2014 TSSAA Class A Girls’ Basketball Region Tournament Brackets


2014 DIVISION I CLASS A GIRLS BASKETBALL REGION BASKETBALL TOURNAMENTS

Region 1

Chuckey-Doak Middle School – Afton, TN


Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 1 #1 Cloudland  77            
    ¦ Cloudland  48        
Dist. 2 #4 Berean  15 ¦   ¦      
        ¦ Cloudland  46    
Dist. 2 #2 Washburn  28     ¦   ¦  
    ¦ South Greene  41 ¦   ¦  
Dist. 1 #3 South Greene  67 ¦       ¦  
            ¦ Cloudland
Dist. 2 #1 Cosby  35         ¦ Region
    ¦ Cosby  37     ¦ Champion
Dist. 1 #4 Hampton  33 ¦   ¦   ¦  
        ¦ North Greene  42 ¦  
Dist. 1 #2 North Greene  63     ¦      
    ¦ North Greene  39 ¦      
Dist. 2 #3 Hancock Co.  25 ¦          

Region 2

Wartburg Central High School – Wartburg, TN


Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 3 #1 Knoxville Grace  52            
    ¦ Knoxville Grace  56        
Dist. 4 #4 Oakdale  48 ¦   ¦      
        ¦ Knoxville Grace  56    
Dist. 4 #2 Oneida  57     ¦   ¦  
    ¦ Oneida  48 ¦   ¦  
Dist. 3 #3 Tellico Plains  51 ¦       ¦  
            ¦ Knoxville Grace
Dist. 4 #1 Oliver Springs  52         ¦ Region
    ¦ Oliver Springs  36     ¦ Champion
Dist. 3 #4 Harriman  41 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Meigs Co.  55 ¦  
Dist. 3 #2 Meigs Co.  76     ¦      
    ¦ Meigs Co.  41 ¦      
Dist. 4 #3 Wartburg Central  26 ¦          

Region 3

Chattanooga School for the Arts & Sciences – Chattanooga, TN


Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 5 #1 Chatt. Arts & Sciences  59            
    ¦ CSAS  37        
Dist. 6 #4 Richard Hardy  35 ¦   ¦      
        ¦ CSAS  48    
Dist. 6 #2 Whitwell  54     ¦   ¦  
    ¦ Whitwell  31 ¦   ¦  
Dist. 5 #3 Boyd Buchanan  37 ¦       ¦  
            ¦ Van Buren Co.
Dist. 6 #1 Van Buren Co.  76         ¦ Region
    ¦ Van Buren Co.  55     ¦ Champion
Dist. 5 #4 Chattanooga Grace  41 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Van Buren Co.  50 ¦  
Dist. 5 #2 Silverdale  45     ¦      
    ¦ Silverdale  53 ¦      
Dist. 6 #3 Lookout Valley  26 ¦          

Region 4

Livingston Academy – Livingston, TN


Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 7 #1 Jackson Co.  85            
    ¦ Jackson Co.  70        
Dist. 8 #4 Merrol Hyde  38 ¦   ¦      
        ¦ Jackson Co.  47    
Dist. 8 #2 Watertown  52     ¦   ¦  
    ¦ Watertown  39 ¦   ¦  
Dist. 7 #3 Pickett Co.  46 ¦       ¦  
            ¦ Clarkrange
Dist. 8 #1 Goodpasture  49         ¦ Region
    ¦ Clay Co.  47     ¦ Champion
Dist. 7 #4 Clay Co.  56 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Clarkrange  49 ¦  
Dist. 7 #2 Clarkrange  69     ¦      
    ¦ Clarkrange  74 ¦      
Dist. 8 #3 Red Boiling Springs  32 ¦          

Region 5

East Robertson High School – Cross Plains, TN


Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 9 #1 Community  65            
    ¦ Community  50        
Dist. 10 #4 East Robertson  32 ¦   ¦      
        ¦ Community  58    
Dist. 10 #2 Nashville Christian  59     ¦   ¦  
    ¦ Nashville Christian  44 ¦   ¦  
Dist. 9 #3 Moore Co.  47 ¦       ¦  
            ¦ Community
Dist. 10 #1 Houston Co.  52         ¦ Region
    ¦ Houston Co.  36     ¦ Champion
Dist. 9 #4 Middle TN Christian  46 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Houston Co.  48 ¦  
Dist. 9 #2 Forrest  48     ¦      
    ¦ Forrest  32 ¦      
Dist. 10 #3 McEwen  39 ¦          

Region 6

Wayne Co. High School – Waynesboro, TN


Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 11 #1 Cornersville  19            
    ¦ Loretto  45        
Dist. 12 #4 Loretto  45 ¦   ¦      
        ¦ Loretto  39    
Dist. 12 #2 Wayne Co.  46     ¦   ¦  
    ¦ Wayne Co.  37 ¦   ¦  
Dist. 11 #3 Culleoka  32 ¦       ¦  
            ¦ Collinwood
Dist. 12 #1 Collinwood  76         ¦ Region
    ¦ Collinwood  53     ¦ Champion
Dist. 11 #4 Santa Fe  48 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Collinwood  44 ¦  
Dist. 11 #2 Richland  49     ¦      
    ¦ Richland  44 ¦      
Dist. 12 #3 Summertown  46 ¦          

Region 7

South Fulton High School – South Fulton, TN


Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 13 #1 Dresden  73            
    ¦ Dresden  66        
Dist. 14 #4 Lake Co.  55 ¦   ¦      
        ¦ Dresden  34    
Dist. 14 #2 Gibson Co.  65     ¦   ¦  
    ¦ Gibson Co.  60 ¦   ¦  
Dist. 13 #3 West Carroll  46 ¦       ¦  
            ¦ Union City
Dist. 14 #1 Union City  75         ¦ Region
    ¦ Union City  51     ¦ Champion
Dist. 13 #4 McKenzie  29 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Union City  52 ¦  
Dist. 13 #2 Huntingdon  36     ¦      
    ¦ Greenfield  40 ¦      
Dist. 14 #3 Greenfield  46 ¦          

Region 8

Trinity Christian Academy – Jackson, TN


Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 15 #1 Middleton  62            
    ¦ Middleton  48        
Dist. 16 #4 MAHS  16 ¦   ¦      
        ¦ Middleton  50    
Dist. 16 #2 Mitchell  42     ¦   ¦  
    ¦ Scotts Hill  40 ¦   ¦  
Dist. 15 #3 Scotts Hill  46 ¦       ¦  
            ¦ Jackson Christian
Dist. 16 #1 Oakhaven  54         ¦ Region
    ¦ Decatur Co. Riverside  59     ¦ Champion
Dist. 15 #4 Decatur Co. Riverside  62 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Jackson Christian  57 ¦  
Dist. 15 #2 Jackson Christian  67     ¦      
    ¦ Jackson Christian  72 ¦      
Dist. 16 #3 B.T. Washington  34 ¦