2013 Class AAA State Golf Championships Day Final Results


2013 Class AAA State Golf Championships
WillowBrook Golf Club
Manchester, TN
October 8th – 9th, 2013

BOYS RESULTS

Team Scores

Hendersonville 594, Farragut 598, Houston 605, Dobyns Bennett 618, Brentwood 620, Cookeville 630, Lawrence County 633, Hardin County 672.

Individual Scores

Noah Trenkler (Sr.), Hendersonville*   71-71–142
Zach Haynes (Sr.), Smyrna   71-71–142
Ben Huskey (Sr.), Sevier County   73-71–144
Malik Luckett (Sr.), White Station   75-70–145
Cameron Smith (Jr.), Brentwood   73-73–146
Logan Watkins (Sr.), Brighton   72-74–146
Clayton Gregory (Jr.), Bartlett   73-74–147
Jacob Choi (Sr.), Houston   77-71–148
Hunter Richardson (Sr.), Clarksville   72-76–148
Brian Clark (So.), Farragut   78-71–149
Hunter Howell (Sr.), Ravenwood   75-74–149
Matt Johnson (So.), Coffee County   70-79–149
Tanner Owens (So.), Blackman   76-73–149
Jacob Sherlin (Jr.), Hendersonville   76-73–149
Drew Doran (Sr.), Dobyns Bennett   79-71–150
Jack Story (So.), Dickson County   78-72–150
Davis Baxter (Sr.), Ravenwood   79-72–151
Spencer Cross (Fr.), Sevier County   77-74–151
Mark Dalton (Jr.), Farragut   80-71–151
Vince Gallagher (Jr.), Springfield   74-77–151
William Nottingham (So.), Dobyns Bennett   80-71–151
Landon Albert (Jr.), Hendersonville   73-79–152
Ben Carroll (Sr.), Hardin County   81-71–152
Austin Hazelgrove (Jr.), Houston   76-76–152
Connor McKay (Jr.), Farragut   80-72–152
Tanner Nelson (Sr.), Lenoir City   80-72–152
Trey Poteet (Jr.), Knoxville Halls   78-74–152
Nathan Huynh (Jr.), Houston   78-75–153
Tyler Johnson (So.), Farragut   77-76–153
Austin Lancaster (So.), Hendersonville   78-75–153
Anthony Marcinelli (Jr.), Hardin Valley   77-76–153
Zach Smith (Sr.), Bolton   78-75–153
Chip Thomas (So.), Farragut   73-80–153
Noah Vongphit (Jr.), Collierville   78-75–153
Will Brooks (Fr.), Cookeville   78-76–154
Hayden Hauss (Jr.), Houston   75-79–154
Ben Wright (Sr.), Lawrence County   82-73–155
James Beckner (Jr.), Dobyns Bennett   80-76–156
Cameron Bruce (So.), White County   74-82–156
Sean Conally (Sr.), Cookeville   73-83–156
Brayden Garrison (So.), Ravenwood   79-77–156
Daniel Booker (Jr.), Dyer County   84-73–157
Parks Hartsfield (Jr.), Lawrence County   80-77–157
Cooper Sears (Fr.), Mt. Juliet   79-78–157
Chris Tyminski (Sr.), Brentwood   77-80–157
Robert Agee (So.), Cookeville   78-80–158
Danny Gleeson (Sr.), Ooltewah   77-81–158
Trevor Johnson (So.), Brentwood   80-78–158
Charles Seals (So.), Hendersonville   81-77–158
Cameron Yeary (So.), Knoxville Halls   77-82–159
Tiler Crowder (Sr.), Lawrence County   82-78–160
Cole Clear (Jr.), Riverdale   82-79–161
Hayden Goodheart (Jr.), Brentwood   78-83–161
Eddie Karst (So.), Dobyns Bennett   82-79–161
Andrew Nottingham (Sr.), Dobyns Bennett   82-79–161
Stuart Carter (Jr.), Collierville   82-80–162
Adam Clayton (Sr.), Lawrence County   85-77–162
Tyler Webb (Jr.), Hardin County   86-77–163
Hayden Bramble (Sr.), Wilson Central   87-78–165
Chad Couch (Fr.), Tennessee   87-78–165
Daniel Jared (Sr.), Cookeville   82-84–166
Jaxson McAnally (Sr.), Lawrence County   84-87–171
Kyle Limburg (Jr.), Walker Valley   90-83–173
Kodey Popplewell (So.), Cherokee   92-81–173
Ian Campbell (Sr.), Germantown   89-92–181
Kelby Wardlow (Sr.), Hardin County   91-90–181
Ben Hopper (Sr.), Hardin County   100-93–193
Travis Bumbalough (Jr.), Cookeville   0-80–80
Will Howard (Jr.), Brentwood   0-81–81
Brett Kittleson (So.), Houston   0-85–85
Logan Price (So.), East Hamilton   77-79–DQ

*Noah Trenkler, Hendersonville won on the second playoff hole.


GIRLS RESULTS

Team Scores

Science Hill 309, Rossview 316, Farragut 328, Warren County 329, Brighton 331, Coffee County 336, Ravenwood 346, White Station 390.

Individual Scores

Aubree Jones (Fr.), Brighton   72-76–148
Samantha Griffith (Sr.), Ooltewah   77-72–149
Addison Baggarly (Fr.), Science Hill   81-71–152
Haley Wagner (Sr.), Daniel Boone   80-73–153
Caroline Caudill (Fr.), Rossview   80-77–157
Allison Woodward (Sr.), Science Hill   81-76–157
Leah Deagle (Sr.), Station Camp   80-78–158
Anna Cunningham (Sr.), Cookeville   78-81–159
Haverly Harrold (So.), Dobyns Bennett   81-78–159
Hanley Long (Jr.), Rossview   82-77–159
Cydney Murrell (Jr.), Heritage   80-79–159
Kayland Boling (Jr.), Farragut   82-78–160
Shelby Johnson (Jr.), White County   86-74–160
Megan Beane (Sr.), Clarksville   83-79–162
Haley Smith (Jr.), Independence   86-76–162
Meghann Stamps (So.), Hendersonville   84-79–163
Hannah Powell (Fr.), Warren County   80-84–164
Saylem Powell (So.), Warren County   82-83–165
Reagan Greene (Jr.), Rossview   82-84–166
Hollee Sadler (Jr.), Coffee County   86-80–166
Elizabeth Keeling (Jr.), Farragut   87-81–168
Megan Gaylor (Sr.), Knoxville Halls   81-88–169
Lindsay Taylor (Sr.), Campbell County   85-84–169
Reagan Kinnie (So.), Riverdale   87-83–170
Savannah Quick (Fr.), Coffee County   90-80–170
Ann Catherine Blackburn (Fr.), Ravenwood   89-82–171
Cailyn Johnston (Jr.), Blackman   89-85–174
Courtney Craven (So.), Ravenwood   88-87–175
Brittany Myers (Jr.), Warren County   89-87–176
Breyanne Bannister (Sr.), Station Camp   92-85–177
Alexis Shaw (So.), South Doyle   88-90–178
Heidi Barringer (Jr.), Cleveland   97-83–180
Katelyn Witucki (Fr.), Seymour   93-87–180
Megan Kriz (Sr.), Coffee County   93-88–181
Anna McIntyre (Jr.), Brighton   99-84–183
Rachel McMahan (So.), Farragut   97-87–184
Marin Troike (Sr.), Collierville   97-92–189
Morgan Julian (So.), Powell   101-90–191
Nisha Palanisamy (Jr.), White Station   98-95–193
Katie Han (Sr.), White Station   99-98–197
Haley Schroeder (So.), Ravenwood   108-89–197
Anna Horn (Jr.), Summit   104-94–198
Kelsey Spivey (Sr.), Blackman   95-103–198
Erica Qin (Jr.), Science Hill   98-101–199
Megan Wander (Jr.), Arlington   102-97–199
Kaela Jones (Sr.), Bartlett   95-105–200
Jessie Eaton (Fr.), Oakland   105-96–201
Scarlett Sadler (Sr.), Germantown   108-97–205
Holly Hughes (Sr.), Collierville   114-101–215
Abby Parker (Sr.), White Station   109-109–218
Janna Vickers (Sr.), Bartlett   117-108–225
Miah Wesley (Jr.), Germantown   119-122–241