2013 Class A Girls’ Volleyball Region/Sectional Results


Region 1 – North Greene High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 17
Site 1
State Qualifier
Dist. 1 W North Greene
¦ North Greene
Dist. 2 R-Up Berean Christian ¦ 3-1 ¦
¦ South Greene
Dist. 2 W Cosby ¦ 3-0 ¦
¦ South Greene ¦ ¦ South Greene
Dist. 1 R-Up South Greene ¦ 3-0 ¦ 3-2
Concord ¦

Region 2 – Grace Christian Academy

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 17
Site 2
State Qualifier
Dist. 3 W Knoxville Grace
¦ Knoxville Grace
Dist. 4 R-Up Oakdale ¦ 3-0 ¦
¦ Knoxville Grace
Dist. 4 W Jellico ¦ 25-17, 15-25, 26-24, 25-12 ¦
¦ Concord ¦ ¦ Knoxville Grace
Dist. 3 Rr-Up Concord ¦ 25-7, 25-8, 25-11 ¦ 3-0
North Greene ¦

Region 3 – Sale Creek High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 17
Site 3
State Qualifier
Dist. 5 W Boyd Buchanan
¦ Boyd Buchanan
Dist. 6 R-Up Lookout Valley ¦ 25-16, 25-14, 25-15 ¦
¦ Boyd Buchanan
Dist. 6 W Sale Creek ¦ 25-20, 17-25, 26-24, 25-15 ¦
¦ Sale Creek ¦ ¦ Boyd Buchanan
Dist. 5 R-Up Chatt. Arts & Sci. ¦ 25-20, 25-19, 25-17 ¦ 27-25, 20-25, 25-17, 25-21
Jackson Co. ¦

Region 4 – Jackson Co. High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 17
Site 4
State Qualifier
Dist. 7 W Jackson Co.
¦ Jackson Co.
Dist. 8 R-Up Red Boiling Spr. ¦ 25-23, 14-25, 25-20, ¦
¦ Goodpasture
Dist. 8 W Goodpasture ¦ 25-8, 25-11, 25-7 ¦
¦ Goodpasture ¦ ¦ Goodpasture
Dist. 7 R-Up Clay Co. ¦ 25-8, 25-10, 25-5 ¦ 3-0
Sale Creek ¦

Region 5 – Eagleville High School

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 17
Site 5
State Qualifier
Dist. 9 W Eagleville
¦ Eagleville
Dist. 10 R-Up Nashville Chr. ¦ 25-21, 25-22, 25-22 ¦
¦ Eagleville
Dist. 10 W East Robertson ¦ 25-23, 25-19, 25-22 ¦
¦ East Robertson ¦ ¦ Eagleville
Dist. 9 R-Up Middle TN Christian ¦ 25-18, 25-19, 25-10 ¦ 25-23, 12-25, 23-25,
Summertown ¦

Region 6 – Columbia Academy

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 17
Site 6
State Qualifier
Dist. 11 W Columbia Aca.
¦ Summertown
Dist. 12 R-Up Summertown ¦ 27-25, 29-27, 25-18 ¦
¦ Loretto
Dist. 12 W Loretto ¦ 25-22, 25-12, 25-21 ¦
¦ Loretto ¦ ¦ Loretto
Dist. 11 R-Up Culleoka ¦ 25-13, 25-10, 25-19 ¦ 3-1
East Robertson ¦

Region 7 – Halls High School

Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 17
Site 7
State Qualifier
¦ Halls
¦ ¦
¦ Halls
¦ ¦
¦ Peabody ¦ ¦ Trinity Christian
¦ ¦ 18-25, 25-20, 25-14, 25-15
Trinity Christian ¦

Region 8 – Trinity Christian Academy

Seeding Region
Semi-Finals
Region
Finals
Sectional
Oct. 17
Site 8
State Qualifier
Dist. 15 W Trinity Christian
¦ Trinity Christian
Dist. 16 R-Up B.T. Washington ¦ 25-4, 25-6, 25-5 ¦
¦ Madison
Dist. 16 W Carver ¦ 27-25, 25-28, 25-27, 25-12 ¦
¦ Madison ¦ ¦ Madison
Dist. 15 R-Up Madison ¦ 25-10, 25-5, 25-3 ¦ 25-6, 25-18, 25-7
Peabody ¦