2013 Class A-AA State Golf Championships Day One Results


2013 Class A-AA State Golf Championships
WillowBrook Golf Club
Manchester, TN
October 1st – 2nd, 2013

BOYS RESULTS

Team Scores

Alcoa 296, Notre Dame 309, Sullivan South 313, Christ Presbyterian Academy 314, Lipscomb Academy 317, Boyd Buchanan 330, Milan 354, Jackson Christian 375.

Individual Scores

Lake Johnson (Jr.), Chattanooga Christian   31-36–67
Alexander Riddle (Sr.), Notre Dame   33-35–68
Dawson Armstrong (Sr.), Lipscomb   33-37–70
Hunter Tidwell (Sr.), Alcoa   34-36–70
Grayson Davis (So.), Christ Presbyterian Academy   31-39–70
Matthew Giles (Jr.), Alcoa   37-34–71
Garrett Daniel (Jr.), Perry County   36-35–71
Scott Stevens (Jr.), Chattanooga Christian   33-40–73
Blake Kinser (Sr.), Greeneville   36-37–73
Cayman Ratliff (Sr.), Sullivan South   35-39–74
Jeremy Fultz (Sr.), Carter   35-39–74
Caden McLaughlin (So.), Alcoa   36-39–75
Zeb Barrett (Jr.), Milan   36-40–76
Dakota Beech (Jr.), Eagleville   36-40–76
Nicholas Henderson (Fr.), Jo Byrns   36-40–76
Davis Shore (Fr.), Christian Academy of Knoxville   39-37–76
Larken Whittemore (Jr.), Macon County   35-41–76
Sullivan Baker (Jr.), Signal Mountain   35-42–77
Angelo Malacapay (Fr.), Westview   38-39–77
Zach Bombassi (Jr.), Notre Dame   37-41–78
Garrett Tucker (Sr.), Cumberland Gap   40-38–78
Davis Armstrong (So.), Lipscomb   39-40–79
Trent Mansfield (Jr.), Boyd Buchanan   43-36–79
Cooper Dunn (So.), Jackson Christian   40-39–79
Reese Scobey (So.), Notre Dame   39-40–79
Seth Crawford (Fr.), Sullivan South   36-43–79
Scotty Hudson (Jr.), Christ Presbyterian Academy   37-42–79
Tanner Hall (Jr.), Sullivan South   36-43–79
Lucas Coffelt (Sr.), Marion County   36-43–79
Houston Haag (Jr.), Westview   39-40–79
Kody Hampton (Jr.), Sequoyah   39-40–79
Brad Walker (Sr.), Covington   35-44–79
Jake Campbell (Fr.), Boyd Buchanan   40-40–80
Chris Ray (Jr.), Alcoa   39-41–80
Jeremiah Cox (Fr.), Christ Presbyterian Academy   39-41–80
Eric Gilbert (Sr.), Hickman County   40-40–80
Gary Lukonen (So.), Forrest   38-42–80
Sam Stinson (Jr.), Milan   39-42–81
Drake Crawford (Sr.), Sullivan South   38-43–81
Gus Glass (So.), McKenzie   39-42–81
Matt Holloway (Jr.), Knoxville Catholic   40-41–81
Nate Yates (Jr.), Grainger   38-43–81
Justin Hunter (Jr.), Alcoa   40-42–82
Ross Miller (Sr.), Sullivan South   43-39–82
Justin Johns (Fr.), South Fulton   38-44–82
Ashton Evans (Sr.), Boyd Buchanan   41-42–83
Paul Swindell (Fr.), Lipscomb   41-42–83
Tanner Burks (Jr.), Cascade   42-41–83
Aaron Frost (Jr.), Decatur County Riverside   45-38–83
Jared Nelson (Fr.), Notre Dame   40-44–84
Oliver Gore (So.), Martin Luther King   39-45–84
Nick Sewell (Jr.), University School   42-42–84
Heath Bridges (Jr.), Lipscomb   43-42–85
Peyton Sills (Sr.), Jackson Christian   35-50–85
Jordan Baker (Jr.), Christ Presbyterian Academy   38-47–85
Luke Zieman (Fr.), Christ Presbyterian Academy   42-44–86
Tyler Huff (So.), Cascade   42-45–87
Tanner Zumbrun (Sr.), Boyd Buchanan   43-45–88
Keifer Engles (Jr.), Jackson Christian   41-47–88
Tate Truong (So.), Hixson   40-48–88
Clint Fisher (Sr.), Decatur County Riverside   39-49–88
Jack Wood (So.), Boyd Buchanan   44-47–91
Beau Bledsoe (Jr.), Milan   44-47–91
Zach Riddle (So.), Notre Dame   47-45–92
Ryan Droke (Jr.), Polk County   44-48–92
Grant Roberts (Jr.), Christian Academy of Knoxville   46-49–95
Seth Sabin (Sr.), Lipscomb   46-52–98
Eli Pearson (So.), Milan   52-54–106
Bryan Smith (Sr.), Decatur County Riverside   53-54–107
Andrew Coleman (So.), Milan   57-54–111
Brian Stamps (Jr.), Jackson Christian   64-59–123
Alex Key (Sr.), Jackson Christian   70-71–141


GIRLS RESULTS

Team Scores

Sullivan South 156, Milan 161, Macon County 162, Boyd Buchanan 166, Christ Presbyterian Academy 168, Clarksville Academy 172, Christian Academy of Knoxville 173, Trinity Christian 199.

Individual Scores

Sophia Schubert (Sr.), Christian Academy of Knoxville   37-36–73
Siarra Stout (Fr.), Christ Presbyterian Academy   36-38–74
Allyson Dunn (Sr.), Sullivan South   37-38–75
Anna Michelle Moore (Sr.), Clarksville Academy   42-36–78
Blythe Scrivner (Sr.), Knoxville Grace   39-39–78
Kaitlin Cartwright (Sr.), Macon County   41-38–79
Arianna Clemmer (Jr.), Milan   42-38–80
Morgan Stuckey (Sr.), Milan   40-41–81
Taylor White (Jr.), Sullivan South   41-40–81
Abbey Burgdorf (Sr.), Murfreesboro Central   42-39–81
Madison Balthrop (Jr.), Boyd Buchanan   42-40–82
Mallory Sullivan (Sr.), DeKalb County   40-42–82
Savannah Knight (Sr.), Macon County   42-41–83
Lauren Foster (Sr.), Boyd Buchanan   43-41–84
Delaney Lazenby (Jr.), East Robertson   41-43–84
Kaitlyn Sneed (So.), Meigs County   39-45–84
Lauren Gammons (Sr.), Macon County   44-41–85
Mackenzie Hodge (Sr.), Knoxville Grace   42-43–85
Lorrie Akins (Sr.), Lexington   44-42–86
Michaela Matheson (Sr.), Hampton   43-44–87
Lillith Bulawa (So.), Greeneville   47-41–88
Bethany Burns (So.), Signal Mountain   40-48–88
Carly Swabe (So.), Sequoyah   44-44–88
Kristen Ankrom (So.), Grainger   44-46–90
McKenzee Pane (Sr.), South Fulton   47-43–90
Emery Ward (Sr.), Knoxville Grace   42-48–90
Morgan Bromley (Jr.), Lexington   48-43–91
Dannah Roberts (Sr.), Sycamore   50-42–92
Sara Grace Black (Fr.), Christ Presbyterian Academy   49-45–94
Bailey Foote (So.), Clarksville Academy   49-45–94
Caleigh Cline (Sr.), Cumberland Gap   48-46–94
Olivia Raper (Sr.), Sequoyah   48-46–94
Erin Rausch (So.), Dyersburg   43-51–94
Brooklyn Snell (Sr.), Eagleville   52-43–95
Savanna Strode (Sr.), Clay County   47-49–96
Chandler Hiland (Fr.), Boyd Buchanan   42-55–97
Lauren Markowski (Jr.), Haywood   47-50–97
CalliAnna McDonald (Jr.), Lewis County   50-47–97
Currey McCullough (Sr.), Christ Presbyterian Academy   51-47–98
Madison Roberts (Sr.), Waverly Central   47-51–98
Hannah Bratton (Fr.), Trinity Christian   51-48–99
Kaitlyn Grills (So.), Sullivan South   47-53–100
Caroline Cavin (Fr.), Christian Academy of Knoxville   47-53–100
Haley Hathcock (Jr.), Trinity Christian   50-50–100
Olivia Hinson (Fr.), Lewis County   44-57–101
Ali Barker (Fr.), Hixson   54-48–102
Ashley Craig (Jr.), Sycamore   45-58–103
Emily Massengill (Sr.), Polk County   53-50–103
Lauren Jones (Sr.), Decatur County Riverside   49-56–105
Libby Coop (So.), Spring Hill   49-61–110
Kara Baker (So.), Trinity Christian   58-54–112
A.J. Bacigalupo (Sr.), Jackson Christian   54-59–113
Mya Starr (So.), Milan   54-60–114
Haley Parker (Jr.), Scotts Hill   51-66–117
Ryann Whitson (Fr.), Christian Academy of Knoxville   56-62–118