 – George Stewart (Bartlett) over Jordan Claybrook (Beech) Fall 1:49.
Match 12
Cookeville 42, Maryville 30
182 – Chad Solomon (Maryville) over Alex Thurmond (Cookeville) Fall 1:43; 195 – Austin Pike (Cookeville) over Drew Ten Eyck (Maryville) Dec 7-4; 220 – Trent Cumby (Cookeville) over Josh Wall (Maryville) Fall 1:11; 285 – Darren Houston (Cookeville) over Lakin McCall (Maryville) Fall 1:14; 106 – Zachary Buchanan (Maryville) over Justin Rogers (Cookeville) Dec 10-7; 113 – Tyson Holt (Maryville) wins by forfeit; 120 – Murphy Elkins (Cookeville) over Samuel Gallemore (Maryville) Fall 3:31; 126 – Joe Hayden (Cookeville) over Conner Gavlick (Maryville) Fall 2:00; 132 – Tanner Finch (Maryville) over Bronson Satterfield (Cookeville) Dec 3-2; 138 – Tristan Strader (Cookeville) over Charles Fuson (Maryville) Fall 2:47; 145 – David Pierce (Cookeville) over Spencer England (Maryville) Fall 5:43; 152 – Dalton Underwood (Cookeville) over Thomas Meadows (Maryville) Dec 8-3; 160 – Nathan Wilson (Maryville) wins by forfeit; 170 – Dean Franz (Maryville) wins by forfeit.
Match 14
Heritage 42, Collierville 36
182 – Cameron Tarver (Collierville) over Brandon Kagley (Heritage) Fall 5:24; 195 – Schuyler LaRue (Heritage) over Nathan Hale (Collierville) Fall 1:54; 220 – Jebediah Davis (Heritage) over Joe Falls (Collierville) Fall 1:26; 285 – Tres Ring (Collierville) over Tyler Coppenger (Heritage) Fall 3:01; 106 – Juan Hernandez (Heritage) over Jeremy Henson (Collierville) Fall 0:47; 113 – Nick Crawford (Heritage) over Alex Connell (Collierville) Fall 0:44; 120 – Mitchell Nguyen (Collierville) over Michael Wigdor (Heritage) Dec 8-6; 126 – Matthew Spradlin (Heritage) over Michael Doan (Collierville) Fall 3:52; 132 – River Caylor (Heritage) over Diego Scott-McCabe (Collierville) Fall 0:55; 138 – Michael Diemer (Heritage) over Jake Simpson (Collierville) Fall 2:26; 145 – Matthew Richardson (Collierville) over Brandon Vierengel (Heritage) Dec 7-4; 152 – Seth Williams (Collierville) wins by forfeit; 160 – Graydon Yoder (Collierville) wins by forfeit; 170 – Skylar Kenney (Collierville) wins by forfeit.
Match 16
Jefferson County 39, Bearden 33
182 – Lynn King (Jefferson Co.) over Casey Cain (Bearden) Dec 7-3; 195 – Deven Hills (Jefferson Co.) wins by forfeit; 220 – Tristan Majors (Bearden) over John Latham (Jefferson Co.) Fall 3:22; 285 – Logan Townsend (Jefferson Co.) over Musab Henderson (Bearden) Fall 3:44; 106 – Robert English (Jefferson Co.) over Teodoro Lopez (Bearden) Fall 4:52; 113 – Aniket Nandha (Bearden) over Alex Soto (Jefferson Co.) Fall 3:19; 120 – Zach Patterson (Bearden) over Lucas Collins (Jefferson Co.) Fall 1:10; 126 – Bryson Hux (Jefferson Co.) over Jerimiah Garabrandt (Bearden) Dec 8-6; 132 – Ben Kaemmerer (Bearden) over Ryan Lyle (Jefferson Co.) Maj 14-4; 138 – David Garabrandt (Bearden) over Colby Coleman (Jefferson Co.) Fall 1:12; 145 – Stephen Harville (Jefferson Co.) over Shaun Gambino (Bearden) Fall 1:11; 152 – Jacob Gerken (Bearden) over Mitchell Webb (Jefferson Co.) TF 17-1; 160 – Virgil English (Jefferson Co.) wins by forfeit; 170 – Sam Price (Jefferson Co.) over Luis DeLaCruz (Bearden) Dec 10-5.
CONSOLATION SECOND ROUND
Match 18
Beech 36, Blackman 34
195 – Joseph Johnson (Beech) over James Frierson (Blackman) Fall 0:58; 220 – Peyton Reinert (Beech) over Dalton Cantrell (Blackman) Dec 4-0; 285 – Austin Wells (Blackman) over Devol Whitfield (Beech) Maj 12-2; 106 – Liam Valle (Beech) over Cole Lukens (Blackman) Fall 3:39; 113 – Aubrey Moss (Blackman) wins by forfeit; 120 – Landon Butler (Beech) over Daniel Winters (Blackman) Fall 1:49; 126 – Michael Brobeck (Blackman) over William Downing (Beech) Fall 1:07; 132 – Clayton Apland (Blackman) over Joseph Garrett (Beech) Fall 1:33; 138 – Ayinde Bakari (Blackman) over Kyler Johnson (Beech) Dec 6-2; 145 – Elan McCasland (Beech) over Matthew Sells (Blackman) Dec 2-0; 152 – Damon Wilson (Beech) over Austin Bishop – Pryor (Blackman) Fall 3:13; 160 – Tyler Garrison (Blackman) over Michael King (Beech) Dec 1-0; 170 – Jevon Brown (Blackman) over Jordan Claybrook (Beech) Fall 0:20; 182 – Kaleb Rippy (Beech) over Bo Blankenship (Blackman) Fall 0:46.
Match 19
Cookeville 40, Brentwood 33
195 – Trent Cumby (Cookeville) over Mason Wood (Brentwood) Fall 0:22; 220 – Darren Houston (Cookeville) over Tanner Holliman (Brentwood) Dec 5-3; 285 – Paul Hunt (Brentwood) over Zach Dillon (Cookeville) Fall 1:32; 106 – Justin Rogers (Cookeville) over Brandon Hassenpflug (Brentwood) Dec 7-5; 113 – Tristan Roa (Brentwood) wins by forfeit; 120 – Chip Brothers (Brentwood) over Murphy Elkins (Cookeville) Fall 1:32; 126 – Joe Hayden (Cookeville) over Jacob Smartt (Brentwood) Fall 1:39; 132 – Christian Sunderland (Brentwood) over Bronson Satterfield (Cookeville) Dec 3-2; 138 – Tristan Strader (Cookeville) over William Dozier (Brentwood) Fall 5:15; 145 – Dalton Underwood (Cookeville) over Colby Forsythe (Brentwood) Fall 2:52; 152 – Luke Hamilton (Brentwood) over Scott Chaffin (Cookeville) Fall 1:02; 160 – Austin Hammons (Cookeville) over Carson Croy (Brentwood) Maj 11-3; 170 – Dmitry Searle (Brentwood) over Alec Shoemake (Cookeville) Fall 0:58; 182 – Alex Thurmond (Cookeville) over Ben Kazmiercwicz (Brentwood) Fall 3:00.
Match 21
Heritage 37, Science Hill 29
195 – Schuyler LaRue (Heritage) over Hunter Bagley (Science Hill) Fall 5:24; 220 – Jebediah Davis (Heritage) over Mario Horna (Science Hill) Fall 1:06; 285 – Tyler Coppenger (Heritage) over Cameron Burress (Science Hill) Fall 5:44; 106 – Juan Hernandez (Heritage) over Cooper Williams (Science Hill) Maj 17-6; 113 – Tyler Lane (Heritage) over Marcus Austin (Science Hill) Dec 5-2; 120 – Nick Crawford (Heritage) over Eric Yother (Science Hill) Dec 11-4; 126 – Matthew Spradlin (Heritage) over Gary Hudgins (Science Hill) Dec 5-3; 132 – Michael Diemer (Heritage) over Max Vaughn (Science Hill) Dec 9-3; 138 – Sam Lane (Science Hill) over River Caylor (Heritage) TF 16-1; 145 – Wilbur Guiterrez (Science Hill) over James Berrier (Heritage) Fall 0:45; 152 – Austin Bagley (Science Hill) wins by forfeit; 160 – Jacob Traxler (Heritage) over Ben Rolston (Science Hill) Dec 5-2; 170 – Shane King-Jessee (Science Hill) wins by forfeit; 182 – Anh Khoa Nguyen (Science Hill) wins by forfeit.
Match 22
Knoxville Halls 45, Jefferson County 31
195 – John Latham (Jefferson Co.) over Tanner Huff (Knoxville Halls) Fall 4:36; 220 – Deven Hills (Jefferson Co.) over Dylan York (Knoxville Halls) Fall 2:13; 285 – Logan Townsend (Jefferson Co.) over jacob woods (Knoxville Halls) Fall 2:49; 106 – Tanner Justice (Knoxville Halls) over Robert English (Jefferson Co.) Fall 4:59; 113 – Evan Huling (Knoxville Halls) over Alex Soto (Jefferson Co.) Fall 0:51; 120 – Calvin Giles (Knoxville Halls) over Lucas Collins (Jefferson Co.) Fall 4:22; 126 – Bryson Hux (Jefferson Co.) over Eric Brady (Knoxville Halls) Fall 3:23; 132 – Trey Lepper (Knoxville Halls) over Ryan Lyle (Jefferson Co.) Dec 11-6; 138 – Joe Fox (Knoxville Halls) over Colby Coleman (Jefferson Co.) Fall 1:39; 145 – Stephen Harville (Jefferson Co.) over Andrew Kitts (Knoxville Halls) SV-1 8-6; 152 – colton mcmahan (Knoxville Halls) over Mitchell Webb (Jefferson Co.) Fall 2:55; 160 – Sam Price (Jefferson Co.) over Sirrel Robinson (Knoxville Halls) Maj 14-0; 170 – Tyler Kalish (Knoxville Halls) over Virgil English (Jefferson Co.) Fall 1:17; 182 – Brandon Williams (Knoxville Halls) over Lynn King (Jefferson Co.) Fall 1:57.
CHAMPIONSHIP SEMIFINALS
Match 17
Cleveland 46, Ravenwood 25
182 – Cade Smith (Ravenwood) over Josh Hamilton (Cleveland) Dec 3-2; 195 – Ethan West (Cleveland) over Ryan Geltch (Ravenwood) Fall 0:51; 220 – Rex Shotts (Ravenwood) over koran kennedy (Cleveland) Maj 12-3; 285 – John Gaither (Cleveland) over Rhondell Walker (Ravenwood) Dec 3-2; 106 – Colton Landers (Cleveland) over Elijah Dryer (Ravenwood) Fall 0:52; 113 – Tristian Blansit (Cleveland) over Nicholas Freeman (Ravenwood) Inj 1:44; 120 – Taylor Bishop (Cleveland) over Dennis Manko (Ravenwood) Fall 1:40; 126 – Christopher Debien (Cleveland) over Charles Parsons (Ravenwood) Fall 1:57; 132 – Austin Stevison (Cleveland) over Chris Rowland (Ravenwood) Maj 17-8; 138 – Ezra Taylor (Cleveland) over Tripp Waring (Ravenwood) Fall 0:23; 145 – William Haas (Cleveland) over Alec Finney (Ravenwood) Dec 6-2; 152 – Taylor Warren (Ravenwood) wins by forfeit; 160 – Robin Klingensmith (Ravenwood) wins by forfeit; 170 – Alex Omessi (Ravenwood) wins by forfeit.
Match 20
Wilson Central 42, Soddy-Daisy 33
182 – Tyler Hixson (Soddy Daisy) over Benjamin Iiles (Wilson Central) Fall 5:21; 195 – Perry Balte (Wilson Central) over Christian Dean (Soddy Daisy) Fall 1:28; 220 – John Kramer (Wilson Central) wins by forfeit; 285 – Christian Frans (Wilson Central) over Dylan Aslinger (Soddy Daisy) Fall 4:50; 106 – Chase Payne (Soddy Daisy) over Nick King (Wilson Central) Dec 8-4; 113 – Caleb Berta (Wilson Central) over Mason Blevins (Soddy Daisy) Fall 5:39; 120 – Christian Cerrito (Wilson Central) over Jacob McClure (Soddy Daisy) Fall 1:39; 126 – Lane Dickeson (Wilson Central) over Austin Houser (Soddy Daisy) Dec 4-3; 132 – Austin Richard (Wilson Central) over Connor Stiles (Soddy Daisy) Fall 0:57; 138 – Eddie Small (Wilson Central) over Emory Holcomb (Soddy Daisy) SV-1 12-10; 145 – Tucker Russo (Soddy Daisy) wins by forfeit; 152 – Gage Richmond (Soddy Daisy) wins by forfeit; 160 – Austin Williamson (Soddy Daisy) wins by forfeit; 170 – Garrett Alexander (Soddy Daisy) wins by forfeit.
CONSOLATION QUARTERFINALS
Match 23
Cookeville 40, Beech 29
220 – Darren Houston (Cookeville) over Peyton Reinert (Beech) Fall 0:56; 285 – Devol Whitfield (Beech) over Zach Dillon (Cookeville) Fall 1:39; 106 – Liam Valle (Beech) over Justin Rogers (Cookeville) Fall 0:12; 113 – Double Forfeit; 120 – Landon Butler (Beech) over Murphy Elkins (Cookeville) Dec 3-0; 126 – Joe Hayden (Cookeville) over William Downing (Beech) Fall 4:53; 132 – Tristan Strader (Cookeville) wins by forfeit; 138 – Tristan Strader (Cookeville) over Kyler Johnson (Beech) Fall 2:49; 145 – Elan McCasland (Beech) over David Pierce (Cookeville) TF 18-3; 152 – Dalton Underwood (Cookeville) over Damon Wilson (Beech) Maj 14-5; 160 – Michael King (Beech) over Austin Hammons (Cookeville) Dec 7-4; 170 – Kaleb Rippy (Beech) over Alec Shoemake (Cookeville) Fall 2:45; 182 – Alex Thurmond (Cookeville) over Jordan Claybrook (Beech) Fall 1:04; 195 – Joseph Johnson (Beech) wins by forfeit.
Match 24
Heritage 34, Knoxville Halls 33
220 – Jebediah Davis (Heritage) over Dylan York (Knoxville Halls) Fall 0:43; 285 – Tyler Coppenger (Heritage) over Jacob Woods (Knoxville Halls) Fall 1:49; 106 – Juan Hernandez (Heritage) over Tanner Justice (Knoxville Halls) Dec 8-5; 113 – Evan Huling (Knoxville Halls) over Tyler Lane (Heritage) Fall 4:54; 120 – Nick Crawford (Heritage) over Calvin Giles (Knoxville Halls) Maj 14-6; 126 – Matthew Gold (Knoxville Halls) over Michael Wigdor (Heritage) Dec 13-12; 132 – Matthew Spradlin (Heritage) over Trey Lepper (Knoxville Halls) Dec 5-0; 138 – Michael Diemer (Heritage) over Joe Fox (Knoxville Halls) Dec 6-3; 145 – Andrew Kitts (Knoxville Halls) over James Berrier (Heritage) Fall 0:42; 152 – Colton McMahan (Knoxville Halls) over Alex Bryant (Heritage) Fall 0:24; 160 – Jacob Traxler (Heritage) over Sirrel Robinson (Knoxville Halls) Dec 12-5; 170 – Tyler Sheehan (Heritage) over Tyler Kalish (Knoxville Halls) Fall 2:17; 182 – Brandon Williams (Knoxville Halls) over Josh Carpenter (Heritage) Fall 3:39; 195 – Tanner Huff (Knoxville Halls) wins by forfeit.
CONSOLATION SEMIFINALS
Match 25
Ravenwood 48, Cookeville 24
285 – Rex Shotts (Ravenwood) over Darren Houston (Cookeville) Fall 2:24; 106 – Nicholas Freeman (Ravenwood) over Justin Rogers (Cookeville) TF 16-0; 113 – Elijah Dryer (Ravenwood) wins by forfeit; 120 – Murphy Elkins (Cookeville) over Dennis Manko (Ravenwood) Fall 2:59; 126 – Joe Hayden (Cookeville) over Charles Parsons (Ravenwood) Maj 12-0; 132 – Chris Rowland (Ravenwood) over Tristan Strader (Cookeville) Dec 6-2; 138 – Matthew McLean (Ravenwood) over Bronson Satterfield (Cookeville) Dec 8-3; 145 – Alec Finney (Ravenwood) over David Pierce (Cookeville) Fall 2:56; 152 – Taylor Warren (Ravenwood) over Dalton Underwood (Cookeville) Maj 14-6; 160 – Robin Klingensmith (Ravenwood) over Scott Chaffin (Cookeville) Fall 0:27; 170 – Austin Hammons (Cookeville) over Andrew Debattista (Ravenwood) Fall 3:36; 182 – Preston Shotts (Ravenwood) over Alex Thurmond (Cookeville) Fall 4:23; 195 – Kevin Faulkner (Ravenwood) over Austin Pike (Cookeville) Dec 5-0; 220 – Trent Cumby (Cookeville) over Clayton Hale (Ravenwood) Fall 2:32; Unsportsmanlike Conduct (Cookeville) -1.
Match 26
Soddy-Daisy 43, Heritage 33
285 – Tyler Coppenger (Heritage) over Trace McNew (Soddy Daisy) Fall 3:07; 106 – Juan Hernandez (Heritage) over Chase Payne (Soddy Daisy) Fall 2:51; 113 – Nick Crawford (Heritage) over Mason Blevins (Soddy Daisy) Fall 1:59; 120 – Jacob McClure (Soddy Daisy) over Michael Wigdor (Heritage) Maj 11-2; 126 – Austin Houser (Soddy Daisy) over Matthew Spradlin (Heritage) Fall 0:52; 132 – Michael Diemer (Heritage) over Emory Holcomb (Soddy Daisy) Dec 10-4; 138 – Tucker Russo (Soddy Daisy) over River Caylor (Heritage) Fall 0:18; 145 – Gage Richmond (Soddy Daisy) wins by forfeit; 152 – Austin Williamson (Soddy Daisy) over Brandon Vierengel (Heritage) Fall 3:05; 160 – Garrett Alexander (Soddy Daisy) over Jacob Traxler (Heritage) Dec 9-6; 170 – Tyler Hixson (Soddy Daisy) over Tyler Sheehan (Heritage) MFF; 182 – Hunter Maynor (Soddy Daisy) over Brandon Kagley (Heritage) Fall 2:40; 195 – Schuyler LaRue (Heritage) wins by forfeit; 220 – Jebediah Davis (Heritage) wins by forfeit.
THIRD PLACE
Match 27
Ravenwood 38, Soddy-Daisy 29
106 – Chase Payne (Soddy Daisy) over Elijah Dryer (Ravenwood) Fall 3:16; 113 – Mason Blevins (Soddy Daisy) over Nicholas Freeman (Ravenwood) Dec 10-4; 120 – Jacob McClure (Soddy Daisy) over Dennis Manko (Ravenwood) Fall 3:03; 126 – Austin Houser (Soddy Daisy) over Charles Parsons (Ravenwood) Dec 8-4; 132 – Chris Rowland (Ravenwood) over Connor Stiles (Soddy Daisy) Maj 11-3; 138 – Tucker Russo (Soddy Daisy) over Matthew McLean (Ravenwood) Fall 1:53; 145 – Gage Richmond (Soddy Daisy) over Jacob Costillo (Ravenwood) TF 15-0; 152 – Taylor Warren (Ravenwood) over Sheldon Roberson (Soddy Daisy) Fall 2:59; 160 – Robin Klingensmith (Ravenwood) over Austin Williamson (Soddy Daisy) Fall 5:17; 170 – Alex Omessi (Ravenwood) over Garrett Alexander (Soddy Daisy) Dec 9-3; 182 – Cade Smith (Ravenwood) over Tyler Hixson (Soddy Daisy) Maj 10-2; 195 – Ryan Geltch (Ravenwood) over Hunter Maynor (Soddy Daisy) SV-1 3-1; 220 – Rex Shotts (Ravenwood) over Christian Dean (Soddy Daisy) Fall 0:45; 285 – Rhondell Walker (Ravenwood) over Dylan Aslinger (Soddy Daisy) Fall 3:22.
CHAMPIONSHIP
Match 28
Cleveland 59, Wilson Central 15
195 – Ethan West (Cleveland) over Benjamin Iiles (Wilson Central) Fall 0:38; 220 – Koran Kennedy (Cleveland) over John Kramer (Wilson Central) UTB 3-2; 285 – John Gaither (Cleveland) over Christian Frans (Wilson Central) Fall 3:36; 106 – Colton Landers (Cleveland) over Nick King (Wilson Central) Fall 1:19; 113 – Tristian Blansit (Cleveland) over Caleb Berta (Wilson Central) Dec 5-1; 120 – Christian Cerrito (Wilson Central) over Taylor Bishop (Cleveland) Dec 4-2; 126 – Christopher Debien (Cleveland) over Lane Dickeson (Wilson Central) TF 19-4; 132 – Austin Stevison (Cleveland) over Austin Richard (Wilson Central) SV-1 7-6; 138 – Ezra Taylor (Cleveland) over Eddie Small (Wilson Central) Dec 4-3; 145 – William Haas (Cleveland) over John-Michael Jenkinson (Wilson Central) Inj 5:32; 152 – Michael Bimms (Wilson Central) over Jonathan Martin (Cleveland) Fall 0:15; 160 – Aaron Oliver (Cleveland) over John Davidson (Wilson Central) Dec 13-10; 170 – Josh Hamilton (Cleveland) over Tyler Georgeadis (Wilson Central) Fall 3:25; 182 – Perry Balte (Wilson Central) wins by forfeit.