2013 Division II Class A State Golf Championships Day One Results


2013 Division II Class A State Golf Championships
WillowBrook Golf Club
Manchester, TN
September 23rd – 24th, 2013

BOYS RESULTS

Team Scores

St. George’s 294, Webb School of Knoxville 302, University School of Jackson 304, Northpoint 319, Franklin Road Academy 321, Battle Ground Academy 343.

Individual Scores

Ben Pearson (Sr.), Evangelical Christian School 34-33–67
Chase Harris (Jr.), University School of Jackson 34-34–68
Grant Hirschman (Sr.), St. George’s 34-36–70
Phillip Hickam (Sr.), Northpoint 36-37–73
Blake Smith (Jr.), Webb School of Knoxville 38-35–73
Josh Warlick (Sr.), St. George’s 37-37–74
William Disspayne (So.), Franklin Road Academy 38-37–75
Ashton Hunter (Sr.), Franklin Road Academy 37-38–75
Walt Kearney (Sr.), St. George’s 38-37–75
Colin Kraus (Sr.), St. George’s 36-39–75
Ray Howard (Jr.), University School of Jackson 37-38–75
Josh Caldwell (So.), Evangelical Christian School 39-37–76
Winston Margaritis (8th), St. George’s 37-39–76
Grant Bodie (Jr.), Webb School of Knoxville 37-39–76
Thomas Keaton (Jr.), Webb School of Knoxville 38-38–76
Turner South (So.), Webb School of Knoxville 37-40–77
Ryan Davis (Fr.), University School of Jackson 40-37–77
Eli Davis (Jr.), King’s Academy 35-43–78
Bo Gwynne (Jr.), Friendship Christian 40-38–78
Heath Newsom (Jr.), Northpoint 38-41–79
Win Temple (Jr.), Battle Ground Academy 40-40–80
Brady Lawrence (Sr.), Battle Ground Academy 38-43–81
Taylor Newton (Sr.), Northpoint 45-37–82
Reece Bodiford (8th), Donelson Christian Academy 40-43–83
Logan Hughes (Sr.), University School of Jackson 42-42–84
Mark Puryear (Sr.), Battle Ground Academy 41-44–85
Alex Schwaner (Sr.), Franklin Road Academy 42-43–85
Ben Otten (Sr.), Northpoint 42-43–85
Selden Mathews (Fr.), Franklin Road Academy 40-46–86
Daylen Tapp (Jr.), Northpoint 41-45–86
Blake Moore (So.), Webb School of Knoxville 40-46–86
Ezra Joyner (So.), Rossville 44-44–88
Ely Mandle (Sr.), University School of Jackson 42-48–90
John Harris (Sr.), Franklin Road Academy 46-45–91
Cole Wells (So.), Battle Ground Academy 49-48–97
Matt Reed (Sr.), Battle Ground Academy 48-56–104

GIRLS RESULTS

Team Scores

Franklin Road Academy 161, First Assembly Christian School 171, St. Mary’s 182, Northpoint 186, Webb School of Knoxville 195, Battle Ground Academy 215.

Individual Scores

Nicole Page (So.), Franklin Road Academy 36-37–73
Elizabeth England (Sr.), First Assembly Christian School 36-40–76
Jenna Burris (Sr.), St. Andrew’s-Sewanee 37-40–77
Ashlyn Dixon (Sr.), Harding Academy 41-42–83
Maddie Rhodes (Sr.), St. Mary’s 40-44–84
Sarah Moon (Jr.), St. George’s 44-40–84
Marti White (Jr.), Northpoint 42-43–85
Maggie Weeks (Sr.), Franklin Road Academy 46-42–88
Jamie Kendrick (Fr.), Franklin Road Academy 43-50–93
Shelby Bergner (Fr.), Webb School of Knoxville 43-50–93
Emily Davis (Jr.), University School of Nashville 46-48–94
Grace Ingram (Sr.), First Assembly Christian School 43-52–95
Laura Kate Hamilton (Sr.), St. Mary’s 51-47–98
Shelby Hatchett (Fr.), University School of Jackson 48-51–99
Rachel Arvizu (So.), Battle Ground Academy 52-48–100
Becca Jenkins (Sr.), Northpoint 48-53–101
Ann Legg-Margiotta (Sr.), Webb School of Knoxville 52-50–102
Candice Walker (Sr.), Northpoint 48-54–102
K.K. Mitchell (Sr.), St. Mary’s 52-52–104
Ashley Bergner (Sr.), Webb School of Knoxville 52-60–112
Hannah Wright (Fr.), Battle Ground Academy 54-61–115
Abigail Dillon (Jr.), St. Cecilia 58-72–130