2013 Division II Class A State Golf Championships Final Results


2013 Division II Class A State Golf Championships
WillowBrook Golf Club
Manchester, TN
September 23rd – 24th, 2013

BOYS RESULTS

Team Scores

St. George’s 583, Webb School of Knoxville 610, University School of Jackson 615, Northpoint 637, Franklin Road Academy 656, Battle Ground Academy 665.

Individual Scores

Grant Hirschman (Sr.), St. George’s   70-69–139
Chase Harris (Jr.), University School of Jackson   68-72–140
Ben Pearson (Sr.), Evangelical Christian School   67-74–141
Phillip Hickam (Sr.), Northpoint   73-70–143
Colin Kraus (Sr.), St. George’s   75-71–146
Blake Smith (Jr.), Webb School of Knoxville   73-75–148
Bo Gwynne (Jr.), Friendship Christian   78-71–149
Josh Warlick (Sr.), St. George’s   74-75–149
Thomas Keaton (Jr.), Webb School of Knoxville   76-75–151
Ray Howard (Jr.), University School of Jackson   75-76–151
Ashton Hunter (Sr.), Franklin Road Academy   75-76–151
Win Temple (Jr.), Battle Ground Academy   80-72–152
Winston Margaritis (8th), St. George’s   76-77–153
Turner South (So.), Webb School of Knoxville   77-78–155
Grant Bodie (Jr.), Webb School of Knoxville   76-80–156
Ryan Davis (Fr.), University School of Jackson   77-80–157
William Disspayne (So.), Franklin Road Academy   75-82–157
Brady Lawrence (Sr.), Battle Ground Academy   81-78–159
Heath Newsom (Jr.), Northpoint   79-80–159
Eli Davis (Jr.), King’s Academy   78-83–161
Josh Caldwell (So.), Evangelical Christian School   76-85–161
Taylor Newton (Sr.), Northpoint   82-81–163
Reece Bodiford (8th), Donelson Christian Academy   83-83–166
Mark Puryear (Sr.), Battle Ground Academy   85-83–168
Ezra Joyner (So.), Rossville   88-81–169
Selden Mathews (Fr.), Franklin Road Academy   86-84–170
Daylen Tapp (Jr.), Northpoint   86-87–173
Ben Otten (Sr.), Northpoint   85-92–177
Alex Schwaner (Sr.), Franklin Road Academy   85-93–178
Ely Mandle (Sr.), University School of Jackson   90-89–179
Cole Wells (So.), Battle Ground Academy   97-89–186
Matt Reed (Sr.), Battle Ground Academy   104-92–196
Jack Dunnavant (Sr.), St. George’s   0-74–74
Matthew Teel , University School of Jackson   0-83–83
Ben Wofford (8th), Webb School of Knoxville   0-90–90
Allen Gaines (Jr.), Franklin Road Academy   0-93–93


GIRLS RESULTS

Team Scores

Franklin Road Academy 322, First Assembly Christian School 326, St. Mary’s 355, Northpoint 371, Webb School of Knoxville 399, Battle Ground Academy 417.

Individual Scores

Nicole Page (So.), Franklin Road Academy   73-76–149
Elizabeth England (Sr.), First Assembly Christian School   76-74–150
Jenna Burris (Sr.), St. Andrew’s-Sewanee   77-81–158
Ashlyn Dixon (Sr.), Harding Academy   83-80–163
Maddie Rhodes (Sr.), St. Mary’s   84-84–168
Sarah Moon (Jr.), St. George’s   84-86–170
Maggie Weeks (Sr.), Franklin Road Academy   88-85–173
Marti White (Jr.), Northpoint   85-90–175
Grace Ingram (Sr.), First Assembly Christian School   95-81–176
Jamie Kendrick (Fr.), Franklin Road Academy   93-91–184
Laura Kate Hamilton (Sr.), St. Mary’s   98-89–187
Emily Davis (Jr.), University School of Nashville   94-96–190
Shelby Hatchett (Fr.), University School of Jackson   99-92–191
Rachel Arvizu (So.), Battle Ground Academy   100-94–194
Shelby Bergner (Fr.), Webb School of Knoxville   93-101–194
Becca Jenkins (Sr.), Northpoint   101-95–196
Candice Walker (Sr.), Northpoint   102-100–202
Ann Legg-Margiotta (Sr.), Webb School of Knoxville   102-103–205
Ashley Bergner (Sr.), Webb School of Knoxville   112-103–215
Hannah Wright (Fr.), Battle Ground Academy   115-108–223
Abigail Dillon (Jr.), St. Cecilia   130-114–244
Alana Olswing (Sr.), St. Mary’s   0-99–99