2014 TSSAA Class A Boys’ Basketball Region Tournament Brackets


2014 DIVISION I CLASS A BOYS BASKETBALL REGION BASKETBALL TOURNAMENTS

Region 1

Chuckey-Doak Middle School – Afton, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 1 #1 Hampton  78            
    ¦ Hampton  92        
Dist. 2 #4 TN School for the Deaf  28 ¦   ¦      
        ¦ Hampton  69    
Dist. 2 #2 Hancock Co.  47     ¦   ¦  
    ¦ Hancock Co.  43 ¦   ¦  
Dist. 1 #3 Unaka  46 ¦       ¦  
            ¦ Hampton
Dist. 2 #1 Cosby  48         ¦ Region
    ¦ North Greene  38     ¦ Champion
Dist. 1 #4 North Greene  53 ¦   ¦   ¦  
        ¦ South Greene  63 ¦  
Dist. 1 #2 South Greene  86     ¦      
    ¦ South Greene  51 ¦      
Dist. 2 #3 Berean  45 ¦          

Region 2

Wartburg Central High School – Wartburg, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 3 #1 Meigs Co.  90            
    ¦ Meigs Co.  73        
Dist. 4 #4 Jellico  68 ¦   ¦      
        ¦ Meigs Co.  46    
Dist. 4 #2 Wartburg Central  57     ¦   ¦  
    ¦ Wartburg Central  58 ¦   ¦  
Dist. 3 #3 Rockwood  49 ¦       ¦  
            ¦ Meigs Co.
Dist. 4 #1 Coalfield  78         ¦ Region
    ¦ Coalfield  44     ¦ Champion
Dist. 3 #4 Tellico Plains  59 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Knoxville Grace  40 ¦  
Dist. 3 #2 Knoxville Grace  82     ¦      
    ¦ Knoxville Grace  80 ¦      
Dist. 4 #3 Oneida  58 ¦          

Region 3

Chattanooga School for the Arts & Sciences – Chattanooga, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 5 #1 Boyd Buchanan  59            
    ¦ Boyd Buchanan  66        
Dist. 6 #4 Lookout Valley  41 ¦   ¦      
        ¦ Boyd Buchanan  66    
Dist. 6 #2 Marion Co.  64     ¦   ¦  
    ¦ Copper Basin  51 ¦   ¦  
Dist. 5 #3 Copper Basin  70 ¦       ¦  
            ¦ Boyd Buchanan
Dist. 6 #1 Sale Creek  73         ¦ Region
    ¦ Sale Creek  63     ¦ Champion
Dist. 5 #4 Chattanooga Grace  60 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Sale Creek  56 ¦  
Dist. 5 #2 Chatt. Arts & Sciences  76     ¦      
    ¦ CSAS  60 ¦      
Dist. 6 #3 Whitwell  52 ¦          

Region 4

Livingston Academy – Livingston, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 7 #1 Clarkrange  85            
    ¦ Clarkrange  83        
Dist. 8 #4 Merrol Hyde  46 ¦   ¦      
        ¦ Clarkrange  55    
Dist. 8 #2 Gordonsville  71     ¦   ¦  
    ¦ Gordonsville  67 ¦   ¦  
Dist. 7 #3 Monterey  45 ¦       ¦  
            ¦ Goodpasture
Dist. 8 #1 Goodpasture  93         ¦ Region
    ¦ Goodpasture  90     ¦ Champion
Dist. 7 #4 Jackson Co.  24 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Goodpasture  75 ¦  
Dist. 7 #2 Pickett Co.  58     ¦      
    ¦ Pickett Co.  58 ¦      
Dist. 8 #3 Watertown  53 ¦          

Region 5

East Robertson High School – Cross Plains, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 9 #1 Forrest  47            
    ¦ Forrest  38        
Dist. 10 #4 McEwen  42 ¦   ¦      
        ¦ East Robertson  53    
Dist. 10 #2 East Robertson  75     ¦   ¦  
    ¦ East Robertson  50 ¦   ¦  
Dist. 9 #3 Middle TN Christian  65 ¦       ¦  
            ¦ LEAD Aca.
Dist. 10 #1 Nashville Christian  60         ¦ Region
    ¦ Nashville Christian  50     ¦ Champion
Dist. 9 #4 Community  55 ¦   ¦   ¦  
        ¦ LEAD Aca.  59 ¦  
Dist. 9 #2 Fayetteville  55     ¦      
    ¦ LEAD Aca.  58 ¦      
Dist. 10 #3 LEAD Aca.  57 ¦          

Region 6

Wayne Co. High School – Waynesboro, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 11 #1 Columbia Aca.  70            
    ¦ Columbia Aca.  73        
Dist. 12 #4 Perry Co.  45 ¦   ¦      
        ¦ Columbia Aca.  75    
Dist. 12 #2 Loretto  44     ¦   ¦  
    ¦ Loretto  49 ¦   ¦  
Dist. 11 #3 Richland  31 ¦       ¦  
            ¦ Columbia Aca.
Dist. 12 #1 Collinwood  72         ¦ Region
    ¦ Collinwood  54     ¦ Champion
Dist. 11 #4 Santa Fe  41 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Collinwood  68 ¦  
Dist. 11 #2 Mt. Pleasant  51     ¦      
    ¦ Mt. Pleasant  51 ¦      
Dist. 12 #3 Wayne Co.  49 ¦          

Region 7

South Fulton High School – South Fulton, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 13 #1 Dresden  75            
    ¦ Dresden  33        
Dist. 14 #4 Gibson Co.  74 ¦   ¦      
        ¦ Humboldt  47    
Dist. 14 #2 Humboldt  74     ¦   ¦  
    ¦ Humboldt  67 ¦   ¦  
Dist. 13 #3 Huntingdon  59 ¦       ¦  
            ¦ Humboldt
Dist. 14 #1 Union City  84         ¦ Region
    ¦ Union City  56     ¦ Champion
Dist. 13 #4 West Carroll  44 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Union City  43 ¦  
Dist. 13 #2 McKenzie  57     ¦      
    ¦ McKenzie  32 ¦      
Dist. 14 #3 Lake Co.  53 ¦          

Region 8

Mitchell High School – Memphis, TN

Seeding Quarterfinals Semifinals Finals  
Dist. 15 #1 Trinity Christian  58            
    ¦ Trinity Christian  34        
Dist. 16 #4 KIPP Aca.  54 ¦   ¦      
        ¦ B.T. Washington  44    
Dist. 16 #2 B.T. Washington  76     ¦   ¦  
    ¦ B.T. Washington  62 ¦   ¦  
Dist. 15 #3 Adamsville  58 ¦       ¦  
            ¦ Mitchell
Dist. 16 #1 Mitchell  78         ¦ Region
    ¦ Mitchell  61     ¦ Champion
Dist. 15 #4 Decatur Co. Riverside  21 ¦   ¦   ¦  
        ¦ Mitchell  63 ¦  
Dist. 15 #2 Middleton  40     ¦      
    ¦ MAHS  35 ¦      
Dist. 16 #3 MAHS  41 ¦