2014 Class A Girls’ Volleyball Region/Sectional Results


Region 1 @ South Greene High School

Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 1
State Qualifier
 
           
    ¦ South Greene        
¦ ¦      
        ¦ South Greene    
    ¦ ¦  
    ¦ Berean ¦   ¦ South Greene
¦     ¦ 3-0
          Concord ¦  

Region 2

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 2
State Qualifier
 
Dist. 3 Winner Knoxville Grace            
    ¦ Knoxville Grace        
Dist. 4 Runner-Up Jellico ¦ ¦      
        ¦ Knoxville Grace    
Dist. 4 Winner Coalfield     ¦ 25-16, 17-25, 25-19, 23-25, 15-12 ¦  
    ¦ Concord ¦   ¦ Knoxville Grace
Dist. 3 Runner-Up Concord ¦     ¦ 3-0
          Berean ¦  

Region 3 @ Boyd Buchanan High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 3
State Qualifier
 
Dist. 5 Winner Boyd Buchanan            
    ¦ Boyd Buchanan        
Dist. 6 Runner-Up Lookout Valley ¦ 25-21, 21-25, 25-12, 23-25, 15-9 ¦      
        ¦ Boyd Buchanan    
Dist. 6 Winner Sale Creek     ¦ 10-25, 25-8, 25-18, 25-20 ¦  
    ¦ Chattanooga Grace ¦   ¦ Boyd Buchanan
Dist. 5 Runner-Up Chattanooga Grace ¦ 25-21, 25-19, 24-26, 25-16     ¦ 25-17, 25-17, 25-11
          Watertown ¦  

Region 4 @ Goodpasture Christian School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 4
State Qualifier
 
Dist. 7 Winner Jackson County            
    ¦ Watertown        
Dist. 8 Runner-Up Watertown ¦ 3-2 ¦      
        ¦ Goodpasture    
Dist. 8 Winner Goodpasture     ¦ 25-12, 24-19, 25-10 ¦  
    ¦ Goodpasture ¦   ¦ Goodpasture
Dist. 7 Runner-Up Clay County ¦ 25-5, 25-6, 25-3     ¦ 25-11, 25-10, 25-10
          Chattanooga Grace ¦  

Region 5 @ East Robertson High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 5
State Qualifier
 
Dist. 9 Winner Eagleville            
    ¦ Eagleville        
Dist. 10 Runner-Up Nashville Christian ¦ 28-26, 25-17, 23-25, 25-10 ¦      
        ¦ Eagleville    
Dist. 10 Winner East Robertson     ¦ 25-21, 25-22, 25-17 ¦  
    ¦ East Robertson ¦   ¦ Summertown
Dist. 9 Runner-Up Middle TN Christian ¦ 3-1     ¦ 16-25, 25-16, 25-14, 15-25, 18-16
          Summertown ¦  

Region 6 @ Perry County High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 6
State Qualifier
 
Dist. 11 Winner Columbia Academy            
    ¦ Summertown        
Dist. 12 Runner-Up Summertown ¦ 3-2 ¦      
        ¦ Loretto    
Dist. 12 Winner Loretto     ¦ 3-0 ¦  
    ¦ Loretto ¦   ¦ Loretto
Dist. 11 Runner-Up Santa Fe ¦ 3-0     ¦ 3-1
          East Robertson ¦  

Region 7 @ Halls High School

Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 7
State Qualifier
 
           
    ¦ Halls        
¦ ¦      
        ¦ Halls    
    ¦ ¦  
    ¦ Peabody ¦   ¦ Middleton
¦     ¦ 25-20, 25-14, 15-25, 25-21
          Middleton ¦  

Region 8

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 16 – 7:00 P.M.
Site 8
State Qualifier
 
Dist. 15 Winner Trinity Christian            
    ¦ Trinity Christian        
Dist. 16 Runner-Up M. Middle College ¦ 25-6, 25-8, 25-8 ¦      
        ¦ Trinity Christian    
Dist. 16 Winner Mitchell     ¦ 25-17, 25-14, 25-12 ¦  
    ¦ Middleton ¦   ¦ Trinity Christian
Dist. 15 Runner-Up Middleton ¦ 25-15, 25-22, 25-3     ¦ 25-10, 25-9, 25-12
          Peabody ¦