2013 Division II Class AA State Golf Championships Day One Results


2013 Division II Class AA State Golf Championships
WillowBrook Golf Club
Manchester, TN
September 23rd – 24th, 2013

BOYS RESULTS

Team Scores

Baylor 298, Montgomery Bell Academy 299, Ensworth 301, McCallie 301, Memphis University School 301, Briarcrest 307.

Individual Scores

Patrick McDonald (Sr.), McCallie   32-35–67
Greg Gionfriddo (So.), Christian Brothers   36-35–71
Hays Moreland (Jr.), Memphis University School   34-37–71
Cal Fisher (Sr.), Montgomery Bell Academy   32-39–71
Grey Peevy (Sr.), St. Benedict   34-38–72
Chase Roswell (Fr.), Baylor   36-36–72
Oliver Simonsen (So.), Baylor   37-35–72
Will Garside (Sr.), Ensworth   38-34–72
Quinn Edwards (Fr.), Christian Brothers   36-37–73
Tucker Snipes (Sr.), McCallie   35-38–73
Jordan Botwinick (So.), Briarcrest   35-39–74
Garrison Hogan (Jr.), Ensworth   33-41–74
Tucker Fox (Sr.), Memphis University School   34-40–74
Conner Downey (So.), Montgomery Bell Academy   37-38–75
George Hite (Jr.), Montgomery Bell Academy   34-41–75
Gordon Hulgan (Sr.), McCallie   40-36–76
Danny Harris (Jr.), Briarcrest   41-35–76
Nic Vandeventer (Jr.), Baylor   35-41–76
Brock Ochsenreiter (So.), Ensworth   35-41–76
George Kawell (Sr.), Briarcrest   35-43–78
Kevin Groogan (Jr.), Father Ryan   39-39–78
Chase Mathews (Sr.), Montgomery Bell Academy   36-42–78
Gavin Roberson (Fr.), Baylor   39-39–78
Hayden Combs (Sr.), Memphis University School   40-38–78
Cal Rieke (Fr.), Montgomery Bell Academy   38-40–78
Goodman Rudolph (Fr.), Memphis University School   39-39–78
Peyton Dix (So.), Briarcrest   37-42–79
Jack Nesbitt (Sr.), Ensworth   38-41–79
Mason Rudolph (Fr.), Memphis University School   38-43–81
Donnelly Wolf (Jr.), Father Ryan   39-44–83
Aron Clark (So.), Ensworth   39-44–83
Cal Templeton (So.), Briarcrest   37-48–85
Luke Hamilton (Jr.), McCallie   38-47–85
Jay Comegna (So.), Brentwood Academy   41-44–85
Ethan Dendy (Fr.), McCallie   44-49–93
Bennett Taylor (So.), Baylor   44-49–93


GIRLS RESULTS

Team Scores

Baylor 145, Ensworth 153, St. Agnes 158, Girls Preparatory School 178, Hutchison 178, Harpeth Hall 187.

Individual Scores

Blakesly Warren (Sr.), Baylor   33-37–70
Lauren Wade (Sr.), Briarcrest   38-34–72
Katherine Holmes (So.), Baylor   38-37–75
Lindsay Miller (Jr.), Ensworth   38-38–76
Abby Heck (Fr.), St. Agnes   37-39–76
Alexandra Farnsworth (Sr.), Ensworth   34-43–77
Eleanor Bursi (So.), St. Agnes   41-41–82
Emily Blake (Jr.), Girls Preparatory School   42-41–83
Drew McDonagh (Sr.), Hutchison   45-41–86
Danielle Bates (Fr.), Baylor   40-47–87
Maribeth Peevy (Fr.), St. Benedict   47-40–87
Laura Knight (Jr.), Pope John Paul   46-44–90
Mary Caton Peffen (Sr.), Harpeth Hall   46-46–92
Allison Ann Gusmus (Jr.), Hutchison   44-48–92
Abby Holliday (Sr.), Hutchison   45-47–92
Madie Angell (Jr.), Pope John Paul   46-48–94
Mary Melissa Manuel (So.), Girls Preparatory School   44-51–95
Meredith Martineau (Jr.), Harpeth Hall   43-52–95
Corinne Parrish (Fr.), Ensworth   44-54–98
Scottie Sandlin (Fr.), Girls Preparatory School   49-49–98
Aubrey Frantz (Fr.), Father Ryan   47-53–100
Callon Green (Fr.), St. Agnes   48-52–100
Lucy Smith (So.), Harpeth Hall   47-53–100
Aubrey Morris (So.), Briarcrest   58-59–117