2013 Class AAA State Golf Championships Day One Results


2013 Class AAA State Golf Championships
WillowBrook Golf Club
Manchester, TN
October 8th – 9th, 2013

BOYS RESULTS

Team Scores

Hendersonville 298, Houston 304, Brentwood 308, Farragut 308, Cookeville 311, Dobyns Bennett 321, Lawrence County 328, Hardin County 349.

Individual Scores

Matt Johnson (So.), Coffee County   35-35–70
Noah Trenkler (Sr.), Hendersonville   36-35–71
Zach Haynes (Sr.), Smyrna   34-37–71
Hunter Richardson (Sr.), Clarksville   36-36–72
Logan Watkins (Sr.), Brighton   35-37–72
Sean Conally (Sr.), Cookeville   39-34–73
Landon Albert (Jr.), Hendersonville   37-36–73
Cameron Smith (Jr.), Brentwood   37-36–73
Chip Thomas (So.), Farragut   38-35–73
Clayton Gregory (Jr.), Bartlett   33-40–73
Ben Huskey (Sr.), Sevier County   36-37–73
Cameron Bruce (So.), White County   36-38–74
Vince Gallagher (Jr.), Springfield   37-37–74
Hayden Hauss (Jr.), Houston   37-38–75
Hunter Howell (Sr.), Ravenwood   36-39–75
Malik Luckett (Sr.), White Station   38-37–75
Jacob Sherlin (Jr.), Hendersonville   36-40–76
Austin Hazelgrove (Jr.), Houston   37-39–76
Lake Akins (Sr.), Houston   38-38–76
Tanner Owens (So.), Blackman   37-39–76
Jacob Choi (Sr.), Houston   38-39–77
Chris Tyminski (Sr.), Brentwood   39-38–77
Tyler Johnson (So.), Farragut   38-39–77
Spencer Cross (Fr.), Sevier County   35-42–77
Danny Gleeson (Sr.), Ooltewah   38-39–77
Anthony Marcinelli (Jr.), Hardin Valley   38-39–77
Logan Price (So.), East Hamilton   39-38–77
Cameron Yeary (So.), Knoxville Halls   36-41–77
Robert Agee (So.), Cookeville   36-42–78
Will Brooks (Fr.), Cookeville   37-41–78
Nathan Huynh (Jr.), Houston   39-39–78
Austin Lancaster (So.), Hendersonville   42-36–78
Hayden Goodheart (Jr.), Brentwood   42-36–78
Brian Clark (So.), Farragut   39-39–78
Trey Poteet (Jr.), Knoxville Halls   35-43–78
Zach Smith (Sr.), Bolton   38-40–78
Jack Story (So.), Dickson County   40-38–78
Noah Vongphit (Jr.), Collierville   37-41–78
Drew Doran (Sr.), Dobyns Bennett   39-40–79
Davis Baxter (Sr.), Ravenwood   36-43–79
Cooper Sears (Fr.), Mt. Juliet   38-41–79
Brayden Garrison (So.), Ravenwood   37-42–79
James Beckner (Jr.), Dobyns Bennett   39-41–80
William Nottingham (So.), Dobyns Bennett   39-41–80
Parks Hartsfield (Jr.), Lawrence County   40-40–80
Mark Dalton (Jr.), Farragut   40-40–80
Trevor Johnson (So.), Brentwood   42-38–80
Connor McKay (Jr.), Farragut   37-43–80
Tanner Nelson (Sr.), Lenoir City   38-42–80
Ben Carroll (Sr.), Hardin County   42-39–81
Charles Seals (So.), Hendersonville   39-42–81
Eddie Karst (So.), Dobyns Bennett   38-44–82
Daniel Jared (Sr.), Cookeville   40-42–82
Andrew Nottingham (Sr.), Dobyns Bennett   40-42–82
Tiler Crowder (Sr.), Lawrence County   41-41–82
Ben Wright (Sr.), Lawrence County   39-43–82
Stuart Carter (Jr.), Collierville   39-43–82
Cole Clear (Jr.), Riverdale   39-43–82
Jaxson McAnally (Sr.), Lawrence County   43-41–84
Daniel Booker (Jr.), Dyer County   39-45–84
Adam Clayton (Sr.), Lawrence County   43-42–85
Jake Funderburk (Fr.), Cookeville   41-45–86
Tyler Webb (Jr.), Hardin County   44-42–86
Hayden Bramble (Sr.), Wilson Central   41-46–87
Chad Couch (Fr.), Tennessee   47-40–87
Drew Grundberg (Sr.), Brentwood   43-46–89
Ian Campbell (Sr.), Germantown   44-45–89
Kyle Limburg (Jr.), Walker Valley   44-46–90
Trenton LaRue (So.), Hardin County   45-46–91
Kelby Wardlow (Sr.), Hardin County   44-47–91
Kodey Popplewell (So.), Cherokee   42-50–92
Ben Hopper (Sr.), Hardin County   47-53–100


GIRLS RESULTS

Team Scores

Rossview 162, Science Hill 162, Warren County 162, Farragut 169, Brighton 171, Coffee County 176, Ravenwood 177, White Station 197.

Individual Scores

Aubree Jones (Fr.), Brighton   35-37–72
Samantha Griffith (Sr.), Ooltewah   40-37–77
Anna Cunningham (Sr.), Cookeville   37-41–78
Caroline Caudill (Fr.), Rossview   38-42–80
Hannah Powell (Fr.), Warren County   40-40–80
Leah Deagle (Sr.), Station Camp   37-43–80
Cydney Murrell (Jr.), Heritage   41-39–80
Haley Wagner (Sr.), Daniel Boone   36-44–80
Addison Baggarly (Fr.), Science Hill   42-39–81
Allison Woodward (Sr.), Science Hill   39-42–81
Megan Gaylor (Sr.), Knoxville Halls   40-41–81
Haverly Harrold (So.), Dobyns Bennett   40-41–81
Kayland Boling (Jr.), Farragut   43-39–82
Reagan Greene (Jr.), Rossview   43-39–82
Saylem Powell (So.), Warren County   38-44–82
Hanley Long (Jr.), Rossview   43-39–82
Megan Beane (Sr.), Clarksville   42-41–83
Meghann Stamps (So.), Hendersonville   46-38–84
Lindsay Taylor (Sr.), Campbell County   40-45–85
Hollee Sadler (Jr.), Coffee County   43-43–86
Shelby Johnson (Jr.), White County   42-44–86
Haley Smith (Jr.), Independence   39-47–86
Elizabeth Keeling (Jr.), Farragut   48-39–87
Reagan Kinnie (So.), Riverdale   40-47–87
Courtney Craven (So.), Ravenwood   42-46–88
Alexis Shaw (So.), South Doyle   46-42–88
Brittany Myers (Jr.), Warren County   46-43–89
Ann Catherine Blackburn (Fr.), Ravenwood   45-44–89
Cailyn Johnston (Jr.), Blackman   42-47–89
Savannah Quick (Fr.), Coffee County   45-45–90
Breyanne Bannister (Sr.), Station Camp   46-46–92
Megan Kriz (Sr.), Coffee County   46-47–93
Katelyn Witucki (Fr.), Seymour   47-46–93
Kaela Jones (Sr.), Bartlett   47-48–95
Kelsey Spivey (Sr.), Blackman   44-51–95
Rachel McMahan (So.), Farragut   47-50–97
Heidi Barringer (Jr.), Cleveland   39-58–97
Marin Troike (Sr.), Collierville   49-48–97
Erica Qin (Jr.), Science Hill   49-49–98
Nisha Palanisamy (Jr.), White Station   53-45–98
Anna McIntyre (Jr.), Brighton   50-49–99
Katie Han (Sr.), White Station   51-48–99
Morgan Julian (So.), Powell   49-52–101
Megan Wander (Jr.), Arlington   47-55–102
Anna Horn (Jr.), Summit   45-59–104
Jessie Eaton (Fr.), Oakland   51-54–105
Haley Schroeder (So.), Ravenwood   57-51–108
Scarlett Sadler (Sr.), Germantown   52-56–108
Abby Parker (Sr.), White Station   57-52–109
Holly Hughes (Sr.), Collierville   60-54–114
Janna Vickers (Sr.), Bartlett   54-63–117
Miah Wesley (Jr.), Germantown   61-58–119
Sara Kleine-Kracht (Jr.), Brentwood   0-14–DQ
Emily Kaesberg (Fr.), Brighton   0-0–WD
Shelbie Blanton (Jr.), Cordova   0-0–WD
Katie Story (Sr.), Dickson County   37-42–WD