2014 Class AAA Girls’ Volleyball Region/Sectional Results


Region 1 @ Morristown-Hamblen High School West

Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 1
State Qualifier
 
Dist. 1 Winner Dobyns Bennett            
    ¦ Dobyns Bennett        
Dist. 2 Runner-Up Jefferson Co. ¦ 25-23, 25-13, 25-23 ¦      
        ¦ Dobyns Bennett    
Dist. 2 Winner Morristown West     ¦ 20-25, 25-14, 25-19, 25-16 ¦  
    ¦ Morristown West ¦   ¦ Dobyns Bennett
Dist. 1 Runner-Up Science Hill ¦ 25-14, 25-17, 24-26, 21-25, 17-15     ¦ 20-25, 26-24, 25-22, 20-25, 15-13
          Bearden ¦  

Region 2

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 2
State Qualifier
 
Dist. 3 Winner Oak Ridge            
    ¦ Farragut        
Dist. 4 Runner-Up Farragut ¦ 25-8, 25-10, 25-11 ¦      
        ¦ Farragut    
Dist. 4 Winner Bearden     ¦ 25-13, 19-25, 16-25, 25-16, 15-13 ¦  
    ¦ Bearden ¦   ¦ Farragut
Dist. 3 Runner-Up Anderson Co. ¦ 25-18, 25-13, 25-17     ¦ 25-16, 25-12, 25-18
          Morristown West ¦  

Region 3 @ Cookeville High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 3
State Qualifier
 
Dist. 5 Winner Ooltewah            
    ¦ Ooltewah        
Dist. 6 Runner-Up Rhea Co. ¦ 25-9, 25-10, 25-20 ¦      
        ¦ Cookeville    
Dist. 6 Winner Cookeville     ¦ 11-25, 26-24, 25-19, 15-25, 16-14 ¦  
    ¦ Cookeville ¦   ¦ Blackman
Dist. 5 Runner-Up East Hamilton ¦ 14-25, 25-11, 25-20, 25-11     ¦ 3-1
          Blackman ¦  

Region 4 @ Coffee County Central High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 4
State Qualifier
 
Dist. 7 Winner Siegel            
    ¦ Siegel        
Dist. 8 Runner-Up Lincoln Co. ¦ 25-8, 25-3, 25-13 ¦      
        ¦ Siegel    
Dist. 8 Winner Coffee Co.     ¦ 25-21, 25-13, 25-16 ¦  
    ¦ Blackman ¦   ¦ Siegel
Dist. 7 Runner-Up Blackman ¦ 25-18, 25-3, 25-17     ¦ 25-17, 23-25, 25-13, 25-17
          Ooltewah ¦  

Region 5 @ West Creek High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 5
State Qualifier
 
Dist. 9 Winner Portland            
    ¦ Portland        
Dist. 10 Runner-Up Clarksville ¦ 18-25, 25-20, 25-13, 25-10 ¦      
        ¦ Beech    
Dist. 10 Winner West Creek     ¦ 3-2 ¦  
    ¦ Beech ¦   ¦ Ravenwood
Dist. 9 Runner-Up Beech ¦ 21-25, 25-16, 25-10, 21-25, 15-11     ¦ 25-17, 17-25, 25-15, 25-20
          Ravenwood ¦  

Region 6 @ John Overton High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 6
State Qualifier
 
Dist. 11 Winner Brentwood            
    ¦ Brentwood        
Dist. 12 Runner-Up McGavock ¦ 25-6, 25-13, 25-4 ¦      
        ¦ Brentwood    
Dist. 12 Winner N. Overton     ¦ 25-14, 25-20, 25-17 ¦  
    ¦ Ravenwood ¦   ¦ Brentwood
Dist. 11 Runner-Up Ravenwood ¦ 25-6, 25-15, 25-20     ¦ 25-11, 25-13, 25-14
          Portland ¦  

Region 7 @ Bartlett High School

Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 7
State Qualifier
 
Dist. 13 Winner Munford            
    ¦ Munford        
Dist. 14 Runner-Up Bolton ¦ 25-14, 25-11, 25-22 ¦      
        ¦ Bartlett    
Dist. 14 Winner Bartlett     ¦ 25-17, 23-25, 25-13, 25-9 ¦  
    ¦ Bartlett ¦   ¦ Bartlett
Dist. 13 Runner-Up Hardin Co. ¦ 25-9, 25-11, 25-12     ¦ 25-22-28-26, 25-15
          Collierville ¦  

Region 8 – White Station High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 8
State Qualifier
 
Dist. 15 Winner Houston            
    ¦ Houston        
Dist. 16 Runner-Up Whitehaven ¦ ¦      
        ¦ Houston    
Dist. 16 Winner White Station     ¦ 25-19, 23-25, 25-10, 25-23 ¦  
    ¦ Collierville ¦   ¦ Houston
Dist. 15 Runner-Up Collierville ¦ 20-25, 26-24, 25-18, 25-14     ¦ 3-0
          Munford ¦